Otevřete okna, na pracovní stůl položte květiny, pod pracovní stůl třeba tenisky na běhání a na tvář nasaďte úsměv. Jaro je tu a s ním i nová energie pro nás i naše domácí mazlíčky. I oni cítí jaro, i oni si ho chtějí pořádně užít. A také že si jej užijí! Jen na vás je, jestli jim ho nepokazí parazité lezoucí v jejich kožichu nebo dokonce ti, kteří si hoví v jejich útrobách. Chraňte je před vnitřními i vnějšími parazity. Prevence je základ zdraví a spokojenosti vašeho psa, kočky i spokojenosti vaší.  Nedejte je a  chraňte je. Celoroční prevence je tou správnou cestou ke zdraví celé rodiny. 

Jaro otevřelo dveře do našeho světa a láká nás ven do přírody. Konečně přišly ty dny, kdy si na zahrádce domu můžete hovět s knihou, zatímco vaše kočka dělá průzkum okolí. Dny, kdy se váš pes zběsile řítí ke dveřím s vodítkem v tlamě a vidinou procházky.  Nezbývá, než si to užít. Ještě před tím se však ujistěte, že jste nezapomněli na jednu zásadní věc. Chráníte správně vašeho psa a kočku před vnějšími i vnitřními parazity?

Vnější parazitéseznamte se, s kým máme tu čest!

parazitiKlíště, blecha, komár, všenka i bodavá moucha. Malí, ale neméně nebezpeční vnější paraziti, kteří ohrožují zdraví našich psů a koček, ale i zdraví naše. Klíšťata rozhodně se svou aktivitou nečekají na dobu prázdnin, na své oběti naopak číhají, jakmile jsou teploty nad nulou, a tak jejich nevítanou nadílku mohou majitelé zvířat objevit třeba v listopadu, třeba v únoru a s přicházejícím jarem každým dnem. Nebezpečí napadení klíštětem už dávno není vlivem globálního oteplování pouze záležitostí krásného léta.  Samička klíštěte klade 600 až několik tisíc vajíček. Nenechte klíšťatům svého psa nebo kočku na pospas. Jedinou účinnou zbraní je preventivní ochrana. Zamezí-li majitel přisátí klíštěte, zamezí tak přenosu některého z nebezpečných onemocnění, jako jsou lymská borelióza, babezióza a klíšťová encefalitida.

O teplo kožíšku domácího mazlíčka, ale třeba i naši pohovku se pokoušejí také blechy, a to celoročně.  Ať je venku zima nebo krásně, u vás doma jim je vždy fajn, méně potom ovšem vám. Bleší rodina, kterou může majitel začít nacházet na zvířeti, navíc představuje pouze 5 % blech, které našly své útočiště u něj doma. Další 95 % blech je téměř neviditelných. Nacházejí se totiž ve vývojových stadiích a čekají, až přijde jejich čas. Blecha si může na zvířeti libovat až 140 dní a každý den naklade až 50 nových vajíček. Mimo jiné je mezihostitelem tasemnice, která je zástupcem parazitů vnitřních, kteří představují velké riziko pro zdraví zvířat i lidí. Jedno přátelské olíznutí od psího kamaráda a blecha, která mu ulpěla na tlamě, může rázem putovat i do těla lidského.

Nejvhodnějším řešením je prevence a prevencí je v tomto případě pravidelné odčervování, např. alespoň jednou za 3 měsíce pomocí odčervovacích tablet řady Drontal. Aby ochrana byla dokonalá, majitelé musí ochránit svá zvířata i před vnějšími parazity.

Obrana proti vnějším parazitům – obojek nebo pipeta je pro zvíře dostatečnou ochranou a pomáhá tak chránit i vaši rodinu

Tou nejdůležitější zásadou v ochraně domácích mazlíčků před parazity je pravidelnost. Kočku i psa před klíšťaty a blechami ochrání např. inovativní antiparazitární obojek Foresto. Stačí jej nasadit tak, aby byl v kontaktu s kůží zvířete, a až 8 měsíců bude pozvolna uvolňovat účinné látky, které psa a kočku spolehlivě ochrání před dospělými klíšťaty (odpuzují je a hubí), jejich larvami, nymfami a stejně tak blechami. Repelentní účinek obojku navíc zajistí, že klíšťata budou odpuzena ještě před tím, než se stihnou přisát. Nedojde tak k přenosu některého z nebezpečných onemocnění. Voděodolnost a bezzápachovost jsou dalšími vítanými vlastnostmi tohoto strážce zdraví psů a koček. Můžete ho použít jako ochranu u štěňat už od 7 týdnů a u koťat od 10 týdnů věku. Obava z uškrcení kočky je zbytečná, chytrý bezpečnostní systém obojku zajistí v případě nouze jeho uvolnění.

Tradiční ochranu nabízí také oblíbený obojek pro psy Kiltix, který je udrží v bezpečí před klíšťaty a blechami po dobu až 7 měsíců. Chránit jím můžete štěňata od 3 měsíců věku.

Preferují-li majitelé psů ochranu v podobě spot-on přípravků (kapka za krk), mohou se spolehnout na pipety Advantix. Ty jsou určené psům a zajistí jim ochranu před klíšťaty, blechami, komáry
a bodavými mouchami, léčí také napadnutí všenkami. Přidanou hodnotou Advantixu je zmíněný repelentní účinek, který klíšťatům, komárům, flebotomům (bodavý hmyz) a bodavým mouchám nedovolí, aby pronikli pod kůži zvířete. Podmínkou účinnosti proti klíšťatům a blechám je pravidelná aplikace každé 4 týdny, jedině tak bude ochrana plnohodnotná. 

Je důležité si uvědomit, že Advantix je určený pouze psům, kočky totiž netolerují účinnou látku permethrin.

K ochraně před parazity mohou také majitelé využít přípravky z řady Bolfo. Obojek Bolfo ochrání psy po dobu až 5 měsíců a kočky po dobu až 4 měsíců proti blechám a 10 týdnů je bude taktéž účinně chránit před klíšťaty. Sprej Bolfo poslouží k okamžitému hubení parazitů, můžete jej použít taktéž na okolí zvířete, což je vhodné zejména v případě likvidace blech v bytě. Veškeré uvedené pomocníky v boji s parazity je možné zakoupit ve veterinární ordinaci, v lékárnách i v obchodech s chovatelskými potřebami.

Vyžeňte vnitřní parazity z těla

I kdybychom letos museli ještě během dubna za kamna lézt, pro parazity to rozhodně neplatí. Blecha bude v bytě úřadovat dále a vnitřní paraziti na počasí nehledí, jsou celoroční hrozbou. Nejčastěji se zdraví psů a koček snaží ohrozit tasemnice, škrkavky, měchovci a tenkohlavci. Už v děloze feny se štěně může nakazit škrkavkami, následně mohou být do jejich těla i do těla koťat přenášeny mateřským mlékem. Jedinou účinnou zbraní je pravidelné odčervování štěňat i psů, koťat i koček. Odčervením zvíře parazitů účinně zbavíme, už následující den se však mohou opět pokoušet dostat do jeho těla. Z toho důvodu je pravidelnost odčervování tak nezbytná. Kdekoli v okolí se totiž mohou nacházet infekční vajíčka parazitů, která jsou obsažena v trusu infikovaného zvířete. Např. déšť je potom může snadno roznášet po okolí. Stačí tak, aby pes s dobrotou upuštěnou na zem snědl i infekční vajíčka. Troška hlíny, která spadla v předsíni z našich bot, může představovat zdroj infikovaných vajíček třeba pro naši kočku. V ohrožení jsou tedy všechna zvířata v jakoukoli dobu.

Pravidelnost a nepřetržitost odčervování jsou jednou z podstatných nezbytností, díky kterým majitelé udrží své domácí mazlíčky zdravé.  Odčerování např. prostřednictvím tablet Drontal musí probíhat pravidelně alespoň jednou za tři měsíce. Štěňata majitelé jednoduše odčerví pomocí chutné odčervovací suspenze Drontal Junior. Ochucené tablety Drontal Plus flavour potom zbaví parazitů dospělého psa a navíc mu budou chutnat.  S odčervením koťat a koček potom spolehlivě pomohou speciální elipsoidní tablety Drontal.

A teď už nezbývá než vyrazit vstříc roku 2015, který má být ve znamení spokojeného soužití s domácími mazlíčky, zdraví psů a koček i celé rodiny. Jen na majitelích záleží, zda tomu tak skutečně bude.

Další informace najdete na: www.zdravymazlicek.cz a www.casnaodcerveni.cz.

 

Reklama