komar

Nepříjemní komáři dokáží zkazit dovolenou

Znáte to, užíváte si dovolenou u vody a jen co se začne stmívat, už vám komáři bzučí u ucha. A což teprve v noci! Pokud jste se nevybavili již z domova, hned se musíte shánět po dobrém repelentu, abyste měli klid.

Komáří kousnutí dokáže být velmi nepříjemné. Svědí, a když jej rozdrbete, vytvoří se vám na pokožce svědící vřídek.

Komáří poštípání ale může být velice nebezpečné. Komáři se vyskytují převážně v letních měsících, v menším rozsahu i během roku. Záleží na tom, jaké je venku teplo a vlhko. Pro komáry je totiž nejvhodnější vlhké prostředí, například po záplavách. Tato situace je velmi nebezpečná, protože komáři jsou v tuto dobu neobvykle aktivní a mohou být silně infikovaní a šířit takzvanou „valtickou horečku" (pojmenována po záplavách počátkem tisíciletí na Břeclavsku). Jedná se o virovou nemoc podobnou chřipce s teplotami kolem 39 stupňů. Hlavními příznaky této nemoci jsou bolest kloubů, hlavy a nevolnost. Samozřejmě náchylnější jsou k tomuto onemocnění děti, které mají slabší imunitní systém. Proto je třeba dbát, zvláště u náchylnější rizikové skupiny lidí, na dostatečnou ochranu a prevenci.

Komáři dříve přenášeli i závažnější nemoci, například malárii. Do poloviny padesátých let minulého století byla malárie v České republice běžná převážně na jižní Moravě. I když v dnešní době je tato nemoc ojedinělá, nelze ji vyloučit. Stále více lidí cestuje do zemí, kde se tato nemoc vyskytuje, a proto je zapotřebí brát v úvahu, že i tito živočichové mohou být pro nás velice nebezpeční a důkladně se proti nim bránit.

Na českém území žije 6 rodů, které zahrnují 40-50 druhů komárů. Do vnitřních prostor obydlí nejčastěji vlítává komár pisklavý a přímo s lidmi žije jeho poddruh - komár obtížný, který se vyvinul v prostorách londýnského metra. Při povodních lidské životy obtěžuje nejvíce komár záplavový, a právě v tomto vlhkém prostředí se může vyskytnout i komár rodu Anopheles, který dříve přenášel malárii.

Komáři dokážou uletět až 10 km a mohou létat i 4 hodiny v kuse rychlostí 2 km/hod. Nepříjemný bzučící vysoký zvuk vzniká chvěním křídel a také hlasivkami, které jsou v průdušnici napjaté.

Jak se proti komárům bránit?

V případě, že se pohybujete v lokalitách vysokého výskytu, je vhodné použít k vhodnému ošacení také ochranné přípravky. OFF! nabízí širokou škálu přípravků proti komárům, které obsahují látky odpuzující komáry. Ať už si vyberete sprej nebo gel, budete vědět, že jste pro svoji obranu udělali maximum.

Komáří bodnutí

Komáři při bodnutí vstříknou pod kůži analgetikum, které by mělo oběť omámit a docílit toho, aby ho neodháněla. Následně vpustí pod kůži látku, která omezuje srážlivost krve a zároveň látky dráždivé. Svědivý pocit se dostaví až po opadnutí analgetického účinku a pod kůží se vytvoří „minizánět", který velice svědí.

Reklama