Milosek-s-rodici-unor-2021-Copy.jpgFoto: Se svolením pana Miloše H. 

Ve zlomku jedné vteřiny se mladé rodině z Úpice obrátil život naruby. Lékaři jejich malému synovi diagnostikovali atypický autismus a byla mu doporučena speciální školka. Milošek nutně potřebuje celodenní péči, což je náročné nejen fyzicky, ale i psychicky a finančně. „S takovou diagnózou se lze jen velmi těžko smířit,“ říká Miloš H., který pracuje jako dělník v oboru elektromechanik. Jeho manželka je doma na rodičovské dovolené a v současné době není vůbec jasné, zda se po ní bude moci vrátit do práce a pomoci tak rodinnému rozpočtu. 

Zdravotní komplikace či nepříznivá lékařská diagnóza mají často za následek i nečekané výdaje, případně i nenadálou ztrátu příjmu nebo jeho části. To vše dokáže způsobit nemalé problémy. Kromě faktu, že se musíte srovnat s novou situací a přizpůsobit se jí, často se dříve či později objeví finanční problémy, s kterými je nutné také bojovat. V tíživé životní situaci se může velmi rychle, bez předchozího varování, ocitnou v podstatě každý z nás. Splácení hypotéky, úvěru nebo jen čerpaných peněz z kreditní karty, které bývalo samozřejmostí se najednou může stát problémem. 

horak.pngFoto: Se svolením pana Miloše H. 

Do podobné situace se dostala právě i rodina pana Miloše. Jejich rozpočet byl zatížen třemi úvěry, které kvůli nečekaným vysokým výdajům spojeným s léčbou a péčí o syna najednou bylo velmi složité splácet. „V této nepříjemné situaci mi pomohla moje banka, tedy její nadace Clementia, která pomáhá svým klientům v těžkých životních situacích. Požádal jsem správní radu o pomoc. Odpustili mi úvěr na auto,“ vypráví Miloš. H. 

Nadace banky posuzuje každý jeden případ zvlášť a správní rada pak rozhoduje o formě pomoci. „Rodina pana Miloše jsme se rozhodli pomoci s úvěrem na auto, které nutně potřebují, aby mohli synovi poskytnou nutnou péči,“ popisuje Stanislava Hejnová, předsedkyně správní rady nadace MONETA Clementia. Za téměř rok fungování se na nadaci obrátili klienti s žádostí o oddlužení nejen v případech nemoci člena rodiny, ale také po vážných nehodách či úmrtní (většinou živitele rodiny) nebo po tornádu, které se v červnu prohnalo nad Břeclavskem a Hodonínskem. 

Zdroj informaci: Tiskové materiály, rozhovor s panem M. H., nadace MONETA Clementia

Reklama