Článek jsme nazvali „Neposlouchá? Tak mu jednu vrazte!“ proto, že hrdinky a hrdinové nového superhrdinského filmu Strážci jsou umícháni právě z tohoto těsta.Ženy ani muži tu nejdou pro pořádnou ránu pěstí prostě příliš daleko, přesto uvidíte v mnoha ohledech jeden z nejcitlivějších a zároveň nejpůsobivějších superhrdinských filmů.

Proč?
Předlohu, stejnojmenný komiks Alana Moora, by musel vzít do ruky asi úplný amatér, a přesto není jisté, jestli by ji dokázal zkazit. Watchmeni i jejich autor jsou v komiksovém světě legendou. Ne náhodou jsou Strážci jediným komiksem, který časopis Time zařadil do prestižního seznamu stovky nejlepších knížek od roku 1923 do současnosti. Na filmové plátno je převedl režisér Zack Snyder (například 300: Bitva u Thermopil).

O čem vůbec Strážci jsou?
Napínavé dvou a třičtvrtěhodinové dobrodružství Strážci se odehrává v Americe v roce 1985, kde superhrdinové v kostýmech jsou běžnou součástí společnosti a kde se Hodiny posledního soudu, které sledují napětí mezi USA a Sovětským svazem, stále více blíží půlnoci.
Když je zavražděn jeden z nich, rozhodne se Rorschach, zatracený, ale o to víc odhodlaný strážce odhalit komplot, který má zlikvidovat a zkompromitovat všechny dávné i současné superhrdiny. Dá dohromady původní protizločineckou jednotku, což je už jen skupina vysloužilých hrdinů, z nichž pouze jeden má opravdové nadpřirozené schopnosti. Rorschach narazí na rozsáhlé a znepokojující spiknutí, jehož kořeny vedou k jejich společné minulosti a mohou mít za následek katastrofickou budoucnost.
Tolik nám říkají propagační materiály distributorů.

Pro koho je film určen a proč byste na něj měli jít?
Každý si tu najde to své. Nechybí dojemný romantický příběh, který se odvíjí od nechtěného početí, přes neuskutečnitelnou lásku a tragické odhalení, až ke šťastnému konci. Nechybí odhalená ženská i mužská sexualita, která je zobrazovaná poměrně naturalisticky, ostatně jako vše ostatní. Nechybí nevtíravý humor pro dokreslení. Nechybí krvavé násilí a zpomalené záběry s až hororovými efekty. A do toho všeho venku zuří studená válka a politici i superhrdinové neřeší nic menšího než zkázu lidstva.

Pro koho film není?
Vzhledem k realističnosti scén film určitě není vhodný pro malé děti a slabší nátury. Pokud vám ale takové scény nevadí, budete odměněni velkolepou hollywoodskou produkcí, ze které je cítit každý milion dolarů, který byl do filmu vložen, a samozřejmě již výše zmiňovaným dramatem lásky a války.

„Jejich úkolem je strážit lidstvo... ale kdo bude strážit Strážce?“ tak zní jeden ze sloganů filmu. Váháte někdy nad tím, že dobré úmysly budou po zásluze odměněny a špatné potrestány? Říká se, že cesta do Pekla je dlážděna dobrými úmysly. O tom, že nic není černobílé, vás přesvědčí skupina obyčejných lidských hrdinů.

Naše hodnocení (s přihlédnutím k tomu, že máme pro podobné filmy slabost): čtyři a půl hvězdičky z pěti. Ten půlbodík srážíme pro trochu příliš složitý úvod, který člověka s ne příliš dobrým historickým přehledem nebo člověka, který nečetl komiksovou předlohu, asi trochu zmate a nepochopí ho. Věřte mi ale, že pro příběh filmu není důležitý, jde pouze o dobové kulisy.

Strážci – Watchmen

 

Scénář: David Hayter, Alex Tse
Režie: Zack Snyder
Kamera: Larry Fong
Hudba: Tyler Bates
Hrají: Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Billy Crudop, Malin Akerman, Carla Gugino, Jackie Earle Haley

Česká premiéra 5. března 2009
www.strazci-watchmen.cz

 

Četli jste komiks Strážci? Půjdete se podívat na film?

Reklama