Pes je pes, jak logické, že? Miluju psy, od malička jsem s nimi vyrůstala, vlastně jsem milovala a miluju všechny zvířátka. Ale psi jsou skvělí přátelé, skvělí pomocnící, skvělí dopping, když je vám mizerně, sestaví vám pohybový program, dovedou všechno možné, vodit nevidomé, hledat živé i mrtvé v sutinách, ve vodě, ve sněhu. Psi jsou fascinující, inteligentní, milá a užitečná zvířata.

No jo, jenže když se rozhlídnu kolem sebe - bydlím nějakou dobu na sídlišti - co vidím? Ta skvělá, inteligentní a mrštná zvířata se tu vůbec nevyskytují. Místo nich si tu vodí lidi na provázku nějaké koule, sotva se to sune, štěká to na cokoli, co nevypadá jako miska plná oběda(záměrně nepoužívám slovo žrádlo, ani krmení, jelikož jsem nabyla dojmu, že většina důchodců by svému pejskovi nic tak odporného jako konzervu nedala - to je radši nacpou kuřátkem a bramborama s omáčkou, což bych nedoporučovala, pokud mají svého pejska opravdu rádi).

Už několik let pozoruju pána, co tu celý den obchází s opravdu ošklivým a tlustým labradorem na lonži (stopovačce), nikdy ho nepustí - to proto, že pes ho vůbec neposlouchá - a když říkám vůbec, myslím vůbec. Vím, o čem mluvím, chodila jsem s ním totiž do psí školy. Pán se psem z ní ale odešel poté, co se týden co týden nemohl dovolat psa, když ho pustil z vodítka. Možná vám to přijde k smíchu. Ale onu psí školu jsem navštěvovala asi 3 roky, a to hlavně proto, abych mohla pozorovat psy... nebo spíš jejich páníčky? Čím byla škola populárnější, tím víc podobných "páníčků" se přihlašovalo a odpadalo. Nakonec jsme týden co týden věnovali pouze přivolání, abychom vůbec mohli začít cvičit. Pak došla trpělivost i mně.

A tímto chci apelovat na každého majitele psa, jakéhokoli plemene či neplemene: vychovávejte svoje šťěňátka, cvičte své psy, dopřejte jim radost a disciplínu. Až na několik málo opravdu přešlechtěných plemen psi milují pohyb a jsou to zvířata, co přirozeně potřebují smečku. Ta smečká má svoji hierarchii. Pes potřebuje hlavního vůdce s pevnou rukou, potřebuje pevnou hierarchii, aby se cítil jistě a věděl, kde je jeho místo. A jestli nechcete, aby váš pes vzal roli vůdce na sebe a ohrožoval tak vaši rodinu, udělejte to i pro něj. Existují psí školy, kam můžete s každým pejskem, nebo cvičáky, kam je lepší chodit hlavně s pracovními plemeny (kdo takové plemeno má, určitě ví, o čem mluvím, když zmiňuju disciplínu - ti psi ji potřebují, a o to víc vás budou milovat).

Je to krásné partnerství - vy jste vůdce, mozek, váš pes je vaše síla. Poslechne vás a udělá to rád, udělá pro vás cokoli a poslechne na slovo, hlavně ho nesmíte nechat se nudit. Pokud vy budete jeho pán, on se vám nadosmrti zaváže k poslušnosti a dokonalému partnerství. Bude vaší pravou rukou. A společně budete prožívat radost z každého pokroku - z chůze u nohy, základních povelů jako sedni, lehni, zůstaň, z aportování, z obrany, když váš pejsek najde stopu, uvědomíte si, jak úžasné schopnosti máte jako tým. Se psy se dá tančit, pro děti je úžasné agility - víte vůbec, co to je?

Jako dítě jsem měla kolem sebe psy, to už jsem říkala. Možná díky tomu jsem se naučila jim rozumět, nepotřebovala jsem knížky, ale když jsem si jednou, to už jsem byla starší, jednu otevřela(mimochodem byla to Etologie psa od pana Mikulici - výborná knížka), jako bych to všechno už dávno věděla. Se psy jsem trávila všechen volný čas. Měla jsem 3 a nutno dodat, že dohromady vážili 2x tolik co já. Rodiče o mě mívali strach. A přesto se mi nikdy nic nestalo.

Začínala jsem s ovčandou. Jako štěně absolvovala základní výcvik a spolu jsme po letech navázali. Nikdy jsme pro ni nebyla alfa - tedy ta nejvyšší, ale respektovala mě, chodili jsme spolu ven, učili se navzájem. Ona mi dala pocit, že jsem někdo, že mě ráda poslechne za to, že se jí budu věnovat, a samy spolu jsme se naučily opravdu hodně. Byla skvělá, bude to dva roky, co umřela, a ještě pořád se mi stýská, když jdu kolem jejího kotce.

Když už jsme si s Pegynou dobře rozuměli a mohla jsem se na ni spolehnout, začaly jsme s sebou brát i leonbergera Falca. Fanoušek pořád je moje telátko, to nejhodnější psisko na světě. Vždycky udělal, co mi na očích viděl, jen aby mi udělal radost. Jen jeden problém měl - nechtěl zůstat odložený, hned pospíchal za mnou. Jednou se dokonce překlopil ze sedu ne záda, aby na mě viděl, protože věděl, že se nesmí hnout. Až jednou zůstal, ani se nehnul, věděl, že mi to udělá radost, a taky že jo.

Všichni jsme chodili do přírody, i s tou naší nejmenší. Moje smečka si volně pobíhala okolo, já se kochala přírodou. Občas jsme zastavili a cvičili. Byly to jedny z nejkrásnějších dnů mého života. Pobíhala jsem po lese, točila so dokola a koukala do korun stromů, kolem mě radostně poskakovali mí nejvěrnější přátelé, kteří mě provedli dětstvím i pubertou.

A já bych přála každému, aby mohl zažít něco podobného. Každému dítěti, které má o zvířata zájem, bych přála, aby mělo možnost si ta úžasná zvířata tak zamilovat a prožít si s nimi tolik dobrodružství a přátelství jako já.

Nakonec bych se chtěla ještě jednou obrátit na ty, co psy vlastní, nebo přespříliš rozmazlují. Pes je pes - ne člověk. Psa není dobré ani rozmazlovat a přecpávat, ani trýznit, týrat a pouze "vlastnit". Není to ani morče do klece, ani strašák k boudě. Je to tvor, kamarád, který potřebuje smečku, potřebuje svého pána a potřebuje nějakou akci a je schopen vám to bezezbytku oplatit. Není ale možné pořídit si psa a nevědět, co pes potřebuje, jak se o něj správně postarat a co s ním vlastně dělat. Nemám teď na mysli teplotu místnosti ani správné krmení, ale v psím životě to nejdůležitější - tu "náplň" .

Kupte dítěti šťěňátko, sotva mu můžete dát něco lepšího. Ale teprve tehdy, vezme-li odpovědnost na sebe, je-li ochoten se psem přiměřeně cvičit, nejlépe chodit do nějaké školy, agility je pro děti velmi vhodné, teprve tehdy až  pochopí, že zvíře je samostatně myslící a cítící tvor. A až uvidíte, že si vaše dítko bere pejska s sebou pokaždé, když jde ven, až z nich budou kamarádi v dobrém i ve zlém, pak teprve oceníte psa nejvíce - jako nejlepšího přítele a ochránce svých dětí. Takovými byli mí psi mně. Přála bych si, aby takoví byli vaši psi vám.

X-Bella


Co říci víc. Shrnula jste to přesně, jak vychovávat psa i pána.

PONDĚLNÍ TÉMA:

Hubnout? Zhubnout?
Zkuste to v pondělí s Markétou! 
Máte osvědčený recept na hubnutí?
Co trápí vaši postavu?
Jaký je váš příběh o hubnutí?
Změnila jste jídelníček nebo životní styl?
Na jakých sladkostech ulítáváte?
Jaký bič na vás zabral?
redakce@zena-in.cz
...a dárečky, po kterých se neztloustne!

Reklama