Jakmile se na okraji dětského ouška objeví žluto-hnědý mázek, mnoho maminek přepadnou výčitky, že zanedbaly hygienu. A hned v jeho hlubinách začnou pátrat vatovými tyčinkami (v lepším případě) po dalším přívalu nečistot. Právě v tomto momentě lékařům vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Kromě toho, že rodiče přehnanou péčí narušují přirozený tělesný proces, mohou dítěti ublížit ještě zásadněji.

bab.jpg
Foto: Shutterstock

„Vatovou tyčinkou můžete snadno zatlačit ušní maz do hloubi zvukovodu, poškrábat zvukovod, zanést do ucha infekci, ve zvukovodu může zůstat smotek vaty. Ale nejhorší možnou komplikací používání vatových tyčinek je poranění bubínku a někdy i středouší, které jsem už mnohokrát viděla. A to i u malých dětí,“ vysvětluje nástrahy důkladného čištění děčínská ORL lékařka MUDr. Věra Pokorná. A není jediná.

Přizvukuje jí například otorhinolaryngoložka MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D. ze Slavkova u Brna: „Je pravda, že lidé, kteří si často čistí zvukovody, jsou i častými pacienty ORL kvůli zalehnutí uší. Důvodem je to, že zasahováním do zvukovodu štětičkami nedochází k jeho čištění, ale spíše k zanášení mazu hlouběji do nepřirozených míst, tedy směrem k bubínku, odkud ho pak může odstranit jen lékař.“

Jak čistit dětem uši správně?

Je to velmi snadné. Ouško by se mělo čistit jen v místech, kam oko dohlédne. Namísto vatové tyčinky tyto partie lehce otřete kapesníkem (perlanem, nebo jiným jemným materiálem), který můžete namočit do speciálního roztoku, případně do mořské vody. Procedura je postačující jednou týdně. Po koupání ouška jen osušte cípem ručníku.

Proč ucho hloubkové smýčení nepotřebuje?

Dokáže se o sebe postarat samo. „Jde o přirozený, tělu vlastní proces takzvané samoočisty, kterou ve valné většině případů není třeba jakkoli jinak nahrazovat. Za normálních okolností se zvukovod sám zbavuje přebytků mazu. Ten se pomocí pohybu čelistí postupně posouvá ven ze zvukovodu,“ objasňuje MUDr. Marek Příborský z EUC Kliniky Plzeň.

Chybná je také domněnka, že jde o špínu. Mastné výměšky tvořené speciálními žlázkami mají ve vnějším zvukovodu nezastupitelnou úlohu. Chrání střední a vnitřní ucho před zavlečením infekce. Ve zvukovodu pak zachytává odumřelou kůži i nečistoty z okolí, jako je prach nebo pyl. Jak se tvoří nové a nové zásoby mazu, ty staré jsou posouvány k ústí zvukovodu, odkud vypadávají. To je přirozený koloběh, který je škoda narušit přehnanou péčí. Kromě toho – čím častěji se ušního mazu zbavujete, tím více se ho tvoří.

Zdroj informací: MUDr. Marek Příborský, ORL info, MUDr. Jana Neuwirthová, MUDr. Věra Pokorná, Wikipedia

Čtěte také: