mess

Určitě už jste někdy slyšeli tohle pořekadlo: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládne chaos. Kdopak ho asi vymyslel? My ženy asi těžko, i když nepopírám, že se i mezi námi najdou pěkné „bordelářky“.

Ani já nemám vždycky vzorně uklizeno. Ale je binec a binec.

Nevadí mi pracovní nepořádek, ten dokážu sama s přehledem udělat přímo ukázkový. Třeba když navrhuji kostýmy. Vždycky začínám úklidem stolu, někdy celé místnosti, aby mě nic nerozptylovalo. Možná si tím podvědomě třídím myšlenky a oddaluji chvíli, kdy je budu muset přenést na zlověstně bílý papír. Někde jsem slyšela, že se má papír předem zašpinit, abyste z něj ztratili respekt. Funguje to. Ale tím se spouští lavina pracovního bordelu, která se hromadí a bobtná spoustou dalších papírů, knih, tužek, barev, štětců, lepidel, odstřižků látek, špendlíků, hrnků od kafe, všechno se to mezi sebou promíchává a valí ze stolu na zem, někdy i z místnosti do místnosti. Prostě děs.

Ano, jsem bordelářka v dobách velkého pracovního nasazení, kdy musím zvládnout výtvarno a práci v redakci a prostě nestíhám. V bytě se pak hromadí resty v podobě nevyžehleného prádla, neutřeného prachu, neumytých oken, nevytřené podlahy, a ten neutěšený stav ještě dokreslují smutně povislé listy nezalitých květin.

Kdyby v tu chvíli přišel někdo nezúčastněný na návštěvu, musel by si myslet něco nelichotivého.

Jenomže na svou obhajobu mohu říct, že i v tomhle binci musím mít vždycky čistou kuchyňskou linku, čistou koupelnu a čistý záchod. Špínu a nepořádek na těchto místech prostě nesnáším.

Když přijdu do nějakého bytu, kde je starožitný nábytek, spousta deček, všechno urovnané a uhlazené, a pak vidím upatlaný sporák v kuchyni či umyvadlo v koupelně, připadá mi to víc „šmucik“ než můj pracovní bordel.  

Ale je to zřejmě věc názoru.

Jak to máte s úklidem a vztahem k pořádku či nepořádku vy, milé ženy-in?

Jste ulítlá na pořádek? Jaký nepořádek ještě snesete a co už je pro vás „bordel“ neúnosný? Kdo je ve vaší rodině největší nepořádník? Uklízíte po něm, nebo ho donutíte, aby si uklidil sám? Na kterých místech nesnášíte špínu a musíte uklidit, i kdybyste padala únavou? Kdy jste měla v bytě největší nepořádek? Uklízíte průběžně, nebo si to necháváte nahromadit? Byla jste někde, kde se vám z nepořádku a špíny zvedal žaludek?  

Napište nám na téma: Binec versus pořádek na redakce@zena-in.cz

Reklama