60ae3fac1db7ablobid0.jpg
Foto: Shutterstock

60ae38d2b28c1obrazek.pngPaní doktorka, ke které jsem chodila, měla velmi laxní přístup. Do té chvíle, než mi něco bylo, byla milionová. Jakmile jsem přišla s problémem, odbyla mě. Měla jsem šílené bolesti v podbřišku na které mi předepsala lék, jež se neshodoval s mým onemocněním – Leidenskou mutací krve. Bylo mi to divné, a tak jsem radši zavolala své bývalé gynekoložce z rodného města. Ta mi řekla, že ho za žádnou cenu brát nemám. Informaci jsem předala nové gynekoložce, ta se samozřejmě urazila řekla mi, že když neberu hormonální antikoncepci, tak se nemám divit, že mám problémy! To mě úplně odrovnalo, protože já ji právě kvůli mutaci krve brát nemohu. Nakonec to byl obyčejný zánět.

Foto: Shutterstock

60ae3a504eaaaobrazek.pngPan doktor je vážně kousek. To, že je chladný a při prohlídce mlčí jako hrob, by mi nevadilo. Jenže už se mi dvakrát stalo, že jsem po něm chtěla řešit několik měsíců vynechanou menstruaci a on na mě z ničeho nic začal křičet. Při poslední návštěvě mně dokonce řekl, že jsem káča, což si myslím, že by si neměl člověk v jeho postavení dovolit. (Zmíněný doktor má na portálu Známý lékař takových recenzí hned několik pozn. red.)
Foto: Shutterstock

60ae3957964fbobrazek.pngMoje první gynekologická prohlídka u paní doktorky byla tak stresující, že jsem kvůli tomu pět let na žádné nebyla. Už jsem nebyla panna, což jsem ji přiznala, ona mi řekla, že slušné holky nemají sex hned po tom, co dostanou občanku. Celý proces prováděla hrubě, a když jsem se rozbrečela, tak mi řekla ať neřvu. Po pěti letech jsem zjistila, že mám cystu na vaječnících a do nemocnice dorazila za pět minut 12.

Foto: Shutterstock

60ae39a7521d3obrazek.pngTo, jak je vlastně moje gynekoložka nezodpovědná, jsem zjistila, až když jsem se odstěhovala a začala chodit k panu doktorovi K. Ten mi každý rok dělá stěry z čípku a když mám nějaké obtíže, zajímá se, i kdyby se mu to zdálo jako banalita. Moje bývalá gynekoložka mi stěry udělala jednou za čtyři roky a když jsem ji o ně poprosila, byla naštvaná.

Foto: Shutterstock

60ae3a06c8313obrazek.pngS paní doktorkou mám velmi špatnou zkušenost. Svou první menstruaci jsem dostala až v 17. letech, kdy mi ji vyvolali injekcí. V tu chvíli mi nasadila antikoncepci a menstruovala jsem pravidelně. Pak jsem ji ale už brát nechtěla, vyzkoušela jsem jich totiž několik a ani jedna mi nedělala po psychické stránce dobře. První rok po vysazení jsem ji neměla vůbec, dalších pět let jednou za půl roku. Na prohlídkách jsem to neustále opakovala, ale ona nad tím vždy jen mávla rukou. Vůbec neprojevila snahu to řešit. Vše jsem vzala do svých rukou až ve 25 letech, kdy jsem si našla jinou gynekoložku, která zjistila, že mám PCOS. Díky hormonální léčbě mám skoro ve třiceti menstruaci pravidelnou, ale kdyby se problém dál neřešil, hrozilo by prý, že bych měla třeba osteoporózu.

Foto: Shutterstock

Uvedené komentáře nejsou v přesném znění pacientek, ale jejich podstatu jsme ponechaly. Gynekologické prohlídky a prevence s nimi spojená je pro ženy velmi důležitá. Ročně zemře v České republice 400 žen na rakovinu děložního čípku, nemalé procento z nich právě kvůli zanedbávání preventivních prohlídek. Za jejich absenci často mohou negativní zkušenosti s gynekology, kvůli jejichž nevhodnému chování se do ordinací pacientka nechtějí vracet.

Reklama