61a9066691dd0obrazek.png
Zdroj: CANVA.com 

Domácí pomoc proti předčasné menstruaci

Základním předpokladem pro zlepšení a navození pravidelné menstruace je zdravá životospráva.

 • zdravé stravování, čerstvé, pestré, výživné a šetrně zpracované potraviny
 • pravidelný pohyb a sport aspoň 3x týdně po 45 minutách
 • z doplňků lze doporučit ty rostlinné, které navozují menstruační a menopauzální komfort během menopauzy. Ideální poměry prospěšných složek mají české rostlinné tobolky Proerecta WOMEN. Jinak hledejte doplňky obsahující vitamínu B2, B3, B6, B12, D3, minerály hořčík, zinek a vápník a rostliny jako Andělika čínská, Chřest hroznovitý, Eleuterokok ostnitý, Klanopraška čínská, Kotvičník zemní, Maca peruánská, Škornice šípolistá, Ženšen pravý nebo Drmek obecný. Užívání doplňku můžete konzultovat s gynekologem, každopádně zmíněné látky jsou pro tělo nevyhnutelné a rostliny prospěšné proti nepravidelné menstruaci. Lze je nakupovat i bez lékařského předpisu. Dávkujte podle příbalové informace.

61a906845c351obrazek.pngProerecta WOMEN je doporučený přírodní doplněk pro navození pravidelné menstruace a menstruačního komfortu.

Léčba nepravidelné menstruace

Léčba musí vždy zohledňovat primární příčinu nepravidelností. Postižená tak musí k lékaři. Samoléčba doma podle rad na internetu může být nebezpečná, lékař musí znát přesný důvod.

 • pokud jsou příčinou antikoncepční pilulky, gynekolog může poradit jiné nebo změnit dávky stávajících
 • pokud je příčinou obezita, pomůže snížení hmotnosti a vybudování návyku na pravidelný pohyb
 • pokud je důvodem problém se štítnou žlázou, lékař předepíše léky pro podporu její funkce
 • při psychických nemocech a poruchách příjmu potravy lékař doporučí několik sezení u psychoterapeuta a dietologa

Příčiny nepravidelné menstruace

Menstruační cyklus ovlivňuje hormon estrogen a progesteron. Poruchy cyklu způsobuje nedostatek a nerovnováha těchto hormonů. Přidružuje se i premenstruační syndrom PMS.

Hormonální příčiny

Výkyvy hormonální hladiny a ženská hormonální nerovnováha se objevují v zásadních životních etapách: během puberty, během těhotenství, porodu a kojení a v menopauze, kdy žena ztrácí plodnost.
Ve všech fázích jsou výkyvy normální.

Nás bude zajímat nepravidelná menstruace mimo těchto etap. Tehdy je častou příčinou hormonální antikoncepce. Kvůli pilulkám žena špiní i mezi menstruacemi. Tyto krvácení jsou obvykle slabší než během menstruace.

Další časté příčiny

Žena v životě zažívá různé události, které ovlivňují cyklus:

 • extrémní hubnutí v případě restriktivních diet nebo poruch příjmu potravy
 • extrémní přibírání kvůli nesprávné stravě nebo nemocem
 • dlouhodobý stres
 • nadměrná sportovní nebo pracovní zátěž

Příznaky nepravidelné menstruace

Běžný cyklus trvá 28 až 35 dní. Ročně je to 11 až 13 menstruací. Krvácení trvá 3 až 7 dnů, a tedy průměrně 5 dnů.

O nepravidelné menstruaci mluvíme, pokud cyklus přesáhne 35 dní. Sledovat je potřeba také objem vyloučené krve. Nápadné je velmi slabé krvácení, a naopak velice silné špinění se sraženinami většími než 2,5 cm.

Nemoci způsobující nepravidelnou menstruaci

Antikoncepce nemůže za každou nepravidelnost. Časté jsou i nemoci, které cykly narušují. Bohužel ohrožují plodnost ženy, takže je rozumné nechat se gynekologicky zkontrolovat.

Syndrom polycystických vaječníků

Během nemoci se ve vaječnících vytvoří cysty naplněné tekutinou. Postižená nemá ovulaci, a tedy neuvolňuje vajíčko v pravidelném čase. Velmi často má zvýšenou hladinu mužských androgenů.

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) kromě nepravidelné nebo chybějící menstruace způsobuje také akné, růst nadměrného ochlupení a přibírání na váze.

Endometrióza

Během nemoci se buňky děložní výstelky vytvářejí i mimo dělohu. Nemoc vzniká nejčastěji u žen v plodných letech. Toto množení buněk není zhoubné, takže nezpůsobuje rakovinu.

Endometrióza však způsobuje bolesti, nepravidelnou menstruaci a ohrožuje plodnost.

Hormonální poruchy

Jde o poruchy žláz, které produkují a uvolňují potřebné hormony. Poruchy štítné žlázy způsobují i přibírání na váze, protože zpomalují metabolismus a žena nabírá kilogramy a natéká.

Zánětlivá onemocnění

Záněty rozmnožovací soustavy způsobují bakteriální a virové infekce, často pohlavně přenosné nemoci. Záněty lze rychle vyléčit antibiotiky, ale postižená to ne vždy stihne.

Tehdy se zánět šíří a škodí děloze a vejcovodům. Kromě chronických bolestí dochází právě k nepravidelné menstruaci.

Rakovina dělohy

V některých případech může karcinom dělohy či děložního čípku způsobit krvácení mezi dvěma menstruacemi a také během sexu.

K lékaři je vhodné jít kdykoliv se nepravidelná menstruace objeví. Lékař pomůže zjistit, zda jde o přirozené výkyvy nebo o projevy těžších nemocí, které vyžadují rychlou léčbu.