Dá se odhadem říci, kolik lidí má příznaky hemoroidálního onemocnění, tedy rozšířené hemoroidy? 
Odhaduje se, že rozšíření hemoroidálních pletení postihuje až 40 % populace. Většina je však asymptomatických a nezpůsobuje obtíže. Onemocnění je z důvodu těhotenství, které je jedním z podstatných vyvolávajících faktorů, častější u žen. Hemoroidální choroba se zařazuje k civilizačním onemocněním, jelikož její vznik souvisí s nízkým příjmem vlákniny v potravě, obesitou, stresem a nedostatkem pohybu.

Jaké je povědomí lidí o této problematice a po jaké době se rozhodnou příznaky řešit?
Velká část pacientů s hemoroidálním onemocněním se domnívá, že jediným řešením obtíží je bolestivá operace v celkové anestezii v nemocnici. A jelikož jedním z hlavních příznaků choroby je přítomnost krve při vyprazdňování, stejně jako u nádorů konečníku a tlustého střeva, obává se vyšetření z důvodu možného stanovení nepříznivé diagnózy. Přičteme-li ostych z provedení vyšetření, otálíme dle průzkumu průměrně 1,5 roku, než začneme problém řešit.


Myslím, že pro mnohé je to téma takové tabu, že to nepřiznají ani svým blízkým. Máte stejnou zkušenost se svými pacienty?
Téma obtíží v oblasti řitního otvoru a při procesu vyprazdňování stolice je velice intimní záležitost, o které se nemluví. Pro všechny pacienty je těžké odhodlat se svěřit s těmito problémy komukoliv. Nejprve se snaží vyhledat informace na internetu a často až obava, že by se mohlo jednat o něco závažnějšího než hemoroidy, je donutí svěřit se rodině nebo lékaři. A lékař musí přistupovat ke komunikaci o tomto problému a vlastnímu vyšetření citlivě.

Jakou máte zkušenost, poznají vaši pacienti, že mají rozšířené hemoroidy, nebo k Vám chodí s příznaky jiné nemoci?
Většina pacientů správně usuzuje na obtíže způsobené hemoroidální chorobou a vyšetřením se jejich domněnka potvrdí. Část klientů ale považuje za hemoroidální uzel při vstupu do řitního otvoru jiná onemocnění. Často jsou to kožní výčnělky, což je nadbytečná povytažená kůže řitního vstupu, která se může objevit po těhotenství a porodu. Dále jsou to sexuálně přenosné virové bradavičky, zánětlivá ložiska, abscesy nebo píštěle. Bohužel není výjimkou ani záměna s nádorem kůže řitního okraje.

Jedná se o dědičné onemocnění? A s čím jeho vznik souvisí?
Přímo o dědičné onemocnění se nejedná, ale uplatňuje se vrozená dispozice k ochablejší žilní stěně nebo k vyvinutí menšího počtu chlopní, které brání zpětnému toku krve v žilách. Pokud mají rodiče nebo sourozenci hemoroidální onemocnění, zvyšuje se riziko onemocnění asi trojnásobně. Jeho vznik souvisí nejvíce s konzistencí stolice, kdy vadí zácpa, ale i dlouhodobý průjem. Dále je to vysoký stah řitního svěrače, který může být jak vrozený, tak způsobený těžkou fyzickou námahou nebo psychickým stresem. Dalším vyvolávajícím faktorem je i těhotenství a následný porod, jak jsem již zmínil.

Jaké jsou příznaky, jak hemoroidální onemocnění poznáme? 
Jsou dvě skupiny příznaků. Ty, které vidíme, a to je krvácení při vyprazdňování, vlhnutí nebo výtok z konečníku. A pak ty, které nevidíme, ale nepříjemně vnímáme. Nemocní si stěžují na tlakovou bolestivost, pálení, řezání v řitním kanálu nebo pouze dyskomfort a svědění při sezení. Také si pacient může při otírání po vyprázdnění nahmatat při okraji anu bulky, které ale během chvíle vymizí. V takovém případě se jedná o pokročilejší stupeň onemocnění, a to tzv. druhého stupně. Pokud bulky samy nezmizí, ale pacient si je musí sám prstem zasunout zpět do řitního kanálu, je to již třetí stupeň onemocnění.


Mohou rozšířené hemoroidy samy od sebe zmizet? 
Rozšířené hemoroidální pleteně do podoby uzlů již samy nemizí. Výjimkou je většina hemoroidálních onemocnění v době těhotenství a po porodu. Na jejich vytvoření se uplatňuje tlak rostoucí dělohy s plodem směrem do malé pánve, který brání volnému prodění krve v žilách konečníku. Ta tak městná v hemoroidálních pleteních a rozšiřuje je. Po graviditě však dochází k normalizaci cirkulace krve a hemoroidy se zmenší.


Jaká je prognóza u rozšířených hemoroidů? V jakém časovém horizontu dochází ke zhoršování příznaků?
I když hemoroidální onemocnění není předstupněm nádoru konečníku, jak se někdy mylně traduje, je to onemocnění nepříjemné, zhoršující kvalitu života. Opakující se krvácení není jen znepokojující, ale z dlouhodobého hlediska může vést při vyšší intenzitě až k chudokrevnosti. Příznaky se zhoršují pozvolna, většinou během let. Z ojedinělé přítomnosti stopy krve na toaletním papíru a občasného pálení po vyprázdnění se stává každodenní tlaková bolestivost a časté krvácení. S vyšetřením lékařem a léčbou bychom neměli otálet. Počínající stádia onemocnění lze dobře zklidnit medikamentózně a nepokročilá onemocnění ošetřit bezbolestně řadou ambulantních metod.

Na jakého lékaře se mají pacienti s příznaky obrátit?
Na prvním místě je jejich praktický lékař, který podle příznaků a základního vyšetření posoudí, zda je příčinou obtíží skutečně hemoroidální choroba a navrhne další postup. V těhotenství se mohou svěřit svému gynekologovi/porodníkovi. I když v tomto období se ošetřující zákroky neprovádí, může jim předepsat bezpečnou medikamentózní léčbu – léky na předpis na podporu žil, které zklidní hemoroidální obtíže a nemají nežádoucí vliv na plod ani matku.

Co může pro pacienty udělat praktický lékař a co specialista?
Praktický lékař posoudí, zda se jedná o hemoroidální onemocnění, jak pokročilé je a navrhne další postup. Může předepsat vhodné tabletové venofarmakum, tedy léky na předpis na podporu žil, a doporučit lokální léčbu mastmi a čípky. Pokud se obtíže vracejí nebo přetrvávají, je nutné navštívit proktologa – lékaře zabývajícího se onemocněním tlustého střeva a konečníku. Ten dle aktuálního nálezu provede ambulantní ošetření. K dispozici je řada nebolestivých metod – sklerotizace, podvaz malým elastickým kroužkem, ošetření jemným stejnosměrným proudem nebo infračerveným světlem a kryoterapie. Vysoce efektivní je provedení uzávěrů přívodných tepen hemoroidální pleteně laserovým paprskem pod navigací ultrazvukem. K chirurgickému odstranění hemoroidálních uzlů klasickou operací v celkové anestezii přistupujeme již výjimečně, a to u pokročilých nebo komplikovaných onemocnění.

Je pochopitelné, že se pacienti stydí příznaky řešit. Mohl byste našim čtenářkám doporučit nějaký vhodný zdroj informací?
Ucelený pohled na problematiku hemoroidálního onemocnění je například na serveru www.zilniporadna.cz. Jsou zde podrobně rozebrány příčiny vzniku onemocnění, jednotlivá stádia včetně obrázků, veškeré možnosti léčby a prevence. Je také možné zde zanechat dotaz lékaři, odborníkovi na danou problematiku. Na stránkách se dozvíte informace i o dalších onemocněních žilního systému, jako jsou křečové žíly dolních končetin, trombózy nebo lymfatické otoky. Informace mohou nalézt také v mobilní aplikaci Hemoroidy, kterou lze zdarma stáhnout jak z App Store, tak z Google Play.

Můžete nám na závěr v několika bodech shrnout, co mohou čtenářky udělat, aby se u nich hemoroidální onemocnění neprojevilo, případně aby se nezhoršovalo?
Důležité je udržovat správnou konzistenci stolice. Vyvarovat se dlouhodobější zácpy nebo průjmu. Do jídelníčku zařadit dostatek vlákniny – ovoce, zeleninu, cereálie a nezapomínat na pitný režim. Není vhodné vysedávat na toaletě delší dobu než nezbytnou. Onemocnění nesvědčí rovněž velká fyzická námaha a zvedání těžkých břemen. Používejte kvalitní toaletní papír nebo lépe bidet. Pokud se již příznaky onemocnění projeví, nepodceňujte je, navštivte včas lékaře a problém řešte.

Jak se vy sám díváte díky svým zkušenostem na tuto problematiku? 
Není nutné trpět hemoroidálními obtížemi, máme-li k dispozici účinná tabletová venofarmaka a řadu pokročilých metod lokálního ošetření, které nejsou bolestivé, provádí se ambulantně, nevyžadují pracovní neschopnost a mají vysokou trvanlivost. Samozřejmě čím méně je onemocnění pokročilé, tím lepší jsou terapeutické výsledky. Pokud jej začnete řešit včas, zbavíte se obtíží a vyhnete se případně nepříjemné operaci.

MUDr. Martin Kouda
Specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva déle než 15 let. Jeho hlavním předmětem zájmu je hemoroidální onemocnění a jeho léčba moderními ambulantními metodami. Mimo privátní praxi provádí operační zákroky na Chirurgické klinice 2.LF UK a FN Motol. Je držitelem licence pro provádění pokročilé koloskopie. Oblasti koloproktologie se věnuje i výzkumně. Je autorem a spoluautorem řady odborných sdělení a přednesených prací s tématikou onemocnění tlustého střeva a konečníku doma i v zahraničí.

Je členem Chirurgické společnosti ČLS JEP, člen Koloproktologické sekce Chirurgické společnosti ČLS JEP, člen Gastroenterologické asociace České republiky a člen České lékařské komory.

Reklama