Prší, prší, jen se leje a my chceme být v suchu. Zachrání nás deštník. Kdo ho vlastně vynalezl a co se dnes nosí? Víte, že rozvíjel komunikaci mezi lidmi, když začali díky němu vycházet ven i za deště?

Prapředek deštníku byl vynalezen asi před 4 000 lety. Používali ho Egypťané, Mezopotámci i staří Řekové, leč ne jako ochranu proti sporému dešti, ale proti žhavému slunci. To u nás v Evropě je to jiné. Ochrana proto slunci je potřeba jen pár dní v roce, zato deště je na rozdávání. Ale protože Evropani oduševnělou kulturou ve starověku nevynikali, zmohli jsme se na deštník až v 16. století. Zpočátku byl sice vyroben stejně jako v Číně jen z lakovaného papíru a spíš než proti dešti si jeho pomocí dámy uchovávaly bílou pleť, ale když zjistily, že díky němu nejsou jejich vycházky limitované hezkým počasím, začaly se deštníky používat i k dnešním účelům.

Díky korzetu

Zpočátku ho nosily jen ženy, muži se s ním skamarádili až v 18. století díky známému cestovateli Janasi Hanwayovi, který deštník neodložil celých 30 let. První obchod specializovaný na deštníky – James Smith and Sons – byl otevřen v Londýně v roce 1830, paraplata byla tehdy vyrobena ze dřeva a potažena voskovaným plátnem. V roce 1852 vynalezl Samuel Fox ocelovou konstrukci deštníků. Inspirací mu prý byla krinolína a dámský korzet. Dnešní typ skládacích a vystřelovacích miniatur se začal objevovat až o víc než sto let později.

awrqas

 

 

Co preferujete?

Co je pro vás při výběru deštníku důležité? Design? Barvy? Hmotnost? Dnešní deštníky jsou vyráběné z karbonu nebo slitin titanu. Výběr je tak pestrý, že dva stejné kousky na ulici potkáte jen stěží. Výjimku tvoří černé deštníky. A víte, proč jsou (byly) tak oblíbené?  Důsledkem byl nárůst spalování uhlí při vytápění někdy v kolem roku 1700 v Londýně. Deštník tehdy chránil nejen před deštěm, ale i před padajícími sazemi. Kdyby nebyly černé, musely by asi vypadat!

Výběr dnešních deštníků je nekonečný

vbsdxc

 

dfgwer

Dvě vychytávky dnešních nejnovějších technologií

Deštník, se kterým vám nepoteče za krk a navíc odolá větru rychlosti až 120 km/h

b

S tímto kouskem vás nikdo nepřehlédne a ještě si s ním večer posvítíte

j

Ztrácíte často deštníky? Jaký typ vám vyhovuje nejlíp?

Reklama