V Česku skutečně narůstá problém se zneužíváním léků na předpis, či léků, které byly v minulosti připsány na seznam návykových látek. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost na tuto skutečnost upozornilo ve své zprávě již v roce 2021. Podle výsledků jejich šetření se zneužívání léků na předpis týká 1,35 milionu osob, z toho je 900 tisíc žen.

6242e4ed041cehub.jpg
Foto: Shutterstock

Mezi nejčastěji zneužívané léky patří především analgetika, antidepresiva a také léky na hubnutí. Ovšem zde je třeba mít na paměti, že léky a preparáty užívané nelegálně za účelem redukce hmotnosti mohou být dvojího druhu. Jednak můžeme hovořit přímo o obchodování léků, které slouží k léčbě obezity. Takovým příkladem je například lék Adipex retard, který byl v minulosti běžně předepisován pacientům potýkajícím se s velkou nadváhou či přímo obezitou. Ovšem v roce 2019 byl v České republice kvůli obsahu návykové látky fentermin klasifikován jako návyková látka. Ovšem stačí si pouze zadat jméno onoho léku do vyhledávače a zjistíte, že je po něm stále vysoká poptávka a díky ní také existuje na černém trhu velké množství inzerátů nabízejících balení tohoto preparátu.

„Konkrétně z rostoucího množství vydávaných léčivých přípravků Adipex retard určených nejen pro český trh, ale také z rostoucího výdeje z příhraničních oblastí do sousedních států, kdy v řadě případů se jedná o případy předložených padělaných receptů," uvádí se v důvodové zprávě Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Druhou a možná ještě nebezpečnější skupinou jsou léky primárně užívané k léčbě jiného onemocnění, které ovšem mají úbytek hmotnosti jako „vedlejší produkt“. V tomto případě je velmi obtížné postihnout zneužívání takového preparátu. Zcela typickým zástupcem je Clenbuterol, který je velmi účinným lékem na astma. Spadá do kategorie sloučenin známých jako beta-agonisté, které se vážou na beta adrenergní receptory uložené v buněčné membráně – slouží buněčné signalizaci, rozkládají tuk a aktivují růst ve svalových buňkách. Zjednodušeně řečeno, hned několik lékařských studií potvrdilo, že Clenbuterol přímo aktivuje proces spalování tuků a zároveň růst svalové hmoty. Pro tyto svoje vlastnosti je často zneužíván sportovci a kulturisty.

Zneužívání léků na předpis je ovšem skutečně nebezpečným hazardem se zdravím, v krajním případě i se životem. Mějte na paměti, že z velmi dobrého důvody tyto léky může předepisovat pouze lékař, protože právě on dokáže na základě vaší celkové anamnézy spolehlivě určit, zda je pro vás konkrétní preparát vhodný.

Například při užívání zmíněného léku Adipex se vystavujete riziku plicní hypertenze, tedy zvýšení tlaku krve v plicní řečišti, jehož následkem je především dušnost a silné bušení srdce. Dalšími nežádoucími účinky jsou především stavy spojené s nespavostí, bolesti hlavy nebo závratě. Příbalový leták důrazně varuje, aby pacient především při větší dušnosti a bolesti na hrudi neprodleně vyhledal lékaře.

Mezi vedlejší nežádoucí účinky užívání léku Clenbuterol (nebo též preparátu s názvem Spiropent) patří zrychlený tep, vysoký tlak, pocity na zvracení, nadměrné pocení či svalové křeče. V žádném případě se nedoporučuje užívání Clenbuterolu u kardiaků, protože ovlivňuje hladké srdeční svalstvo. Studie na zvířatech prokázaly, že příjem této látky může způsobit odumírání srdečního svalu. Dále jej nesmí užívat lidé se zvýšeným krevním tlakem. Užívání Clenbuterolu bylo uváděno jako pravděpodobná příčina náhlých úmrtí mladých špičkových kulturistů.

Renata, 25 let – Když jsem tři dny nemohla spát a k jídlu mi stačil jeden proteinový drink, pochopila jsem, jakou dělám hloupost
Renata se od sedmnácti let potýkala s problematickým vztahem k jídlu a s poruchou příjmu potravy. Konkrétně s mentální bulimií a záchvatovitým přejídáním. Zdánlivou rovnováhu se jí podařilo najít ve čtyřiadvaceti vedle bývalého přítele, který se rekreačně věnoval kulturistice. „Tak nějak od začátku odhadl, že bych se pro tenhle sport hodila a měl pravdu. Pomocí silového tréninku jsem shodila během prvního roku celkem asi dvacet kilogramů a nabrala spoustu svalové hmoty. Asi nikdy v životě jsem nevypadala lépe,“ říká Renata.

Ovšem cvičení a formování svalů se jí zalíbilo natolik, že do fitness komunity zabředla opravdu hluboko a dostala se k možnosti využít některé nelegální preparáty na podporu hubnutí. „V hlavě jsem tenkrát měla sen jít závodit s kategorii bikini fitness, ale přeci jen přede mnou bylo stále hrozně moc práce a lákalo mě si to po vší té dřině šestkrát týdně v posilovně alespoň trochu usnadnit. Sehnat tyhle léky není vůbec obtížné. Stačilo se poptat v naší posilovně,“ říká.

Čtěte také: Dcera se hyzdí plastickými operacemi a já se jí bojím říct pravdu, trápí se Miroslava (46)

Renatě byl doporučen právě Adipex v kombinaci s Clenbuterolem. „Začínala jsem kúru s Clenbuterolem a zcela upřímně, nečekejte, že si vezmete léky a narostou vám svaly a tuk zmizí. To si asi většina veřejnosti pod pojmem doping představuje, ale tak to skutečně není. Makat musíte naprosto stejně, jen výsledky jsou opravdu někde diametrálně jinde. Ten lék ze mě doslova odřezával tuk. Musím ale přiznat, že mi nebylo nejlépe. Bušení srdce, které vás budí uprostřed noci, pocity na omdlení uprostřed tréninku, to nebylo nic výjimečného, asi bych se s tím tenkrát i naučila žít, kdybych na výsledné vysekání nedostala Adipex. Nevím přesně, na jaké bázi ten lék funguje, ale já se cítila asi tak, jak drogoví uživatelé popisují účinky pervitinu. Dvouhodinový trénink a pak běh v přírodě? Žádný problém. Pořád jsem měla energii, a navíc nebylo potřeba jíst. Celkem mi na váze ubylo deset kilo, při zpětném pohledu na fotky to už ani nebylo hezké. Rovněž moje potřeba spánku byla hodně omezená. Do tří ráno jsem ležela s otevřenýma očima v sedm už jsem byla na nohou. Ovšem jednoho dne jsem zkolabovala přímo v práci. Cítila jsem tak silnou bolest na hrudníku, že mě ovládl strach, jestli nemůžu umřít. Kolegyně se do mě snažily dostat alespoň banán a já si uvědomila, že jsem za celý den neměla nic jiného než jeden proteinový drink. To byl ten rozhodující okamžik, kdy jsem se rozhodla s užíváním léků skončit,“ popisuje.

Všechny tyto zážitky donutily Renatu vážně přehodnotit kariéru bikini fitness sportovkyně. „Když pak od ostatních rádoby profesionálů slyšíte, že pokud nebudete sypat, nemáte v tomto odvětví šanci, hodně vás to připraví o iluze. Navíc celý tenhle, vznešeně řečeno životní styl, mi od poruchy příjmu nepomohl. Jen jí dál rozvíjel a podporoval,“ uzavírá.

Čtěte také: 

Zdroje: Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, Respondentka Renata V., Státní ústav pro kontrolu léčiv, Web Kulturistika: Výhody a nevýhody užívání Clenbuterolu, The muscle-hypertrophic effect of clenbuterol is additive to the hypertrophic effect of myostatin suppression1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy