in.jpg
Foto: Shutterstock

Rotaviry

Řadí se k nejčastějším příčinám akutního průjmu u dětí do 5 let věku. Prodělají ji téměř všechny, je vysoce nakažlivá. A někdy také nebezpečná - zvláště u těch nejmenších dokáže způsobit dehydrataci, která se neobejde bez hospitalizace. „V České republice je pro akutní gastroenteritidy rotavirového původu hospitalizováno ročně 3 až 5 tisíc dětí mladších 5 let, odhadem 26 až 42 tisíc vyhledá lékařskou pomoc a cca u 120 až 160 000 pacientů probíhá infekce mírně bez vyhledání lékařského ošetření,“ sumarizuje Česká vakcinologická společnost ČLS JEP.

Proto by měla být chráněna už malá miminka od 6. týdne, nejpozději do 3 měsíců života. Živou vakcínu jim pediatři podávají orálně. Jde o dvě až tři (podle druhu očkovací látky) dávky v odstupu minimálně 4 týdnů. Nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Pneumokoky

U invazivního onemocnění způsobeného bakteriemi Streptococcus pneumonie hrozí nejen záněty středního ucha, dutin nebo průdušek, ale také těžké záněty plic, záněty mozkových blan nebo otrava krve.

Chráněni by opět měli být ti nejzranitelnější. Proto pojišťovny hradí očkování (nebo alespoň z části – podle očkovací látky), pokud jsou první dvě dávky aplikovány miminkům do 7 měsíců věku. Ty starší mohou být také očkovány, ale za plnou cenu očkovací látky.

První ze třech (u nedonošených dětí ze 4) dávek dostávají děti nejčastěji v 9 týdnech věku, spolu s Hexavakcínou. Druhou dávku pak za 2 měsíce a třetí dávku nejdříve 6 měsíců po druhé dávce.

Meningokoky

Zákeřné, invazivní onemocnění, které začíná nevinně - obyčejnou horečkou, bolestí hlavy a nevolností či zvracením. Jenže bakterie, která se vyskytuje v nosohltanu 10 % populace, se velmi rychle šíří a může vést k velmi vážným následkům. Od závažných poškození orgánů až po smrt. Nejohroženějšími skupinami jsou malé děti do 4 let a dospívající a mladí dospělí ve věku od 13 do 25 let. Existuje několik typů meningokoků, v ČR se nejčastěji vyskytuje onemocnění způsobené meningokokem typu B a C.

Pojišťovny už dva roky hradí očkování proti invazivním meningokokovým infekcím způsobeným meningokokem dvěma skupinám dětí.

  • Je-li očkování zahájeno do dovršení šestého měsíce věku kojence, získá zdarma očkovací látku pro meningokoku skupiny B.
  • Pro děti, u nichž je očkování provedeno jednou dávkou v druhém roce života, je zdarma zase látka chránící proti skupinám A, C, W, Y.

Podle typu vakcíny lze očkovat miminka od 6 týdnů, případně od 2 měsíců věku. Počet přeočkování záleží na věku dítěte. „Kojenci jsou ohroženi z důvodu nevyzrálého imunitního systému, chybí zde tvorba vlastních ochranných protilátek a po porodu prudce klesá množství ochranných mateřských protilátek, které byly přeneseny přes placentu. V této věkové skupině jsou ohroženi nejvíce děti v prvních 5 měsících věku, proto je vhodné zahájit očkování co nejdříve,“ vysvětluje dětská lékařka Lucie Černá a s tím, že další ohroženou skupinou jsou adolescenti.

Chřipka

Infekce dýchacích cest způsobená virem chřipky je většinou nepříjemné, ale málo závažné onemocnění. Jenže může mít i závažné komplikace končící smrtí. Riziková je i pro malé děti. Očkování je proto vhodné už pro půlroční kojence.

Nejmenší děti, které jsou očkované poprvé, potřebují dvě 2 dávky v intervalu 6 týdnů až 2 měsíců. Ostatním stačí dávka jedna. Pojišťovna ji ale nehradí.

Plané neštovice

Nejsou sice život ohrožující, ale zato pořádně nepříjemné. Zvláště u těch nejmenších, které od škrábání svědivých pupínků jen těžko odradíte. K tomu teplota a únava, takže je na co se těšit. Zabránit přenosu vysoce nakažlivé choroby může vakcína. Ta navíc snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu v průběhu života.

„Aplikace vakcíny je možná již od 9 měsíců věku, ale účinnost vakcíny může být před 1. rokem věku nedostatečná, proto je výhodnější podání vakcíny až po 1. narozeninách,“ doporučuje dětská lékařka Lucie Černá. Zapotřebí jsou dvě dávky s odstupem minimálně 6 měsíců, které nehradí zdravotní pojišťovna.

Zdroj informací: Česká vakcinologická společnost ČLS JEP, MUDr. Lucie Černá, VZP

Čtěte také: