Milá Dano Svobodová a ženy-in,

 

včera 11. dubna jste si na stránkách našeho magazínu společně povídaly o mobilních telefonech. A mně to okamžitě připomnělo hodiny češtiny na škole, kdy nám učitelka kladla na srdce: „Nikdy nechci slyšet, že by některý z vás řekl větu: Bez mobila ani ránu.“

 

Důležitý pro ni nebyl fakt, abychom se bez něj dokázali obejít, záleželo jí především na tom, abychom z neživotné věci nedělali životnou, a tudíž jí nepřisuzovali životnou koncovku.

 

Češtinářsky správně, ale přesto nevím, zda je to tak dobře, se přiznávám, že já osobně: bez mobilu ani ránu. Ve chvíli, kdy jsem do rukou dostala navíc výsledky průzkumu „Kdyby nebyly mobily“ společnosti Vodafone, jsem pochopila, že v tom „nelítám“ sama.

 

Vyplynulo totiž, že téměř všem respondentům výzkumu (celkem jich bylo 403 ve věku od 15 do 54 let) mobilní telefon v životě pomáhá, 87 % život dokonce ulehčuje. Více než polovině (53 %) pomáhá v partnerském životě. Ano, volám příteli, když něco potřebuji, píši mu, když s ním nejsem a stýská se mi.

 Mobilní telefon plní v životě lidí celou řadu rolí. Kromě těch základních je to náš nejoblíbenější telefonní seznam, někdy také "svítilna".

Navíc se řadím do skupiny těch, kteří svůj telefon využívají jako budík. Překvapilo mě, že klasickým budíkem se nechá budit jen 19 % respondentů, ale při vzpomínce na většinou jeho skoro brutální vyhánění postele se ani nedivím, že jej vyměnili za příjemnější melodie.

 

Ale nejvíce se z praktického hlediska využívá mobilní telefon jako telefonní seznam. Klasický diář využívá pouze 6 % lidí. Také musím souhlasit, i přesto že jsem se výzkumu nezúčastnila. Představa, že bych telefon ztratila, mě děsí. Především proto, že mnoho čísel na známé, které jsem již dlouho neviděla, bych nejspíš již obtížně sháněla.

Jeden respondent navzdory použití mobilu jako budíku + PDA + HIFI věže s časovačem stejně zaspí.

Ale asi nejsem jako 1/5 respondentů. Ti by nechtěli mobil vyměnit za nic na světě. 60 % by žádalo kompenzaci a celá 1/3 by žádala dokonce velmi vysokou kompenzaci.   

Až 1/3 respondentů by nemohla žít bez mobilního telefonu a mobil patří mezi jejich základní životní potřeby. Máte pocit, že mezi ně patříte také? A je to bohužel, nebo bohudík?

Reklama