Desítky novopečených maminek se potýkají se stejným problémem. V lepším případě jim mateřská přišla se zpožděním, v horším ji nedostaly doteď. O potížích s výplatami mateřské jsme vás krátce informovali před několika dny. Dnes přinášíme podrobnosti.

Za zpoždění může lednový přechod na nový systém vyplácení dávek. S příchodem nového roku vstoupila v platnost novela zákona o nemocenském pojištění, která upravuje způsob poskytování a vyplácení peněžité pomoci v mateřství. Do konce roku 2008 s matkami vyřizoval a také vyplácel mateřskou dovolenou zaměstnavatel. Systém, který fungoval padesát let, se ale nyní změnil a vše včetně vyplácení peněz zajišťuje stát.

Od ledna platí: Pokud se žena chystá odejít na mateřskou, musí vyplnit žádost a předat ji svému zaměstnavateli. Ten ji doplní a odešle správě sociálního zabezpečení, která příspěvek na péči vyplácí. I přesto, že tento postup čerstvé rodičky dodržely, některým se dávky zdržely i o několik měsíců, jiné je nedostaly dodnes. O své peníze ale nepřijdou a budou jim vyplaceny zpětně.

Ministerstvo práce a sociálních věcí už problémy s opožďováním výplat dávek uznalo a omluvilo se. Současně se pracuje na odstraňování vad rozbíhajícího se systému.

Kde může být chyba?

Nejen pro úřady, ale i pro zaměstnavatele je tento systém novinkou a teprve se s ním seznamují. Zpoždění výplaty prvního příspěvku může nastat z několika důvodů. Vyplněná žádost se hned na začátku může zdržet u zaměstnavatele, který ji neodeslal hned.

Další zádrhel může nastat po odeslání na příslušné pracoviště správy sociálního zabezpečení. Správa si vyhrazuje třicetidenní lhůtu na vyřízení žádosti. Pokud na přijaté žádosti zjistí chyby či formální nedostatky, odešle ji zpět zaměstnavateli k opravě, kde se opět může pozdržet několik dnů. Po obdržení již opravené žádosti začíná správě nová třicetidenní lhůta.

„ČSSZ nemůže vyloučit, že v jednotlivých případech mohlo dojít ke zpoždění výplaty peněžité pomoci v mateřství, zejména z důvodu neúplnosti předložených dokumentů. ČSSZ se maminkám za tato zpoždění omlouvá,“ uvádí správa na svých internetových stránkách.

Kam se obrátit?

ČSSZ zřídila pro vyřizování dotazů ve věci výplaty dávek nemocenského pojištění (mateřská, nemocenské, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství) speciální linku.

K dispozici jsou tyto telefonní linky:

  • 283 104 405
  • 283 104 875
  • 283 104 410

V případě nedostupnosti nebo přetížení telefonních linek můžete své dotazy zasílat také elektronicky na e-mailovou adresu libuse.duskova@cssz.cz.

Podrobněji si o změnách ve vyplácení mateřské můžete přečíst zde.

Týká se pozdní vyplácení mateřské i vás?