K nepovedenému tetování se dostanete velmi jednoduše. Díky své neznalosti si nechtěně vyberete špatného tatéra nebo chcete ušetřit a myslíte, že když se domluvíte s nějakým kamarádem kamaráda, který vám udělá kérku doma, bude to stejné jako od profíka. Nebo vám namluví kosmetička, která dělá permanentní make-up, že zvládne i složité obrazce. Stejně jako se to stalo naší čtenářce Heleně.

tetování

Dostala k narozeninám slevový kupon k paní, která neměla moc zkušeností, spíš tetovala kosmetické záležitosti jako obočí či rty než složitější klasické tetování. Tvářila se ale tak, že to umí. Obrázek proto dopadl tak špatně - paní to neuměla a ještě tetovala jiným než profistrojkem, který používají profesionální tatéři. (Tetovací jehly a strojky pro použití v kosmetice jsou jiné, než se kterými pracují v dobrých tetovacích salonech - jejich strojky umožňují tetovat rychle kvalitními tenkými jehlami). Když Helena poznala, že je to špatné, bylo již pozdě. Neúplný obrázek náramku, který si přála, byl už v její kůži na pravém nadloktí.tetování

Nepovedené tetování nám přišlo jako dobrý námět na článek, možná se to týká i některých z vás. Obrátili jsme se tedy na známý pražský salon www.hell.cz s prosbou, zda by tetování odborně neopravili a zároveň nám pro vás neposkytli několik profesionálních rad, které oceníte, když se chcete potetovat něčím vkusným, na co se budete rádi dívat i za 10 let.

tetování

Helena se domluvila s tatérkou Káčou z pražského tetovacího studia HELL.cz a hned si padly do noty. Káča zhodnotila původní tetování opravdu jako nezdařilé, ale že se s tím určitě dá něco dělat. Nejprve kombinovaly možnosti, jak ornament upravit nebo celý překrýt. Nakonec se domluvily, že Káča tetování - náramek vylepší, vybarví a doplní jej o závěrečný ornament, který celé tetování uzavře. Po hodině práce se začal rýsovat na místě, kde byl zašedlý podivný tvar náramku, nový, hezky ohraničený a jemně barevný náramek se zatočenými hroty. Káča zkombinovala hnědou barvu a jemně černou konturu, vystínovala tvary oranžovou, aby náramek dostal na pohled měděný nádech. Drobné detaily pak vyplnila červenou barvou, takže se celé tetování rozsvítilo. Oproti původnímu nepovedenému paskvilu se na ruce díky zručné práci tetérky vynořil krásný náramek ve tvaru kovového šperku. Ruka teď vypadá tak, jako by byl na ni navlečen opravdový šperk. Helena byla moc ráda, že se zbavila původního nehezkého patvaru, a nyní má náramek, jaký si přála.

Při tetování jsme si povídaly, umět tetovat je nevšední práce a je kolem ní spousta zajímavých věcí, které mne zajímaly. Přece jen to, co tetuje, si její zákazník ponese na svém těle kus života.

tetováníZajímalo mne, jestli někdy někomu rozmlouvala motiv, který chtěl vytetovat. „Je to jeho tělo, když už se rozhodne, tak chce „ozdobit“ sám sebe. Někdy ale lidi přijdou s opravdovými věcmi, které nejsou hezké a nehodí se k nim. Beru to z výtvarného pohledu. Když to prostě vypadá blbě, tak se mi to nelíbí. Myslím tím například taková ta tetování z bravíčka nebo nějaký zmatek, prostě špatný námět. Někdy se mi to povede rozmluvit. Pokud ale na tom trvá, dál to neřeším,“ říká Káča. „Naopak ráda tetuju zajímavé motivy, takové, které mají příběh. Taky šílený věci nebo náměty, které mají nadhled - třeba si nechají vytetovat plechovku od Coly. Zajímají mne lidi, co si takové věci nechávají tetovat.“

Sama Káča je toho důkazem, jaké zajímavé kérky si můžete nechat vytetovat. Celou pravou ruku má potetovanou barevnými japonskými motivy. „Na druhé ruce mám kus „divoké džungle“, která sem přesahuje ze zad.“ I když je vidět jen kousek z pod trička, džungle je úžasná. Na vnitřní straně levé ruky má nejčerstvější tetování, za které dostal Martin, její kolega tatér z HELLu, první cenu na prestižní tatérské soutěži - takovou temnou voodoo panenku. Všechny její kérky jsou z mého pohledu zajímavé a poutavé.

Jak se starat o své tetování? Káča říká, že každé tetování se časem mění, tím jak kůže regeneruje, olupuje se, prostě „pracuje a stárne“. Tetování působením času bledne a většinou se tento efekt projeví na jeho struktuře - vypadá lehce rozmazaně, kontury ztrácí ostrost. Pak je dobré si je nechat upravit - obtáhnout kontury, zjasnit barvu.
Místo, kde máte tetování, by se mělo chránit před sluncem. Kůže je díky spálení namáhána, tetování tím trpí.tetování

Dá se špatné tetování vyřešit, opravit? Káča přikyvuje „Vždy se s tím dá něco dělat. Buď se opraví, nebo se překryje jiným motivem. Je to sice pracné a dražší než klasické tetování, ale umíme to. Stává se to poměrně často. Přijdou ti, kdo si uvědomili, že to, co se jim líbilo ve dvaceti, už pro ně nic neznamená nebo že to byl úlet. Také třeba holky, co se ve škole nudí a něco nehezkého si vyryjí kružítkem do kůže. Ty tu jsou dost často. Nebo řešíme nějaké pozůstatky z mejdanu, kdy se kámoš od stolu dá do tetování... pak to podle toho vypadá.“

tetováníJestli tedy máte nějaké tetování, co vás už omrzelo, nebo není povedené, je dobré vědět, že s ním můžete něco udělat. Buď se obrátit na dobrého tatéra, nebo na kliniky estetické chirurgie, které nabízí odstranění tetování speciálními brusnými metodami.

Odstranění tetování je bolestivý proces a mnohonásobně převyšuje cenu samotného tetování, nehledě na to, že odstranění tetovacích pigmentů je mnohdy nedokonalé. Navíc hrozí zjizvení kůže na daném místě.

Zajímají vás nějaké otázky ve spojení s tetováním? Připravujeme pro vás další článek o aktuálních trendech, o tom, co si nejčastěji tetují ženy. Pokud chcete něco vědět, napište nám to pod tento článek. Těšte se na další článek.

Za opravu a rozhovor redakce děkuje
tatérce Káče z tetovacího salonu HELL.cz, pobočka HELL - Fallen Angel, www.hell.cz


HELL - central a HELL - Fallen Angel
HELL je pražské tetovací a piercingové studio, které se kromě piercingu, mikrodermálů a individuálního zpracování tetování zaměřuje i na další tělesné modifikace. Jsme jediné piercingové a tetovací studio u nás, které provádí extrémní tělesné modifikace. Kromě toho u nás najdete i kadeřnictví, „dredařství“ a úpravy nehtů.

Studio HELL najdete v Praze na dvou místech. V Holešovicích, kde se věnujeme piercingu, tetování a úpravě nehtů. Na Andělu se nachází naše druhé studio HELL - Fallen Angel, kde tetujeme, a zároveň zde najdete kadeřnictví. Vše na www.hell.cz

Umíme toho opravdu hodně!

 • klasický piercing (piercing do jazyka, piercing do nosu, piercing do pupíku, piercing do rtu a ústní dutiny a všechny ostatní)
 • genitální piercing
 • mikrodermály
 • surface piercing
 • různé styly tetování
 • skarifikace neboli umělecké jizvení
 • implantáty
 • beading neboli korálky v penisu či perly jakuzy
 • tongue split, split jazyka, hadí jazyk
 • scalpel piercing
 • úpravy nehtů, modeláž nehtů, nailstyle
 • kadeřnictví - klasické i extravagantní střihy a barvy
 • dready a rasta copánky
 • e-shop s oblečením
Reklama