Tato hojná, vytrvalá 5-30 cm vysoká rostlina nezapře podobnost se svými příbuznými z čeledi hluchavkovitých. Nepravidelně 4hranná nahnědlá až nafialovělá vzpřímená lodyha nese řapíkaté listy, nejvýše posazený pár je těsně přisedlý pod květenstvím. Nejspodnější pár listů tvoří malou růžici a listy jsou slabě zubaté. Stonek a lístky jsou roztroušeně chlupaté. 5-10 fialových kvítků je ve vejčitém lichoklasu hnědočervené barvy…

Rostlina je to velice rozšířená a roste hlavně na posečených loukách, trávnících, zahradách, pastvinách, na okrajích cest, v parcích, na mezích a lesních pasekách. Nejčastěji si jí všimneme v době květu, což je zhruba v červenci. Květe víckrát do roka, vždy po seči. Kvete již však i dříve, uvádí se rozmezí od května do října.

U nás je rozšířena od nížin až po horské oblasti. Jinak roste snad téměř všude… po celé Evropě, na Islandu i na střední Sibiři, v severozápadní Africe, na Kanárských ostrovech, Madeiře, druhotně zavlečena byla i do jižní a severní Ameriky, východní Asie, Austrálie i na Nový Zéland.

Příbuzný černohlávek velkokvětý (Prunella grandiflora) se liší většími květy a větší vzdáleností mezi nejvyšším patrem listů a květenstvím. Dává přednost spíše sušším stanovištím, slunečným loukám a stráním, případně lesostepím v teplejších oblastech.

 

Černohlávek obecný jako léčivka:

Léčivou drogou je nať v době květu. Obyčejná kytka, řekli byste… Ale kdepak! Černohlávek obecný je nadmíru zajímavou a někdy zcela neprávem opomíjenou léčivkou.

Obsahuje zejména třísloviny, hořčiny, pryskyřice, prunellin, hypersoid, organické kyseliny jako kyselinu rozmarýnovou, oleanolovou, ursulovou, kávovou, organické soli, vitaminy B1, C, K, tanin a silice, kaučuk a dosud ne moc dobře prozkoumanou látku ovlivňující srážlivost krve.

Má účinky antibiotické, antibakteriální, antivirové, antimykotické, chrání a stahuje pokožku, chrání játra, čistí organismus, působí jako antioxidant, diuretikum a též protizánětlivě.

Jeho účinky působí na harmonizaci meridiánu jater, močového měchýře a plic. Posiluje organismus při chřipkách, lze s ním kloktat při angíně, nachlazení, infekcích jater, močového měchýře a plic. Snižuje riziko vzniku hypertenze, průjmů, napomáhá udržovat (zvyšuje) srážlivost krve, harmonizuje hormonální systém a podporuje regeneraci tkání. Blahodárně působí na hemeroidy a záněty žaludku.

Organické kyseliny mají antibiotický a antivirový účinek například na salmonelu nebo streptokoka či na různé patogenní plísně.

 

Nové výzkumy dokonce ukazují vliv těchto organických kyselin na zpomalení množení viru HIV.

Zevně v koupeli snižuje bolesti svalů a kloubů, případně tlumí projevy akné.

Na hojení ran se užívá jemně mletý prášek z usušené byliny jako zásyp nebo obklad z čerstvé rostliny. Rána se čistí, desinfikuje a potlačuje se tvorba hnisu.

Mladé rostliny lze použít do salátu…

No není to všestranná bylinka?