Zlozvyky a neřesti mohou být pro život i osvěžující, jak ostatně dokazuje i citát jednoho z největší mužů americké historie, Abrahama Lincolna: „Mám zkušenost, že ti, kteří nemají žádné neřesti, mají velmi málo ctností.“ Když však alespoň některé neřesti omezíme či zcela odbouráme, v mnoha případech se to výrazně projeví na našem rozpočtu.

Nákupy všeho druhu
Pro někoho jsou nákupy nutností, pro jiné radostí. Problém však nastává, když se radost změní spíše v závislost. Díky internetu, na němž je denně až 78 % Čechů, a on-line platbám je nakupování jednodušší než kdy dřív. Podle údajů Českého statistického úřadu nakupuje prostřednictvím internetu 61 % osob starších 16 let, a to nejčastěji oblečení.

d3.jpg
Foto: iStock.com

Výzkumy ukazují, že shopaholismus se projevuje především u žen, a to nutkavou potřebou stále nakupovat, nevynechat žádnou slevovou akci. Přitom nic z nakoupených věcí vlastně nepotřebují, ale zkrátka bez nich nemohou být. Zahraniční průzkumy naznačují, že 2-10 % dospělé populace mívá při nakupování určité nutkavé tendence. Bohužel, mnohdy jeden problém plodí druhý a lidé s chorobnou zálibou v nakupování často padají do dluhové propasti. Cesta ze začarovaného kruhu existuje, základem však je problém si připustit a následně podstoupit terapii.

Nekontrolovatelné výbuchy
Všichni se čas od času rozčílíme, zkrátka nás přemohou emoce, to je zcela normální. Avšak ve chvíli, kdy se tyto výbuchy opakují příliš často a dochází k nepříjemným situacím, problém je zřejmý. Chronický hněv může ovlivňovat i duševní a fyzické zdraví, nemluvně o tom, že narušuje vztahy. Mohlo by se zdát, že vztek způsobují vnější faktory, skutečnost je však taková, že záleží na našem vnitřním nastavení. Každý reagujeme na různé podněty jinak a situace různě interpretujeme. Co jednoho vůbec nerozhodí, vyvolá v někom jiném nezvladatelný vztek.

d4.jpg
Foto: iStock.com

V případě, že podobnými záchvaty trpíte, rozhodně se snažte najít řešení, jak se lépe ovládat. Zahraniční výzkumy ukazují, že vzteklouni jsou náchylnější k poruchám spánku, metabolickým poruchám či chronickým zánětům. Podle Erin Engle, psycholožky z Columbia University Medical Center, je velmi účinná terapie zvládání hněvu. „Pomůže vám zvládnout emocionální a fyziologické vzrušení, které hněv provází. Často totiž není možné změnit okolnosti nebo lidi, kteří hněv vyvolávají, ale můžete rozpoznat spouštěče hněvu a naučit se je účinněji zvládat.“

Bez mobilu ani ránu
Vlastně to není jen o mobilním telefonu, ale také o tabletech či počítačích. Mobil má ale tu (ne)výhodu, že ho máme všichni stále při ruce. To by samo o sobě nebylo nic špatného, jenže u některých jedinců se začne projevovat tzv. nomofobie. Toto označení vzniklo z anglického no mobile phobia, tedy příznačně fobie z toho být bez mobilu. Zcela přesné statistiky neexistují, ale podle kvalifikovaných odhadů vykazuje až 66 % světové populace znaky nomofobie. Zbystřete, pokud vy nebo někdo z vašeho okolí neustále kontrolujete displej telefonu, trpíte až panickou hrůzou z toho, že se telefon vybije, ztratíte signál, případně zůstanete bez internetového připojení. Adam Alter, psycholog z univerzity v New Yorku, se intenzivně v roce 2017 zabýval dopadem nomofobie na dospívající a došel k velmi znepokojujícím výsledkům. 40-50 % by si raději zlomilo ruku, než aby přišli o mobilní telefon.

Neustálé koukání do telefonu značně ovlivňuje také kvalitu spánku, zvláště pokud k němu dochází těsně před ulehnutím. Vědecké studie prokázaly, že modré světlo vycházející z displejů a monitorů negativně ovlivňuje kvalitu i délku spánku, neboť zmate mozek. Ten pak přestává s produkcí melatoninu, hormonu spánku. Důsledkem takovéhoto deficitu bývají nejrůznější zdravotní problémy jako deprese, únava, zhoršení paměti nebo sklon k obezitě.

Chvilka na cigaretu
Kouření se řadí k nejčastějším návykům vůbec. Cigarety škodí zdraví kuřáků a obtěžují i jejich okolí. Nejlepší by pro každého dospělého kuřáka samozřejmě bylo přestat úplně. To se ale nepodaří každému. Naštěstí již ale existuje celá řada bezdýmných alternativ jako například zařízení na nahřívaný tabák IQOS, které přestavují lepší volbu oproti cigaretám. Ve srovnání s nimi totiž produkují výrazně nižší hladiny oxidu uhelnatého a dalších škodlivin, neboť tabák nespalují, nýbrž jen nahřívají.

63f4ca75cc7dcblobid0.jpg
Foto: Profimedia

Po úplném přechodu na IQOS můžete například lépe dýchat než kdybyste pokračovali v kouření. Nové zařízení IQOS ILUMA navíc nemusíte ani čistit, využívá revoluční technologii indukčního ohřevu tabáku bez nahřívací čepele. Avšak ani bezdýmné alternativy nejsou bez rizika, protože obsahují návykový nikotin. Nutno však podotknout, že ten není hlavní příčinou onemocnění spojených s kouřením, těmi jsou chemické látky obsažené v cigaretovém kouři.

Ještě alespoň pár kilo
Všichni dietáři to velmi dobře znají, věčnou nespokojenost se svým tělem. Možná už ani hubnout nepotřebujete, ale odraz v zrcadle se vám stále nelíbí. Zkrátka problém je v hlavě, jak se říkává. Avšak častý a dlouhodobý pokles energetického příjmu může v budoucnu způsobit takové estetické problémy, že by se vám pohled do zrcadla líbil ještě méně. Nárazové diety totiž vedou ke ztrátě elasticity kůže a vzniku vrásek. Nejlepší cestou k vysněné váze je trvalá změna životního stylu. Nutno říci, že v době pandemie vzrostl zájem o zdravější potraviny a vyvážené krabičkové diety.
 blobid1.jpg
Foto: Profimedia