Mně možná ani tak nevadí, když se chce občas někdo blýsknout a splete se ve výběru správného výrazu, jednoho slova.

Ale vyloženě mě vytáčí a je pro mě uširvoucí, když si večer pustím televizní zpravodajství a zaposlouchám se do slovních projevů těch, kteří by měli být nejpovolanější. Naši politici. Určitě si každá/ý z vás vzpomene na nějaký vejšplecht, který člověka přinutí zpozornět.

Já bych například potřebovala vysvětlit pojem "řádově". Všimli jste si, v jakých souvislostech je to slovo řádově používáno? Hned slyšíme, že stavba bude provedena řádově v několika milionech, plán investic bude řádově... já tomu vůbec nerozumím!!! Proč neřeknou: bude to stát tolik a tolik, rovnou a neřádově :)? Změnilo by se něco?

Já uznávám a stále si připomínám ono biblické "vaše řeč budiž ANO ANO, NE NE." Proto už mi činí veliké potíže vyslechnout bez jízlivých poznámek projevy řečnících papalášů, kteří se snaží nahradit nedostatek myšlenek nabubřelou rétorikou. Vážím si každého, kdo vyhmátne jádro problému a nevystavuje posluchače zbytečnému utrpení, kdy jsou posluchači zaplavováni slovním balastem. Dokonce si myslím, že kdo dokáže hovořit "v kostce", měl by být nošen na rukou, protože těchto zlatých výjimek řádově:) ubývá.

Gerda


Děkujeme za krásný a výstižný příspěvek :).

Nemohu než souhlasit.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s cizími termity, ženy-in? Vadí Vám lidé, kteří jich nadužívají? A co Vy na slova jako nejideálnější, nejsuprovější a podobně?

Podělte se s námi o své zážitky a názory na redakce@zena-in.cz!

 

Reklama