I když se žena těší z těhotenství, někdy se stane, že se oplodněné vajíčko přestane ze závažných důvodů správně vyvíjet. Nastane potrat. Pro nastávající maminku je to stresová a psychicky bolestná situace, zvlášť když je miminko chtěné. Jenže, po oplodnění vajíčka nastávají velmi rychlé změny spojené s množením buněk a vytvářením nového života.

Ze dvou základních buněk vznikají podle daného scénáře miliony dalších buněk. Někdy se stane, že tento složitý proces selže.

Důsledkem je samovolné přerušení těhotenství, kdy tělo samo o sobě nedovolí vznik špatně vyvíjejícímu se plodu. Jak říkají lékaři – je to sice vždy smutné, ale pro tělo je to obrana. Samo ze sebe vypudí špatně se vytvářející zárodek.

Důvody samovolného potratu mohou být různé. Nejčastější jsou to příčiny genetické, infekční, vývojové – zárodek se od začátku špatně zahnízdil, nebyl správně vyživován a přestal se vyvíjet. Důvodem může být ale také nenadálá fyzická zátěž, přemíra stresu či úraz těhotné ženy.

Pro samotný vývoj plodu jsou rizikové první tři měsíce, kdy se vyvíjejí všechny důležité orgány a nervová soustava. Pokud se v tomto období ve vývoji stane chyba, neúspěch končí samovolným vyloučením plodu z těla matky. Příznaky, které tuto situaci provázejí jsou: bolesti v podbřišku a krvácení.

Není ale vždy pravidlem, že tyto příznaky znamenají potrat. Každá těhotná žena musí při podezření ihned navštívit svého gynekologa, aby po vyšetření objasnil, co se v těle matky děje.

V lepším případě lékař zjistí neporušené těhotenství. Nařídí ženě klid na lůžku a nasadí léky, které zastaví krvácení. V horším případě zjistí přerušení těhotenství. Následuje nutný malý zákrok v nemocnici pod narkózou – vyčištění dělohy od zbytků odloučeného plodu. Bohužel statistiky dokazují, že ženy potrácejí velmi často.

Při prvním samovolném potratu se nemusí dít závažného, jen je třeba s dalším otěhotněním několik měsíců počkat. Při opakovaném potrácení je nutné vyšetření příčin a spolupracovat s lékaři na jejich odstranění, je – li to možné.

Dnešní medicína již zná velmi moderní postupy vyšetření, kdy se dá mnohé objasnit .