V mnoha rodinách funguje tak zvaný systém kapesného. Děti dostávají peníze na jejich „soukromé, dětské“ účely, úměrně k jejich věku a potřebám. Ale nic se nemá přehánět, ani kapesné. Pak vznikají mezi rodiči zbytečně hádky.

kapesné

Výše kapesného pětiletého Tomáška je neustálým sporem mezi manželi Janskými.
Tatínek je věčně v práci, a tak si absenci u syna kompenzuje penězi, přitom takové malé dítě si hodnotu peněz ještě ani pořádně neuvědomuje.
Malému Tomáškovi dává v průměru 500 Kč na týden, takže když se to sečte, má tento malý špunt měsíčně 2 000 korun, což někdy nemá ani dospělý.

Matce Tomáška se to samozřejmě nelíbí.
„Proč mu dáváš tolik peněz? Nepřeháníš to s tím kapesným?“
Tomášův tatínek na to však argumentuje slovy, že dítě by se mělo učit už odmalička samostatnosti, a když někam jdou, například do ZOO, do restaurace, nebo jedou na nějaký výlet, tak ať se kluk naučí sám počítat a platit.
„No jasně, spíš rozhazovat. Pak nebude znát hodnotu peněz a na zmrzlinu mu stačí dvacetikoruna, nemusí mít u sebe stokoruny.“
Tatínek ještě navíc koupil Tomáškovi i parádní šrajtofli, a tím nabrala synova finanční hotovost v nadité peněžence na důležitosti.

Když se pokoušela Eva Tomáškovi nějaké peníze schovat do šuplíku „na později“, a aby si ponechal v peněžence jen nějaké drobné, spustil malý Tomáš křik, že to poví tatínkovi. Také mu to požaloval, a ten hned na svoji ženu spustil, že jsou to jeho peníze a snad si ještě může dovolit dávat svému jedinému synovi kapesné, v jaké výši chce.

Tomášek jde za rok do školy, jestli bude svoji naditou peněženku tahat s sebou, je jen otázkou času, kdy mu ji někdo ukradne. Anebo si třeba také začne „kupovat“ své spolužáky a vyvyšovat se, kolik má peněz, zatímco oni mají od rodičů tak na rohlík.

Jenže peníze nejsou všechno a u tak malého dítěte mohou opravdu zkazit charakter. Tohle však Eva svému manželovi nevysvětlí. Když byl malý, nedostával prý od rodičů nic, a tak chce dopřát alespoň svému synovi. Ale 500 Kč na týden pro pětileté dítě? Není to přece jen trochu přehnaná částka?

Přečtěte si také:

Reklama