Opar asi známe všichni. A vždycky, když se nám objeví na rtech, je to nepříjemná záležitost. Způsobuje ho virus Herpes simplex a patří mezi nejvíce rozšířená virová onemocnění člověka.

Opary v podobě puchýřků na rtech se mohou objevit u mužů i žen. Jeho nositelem je údajně až 95 % lidí, ale u každého se neprojeví. U většiny lidí je virus ukrytý v těle v nervových gangliích, a jakmile dojde k oslabení organismu (např. úraz, operace, stres nebo dokonce leknutí), může se znovu aktivovat a objevit na kůži. Je to tedy celoživotní záležitost.

opar

Možná znáte tyto situace – začnete cítit na okraji rtu, na rtu, na tváři či bradě nepříjemné typické svědění a svrbění a do několika hodin se na tom místě vytvoří nechtěný opar. Jeho vznik a zrání má svůj vývoj, po vyrašení se dostává do palčivého oparu, který často mokvá. To jsou chvíle, kdy už doufáme, že se brzy zlomí do tvorby strupu a hojení. Opar je dobré mazat speciálními přípravky, které napomohou a urychlí hojení, stejně tak uleví od bolesti. Je také nutné dodržovat přísné hygienické návyky, abychom opar nepřenášeli dál.

Nakazit se můžeme lehce, od člověka, který ho má, i když to na něm třeba ještě není vidět. K přenosu nákazy dochází hlavně při líbání.

Praktické rady od lékárnice

Na léčbu oparů existuje několik druhů přípravků:

  • 1. Krémy s obsahem antivirotik - dají se používat po celou dobu přítomnosti oparů, je tam účinná látka, která léčí a zabraňuje množení viru. Nutné je začít s léčbou co nejdříve, už když cítíme příznaky.
  • 2. Náplasti - podporují hojení, zabrání tvorbě ošklivých strupů, je dobré, když se k oparu nedostane vzduch, potrava a další infekce.
  • 3. Gelový roztok - působí jako náplast, ale v tekuté formě, vytvoří film na rtu, a tím se opar lépe hojí. Gel omezuje tvorbu strupů a urychluje hojení.
  • 4. Přírodní látky - dají se též použít obklady z propolisu, heřmánku nebo šalvěje, které jsou protizánětlivé, nebo lze na opar mazat krémy s těmito bylinkami.

Je to ale individuální, každému vyhovuje něco jiného. Podle lékárnice je lepší krém, který v sobě má účinné látky proti virům. Někomu ale zabere stejně rychle náplast nebo gel. Léčbu je možné podpořit také prášky - nejlépe se zinkem a vitaminem B.

Babská rada na závěr

Po každém vyléčení oparu je třeba vyměnit zubní kartáček, na kterém zůstává infekce, a opar se tak může hned objevit znovu.

Naše redakční rada – ideální je krém, který urychlí hojení a zamaskuje nehezký opar.

Reklama