Máte-li čas a chuť vyrazit na „energetický“ výlet po vlastech českých či moravských, nabízíme vám tipy na celou řadu zajímavých přírodních scenérií a památek, které se nacházejí v okolí některých elektráren. Krajina v blízkosti těchto zařízení je velmi pestrá a nabízí až překvapivě mnoho různých krás – je jasným důkazem toho, že elektrárna a příroda spolu mohou žít v dobrém souladu.

 

„Sedmý div světa“ uprostřed Jeseníků

V nejkrásnější části Hrubého Jeseníku a pod bedlivým dohledem Pradědu najdeme nejenom úchvatnou přírodu, ale i unikátní přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Ta je již řadu let velkou turistickou atrakcí a byla dokonce nominována jako kandidát na jeden ze sedmi největších divů České republiky. Dvě vzájemně propojené vodní nádrže elektrárny jsou od sebe „na výšku“ vzdáleny více než půl kilometru, což je největší vodní spád v rámci České republiky. Horní nádrž elektrárny leží v nadmořské výšce 1 350 m.

Nedaleko odsud se nachází nejvyšší hora Moravy, Praděd (1 491 m), která je situována jen o 141 metrů „blíže k mrakům“ než horní jezero elektrárny. Za dobrého počasí je z Pradědu vidět Krkonoše  i Vysoké Tatry. V horní části Pradědu se rozprostírá chráněné území s cennou vegetací subalpinských holí. Ojedinělým zážitkem je i cesta údolím Bílé Opavy s četnými vodopády do lázní Karlova Studánka.

Nádherným přírodním zákoutím při cestě z Pradědu do údolí Bělé je Vysoký vodopád, s původní výškou až 45 metrů. Za zmínku jistě stojí i další významný vrchol – Petrovy kameny, které podle pověsti sloužily jako místo sletů čarodějnic. Netušeně panenskou přírodu v okolí Dlouhých Strání zajímavě podkresluje harmonické sousoší tří impozantních „větrníků“ (větrných elektráren) v lokalitě Mravenečník.

 

Krajina památek v okolí Dukovan

Jednou z „energetických“ a současně zajímavých přírodních lokalit je také krajina v okolí Elektrárny Dukovany, která se nachází na jižní Moravě, asi 30 km jihovýchodně od Třebíče. Elektrárna leží nad pravým břehem řeky Jihlavy nedaleko obce Dukovany. Údolí řeky Jihlavy si uchovalo charakter hlubokého skalnatého kaňonu s řadou malebných partií. Půvabná přírodní tvář skýtá hojnost příležitostí pro rekreaci. V blízkosti  elektrárny se totiž rozprostírá vodní nádrž Dalešice, která přímo vybízí ke koupání či provozování vodních sportů.

Okolí elektrárny je poseto zajímavými památkami. Prvořadou turistickou atrakcí dukovanské krajiny je renesanční zámek v Moravském Krumlově, který přitahuje zaslouženou pozornost svými patrovými arkádami a souborem 20 monumentálních pláten Slovanská epopej od Alfonse Muchy.

Hradní zřícenina Templštejn pochází z konce 13. století a působí velmi tajuplně. Podobného rázu je i hrad Rabštejn, jenž byl postaven v polovině 14. století v místě, které je od elektrárny vzdáleno méně než 2 kilometry. Z hradiště je nádherný pohled na přehradní jezero. Původně románský kostel Nanebevzetí P. Marie v Řeznovicích v údolí Jihlavy je doprovázen mohutnou renesanční zvonicí.

 

„Šumavské moře“ v údolí Vltavy

Součástí vltavské kaskády devíti vodních elektráren je také „Šumavské moře“, jak bývá někdy označována Lipenská přehrada, která je největším umělým jezerem v České republice. Samotná elektrárna Lipno se nachází v podzemní kaverně v hloubce 200 metrů pod terénem. Vodní plocha přehrady je dlouhá 44 kilometrů a široká až 14 kilometrů, což nabízí ideální podmínky pro letní rekreaci, plavbu po jezeře i rybolov. 

Přímo na ostrohu přehrady Lipno leží malebné městečko Frymburk, jehož historické jádro – půvabné náměstí se starými domy a gotickým kostelem – je obklopeno vodní plochou. Milovníky historických památek jistě potěší mohutné zříceniny gotického hradu na vrcholu hory Vítkův kámen. Jedná se o nejvýše položený hrad v ČR, který byl opuštěn až po požáru v 18. století.

Zajímavý zážitek slibuje také návštěva Čertovy stěny, která se tyčí vysoko nad pravým břehem Vltavy. Zubaté skalní hradby vlivem zvětrávání uvolnily část kvádrů, které se sesypaly po svahu k řece, kde vytvořily „kamenné moře“.

Vyhledávaným místem v okolí přehrady Lipno je jeden z našich nejznámějších klášterů – Vyšší Brod, který založili Rožmberkové již v roce 1259. Nejcennější stavbou je tu kostel Nanebevzetí Panny Marie. Mezi architektonické skvosty patří i kapitulní kříž, křížová chodba či refektář.

 

Výčet zajímavostí, přírodních krás a malebných zákoutí v okolí elektráren by mohl ještě dlouho pokračovat. Kupříkladu národní přírodní rezervace Soos nedaleko elektrárny Tisová v podhůří Krušných hor je mimořádnou lokalitou evropského významu. Její zvláštností jsou tzv. mofety – nálevkovité prohlubně o průměru až 80 cm, připomínající sopečné krátery. Neméně atraktivní je národní přírodní rezervace Albertovy skály, ležící nad pravým břehem Slapské přehrady (elektrárna Slapy), s mnoha druhy vzácných živočichů a teplomilných rostlin, a mnohé další přírodní lokality.