Jste muž ve zralém věku, plný sil a s mnoha plány do budoucna. Zdraví slouží, jen vás obtěžuje to neustálé běhání na záchod a sem tam neurčitá bolest. Přestaňte si hrát na hrdinu a jděte k lékaři! Jinak budete možná muset své vysněné aktivity rychle přehodnotit.

Obecně by také měli zbystřit muži po padesátce a zvážit možnost preventivního vyšetření.

prostata

Stejně jako naprostou většinu jiných onemocnění daří se i rakovinu prostaty nejlépe léčit, pokud je zachycena včas. Toto onemocnění se však bohužel nevyznačuje jasnými příznaky v časných stadiích. Přesto lze vypozorovat možné začínající obtíže dle prvních, na první pohled ovšem nenápadných symptomů. Pokud se u muže některý z nich objeví, měl by navštívit lékaře. Jedná se hlavně o:

  • obtíže při zahajování nebo přerušení močení,
  • časté nutkání,
  • bolest během močení,
  • bolest při ejakulaci.

Obecně by také měli zbystřit muži po padesátce a zvážit možnost preventivního vyšetření. Tato věková hranice se posouvá na čtyřicet let, pokud se jedná o jedince s výskytem rakoviny prostaty v rodině či o Afroameričana.

Postupem času přituhuje

S rozvojem rakoviny prostaty se zintenzivňují i výše uvedené počáteční obtíže. Muže často trápí především neustálé noční chození na toaletu, přerušovaný či slabý proud, únik moči zejména při smíchu a kašlání, nemožnost vyprázdnit se ve stoje, pálení při močení či ejakulaci, případně krev v moči. Pokud se některý problém vyskytne, není ještě důvod k panice, existují i jiná, nezhoubná onemocnění, která mohou být příčinou. Vždy je ale namístě konzultace s lékařem. V pokročilých stadiích nemoci se zpravidla prostata významně zvětšuje a může tlačit na páteřní kanál. Z toho pak plynou nepříjemnosti, jako jsou bolesti zad a kyčlí, problémy s chůzí či nepříjemné pocity v nohou.

Doktora neodkládejte

Rakovina prostaty tedy nemá jasný zřejmý projev, ale lze vystopovat první možné příznaky. Důležité je nikdy nepodceňovat situaci a zavčas se beze studu poradit s lékařem. Ten má k dispozici jednak rektální, dnes již často digitální, vyšetření prostaty, jednat také možnost udělat biochemickou kontrolu pacientovy krve. Prevence a včasný záchyt jsou pro další vývoj této nemoci velmi důležité.

Zdroj: U lékaře

Čtěte naše články:

Reklama