Podobně jako milá shledání, svatba nebo narození dítěte, bývají i méně radostné chvíle běžnou součástí našich životů. Je to tak v pořádku, protože rovnováha má být zachována. A štěstí si člověk nejlépe uvědomí až v okamžiku, kdy má zkušenost i s protichůdným zážitkem. Lépe si pak dokáže vážit potěšení a pomyslné světlo ve svém životě vnímá jasněji.
br.jpg
Foto: Shutterstock

„Tragický je rozchod jen tehdy, když dva, kteří se rozešli, si žijí nadále po boku.“ José Ortega y Gasset, španělský filosof a esejista

Rozchod v naprosté většině případů provázejí vyhrocené emoce a slova, která – často cíleně – ublíží ještě víc a přiloží další polínko do už tak pěkně roztopeného ohniště. Výčitka střídá výčitku a ve chvíli největší zranitelnosti se aktéři propadají hlouběji do svého zklamání. Frustrace opuštěného, která přirozeně s partnerským rozchodem přichází, je v pořádku a přirozená. I smutek je potřeba si prožít, jen ho nesmí být moc. V každé situaci je třeba hledat také světlejší stránku, přestože ji přes trvající bolest někdy ne a ne najít.

A když už zůstanete sami a připadáte si jako kůl v plotě, máte opět nechtěnou nálepku single a partnerské štěstí ostatních vnímáte jako důkaz vlastního selhání, jak si s tím vším poradit? Co dělat, abyste se nepropadali stále hlouběji a po několika smutných dnech či týdnech znovu našli ve svém životě smysl? Možná neexistuje univerzální návod, rozhodně však tipy, které nabízíme jako variantu první pomoci, cestu k šťastnějším zítřkům usnadní.

„Partnerům, stejně jako tonoucím lidem, zpravidla nelze vytýkat, že by se o záchranu (vztahu) nesnažili. Spíše naopak, často svými úpornými snahami napáchají mnoho škod, které rozchod spíše urychlí.“   Jeroným Klimeš, český psycholog

Zabydlete se (jako) v novém

Pokud jste to vy, kdo zůstal opuštěný v bytě, berte to jako šanci na změnu. Pohleďte na prostor novýma očima a pusťte se do předělávání interiéru. Vymalujte stěny a nebojte se experimentů, použijte barvy, rozjasněte místo, kde trávíte nejvíce času. Vytvořte si nový domov s novými odstíny a jinou energií. Přestěhujte nábytek, zbavte se všeho, co by vám mohlo bolestivě připomínat vašeho/vaší ex. Sundejte ze stěn společné fotografie, zbavte se případných šperků, které měly mít nějaký společný partnerský význam. Pořiďte si nové povlečení, které odstartuje novou etapu vašeho milostného života. Neutápějte se ve starém, zapomeňte na zbytečný sentiment a osvěžte bydlení jasným cílem a novou nadějí.

Nepopírejte smutek, ale všeho s mírou

Přiznejte si, že jste smutní. Dejte průchod emocím, dovolte slzám, aby tekly. Nehrajte si na hrdiny a netvrďte, že jste s novou situací hned naprosto v pohodě. Nepředvádějte divadlo před ostatními ani sami před sebou. Ale nepřehánějte to ani v opačném smyslu. Nikomu neprospěje utápět se v sentimentu a brát partnerský rozchod jako konec světa. Možná to zní trochu otřepaně, ale stále platí, že na každém konci je hezké to, že něco nového začíná. Jedny dveře se zavřou, aby se mohly otevřít ty druhé. A tak je zavřete. Poděkujte osudu za zkušenost. Vezměte si to nejlepší a poučte se z toho, co nebylo z vašeho pohledu v pořádku. A jděte dál, abyste ty nové dveře našli.

„Rozchod bez nenávisti je pokračování lásky v jiné formě.“ Jean Paul, německý spisovatel

Neponižujte se a nebuďte zlí

Jedno souvisí s druhým a tato „rada“ doplňuje předchozí. Ve svém smutku zůstaňte důstojní. Neponižujte se před bývalým partnerem, nežadoňte, aby se k vám vrátil. Zapomeňte na sliby, že se změníte, na prosby, ať to s vámi ještě zkusí. Nepište emotivní zprávy, nenechávejte zoufalé vzkazy. Neventilujte smutek na sociálních sítích, není to záležitost veřejná. Prožijte si vše v tichosti svého soukromí, případně s nejlepší kamarádkou/kamarádem – ne všechno je potřeba sdílet. Nezacházejte ani do druhého extrému. Neházejte špínu na svého bývalého partnera/partnerku, neukazujte, jak se vám najednou ulevilo. Nesnažte se mstít, využít slabin toho, kdo vás opustil. Vždyť je to stále tentýž člověk, kterého jste milovali. A že to nedopadlo? Nedá se nic dělat. Anebo dá: zvednout hlavu a jít dál.
60c729dc09885obrazek.png
Foto: Shutterstock

Udělejte něco jinak, nezapomínejte na zábavu, ale nelovte

A pokud budete mít chuť udělat něco nového, udělejte to. Neměli jste dosud odvahu ostříhat si vlasy, vyzkoušet novou barvu, úplně změnit vizáž? Možná je teď ten správný okamžik. A že vám červená nesluší? Zkuste to znovu. Nová situace si žádá přehodnocení.

„Váš vzhled odráží to, co se děje ve vaší mysli.“ Nas, americký rapper

Nezapomínejte na své přátele. Choďte ven mezi lidi, neostýchejte se bavit, ale ne s cílem ulovit rychle nový protějšek. Dejte si po vztahu pauzu, ať má šanci přebolet to, co je stále tak živé. Nechtějte sobě ani svému ex dokázat, že „na to máte“. Nespěchejte, protože spěch se v tomto případě nevyplácí. Prozatím ten volný čas, který najednou máte, můžete vyplnit třeba tím, že si najdete novou zábavu, anebo oprášíte staré koníčky.

Mohl by vás zaujmout také článek Důvodem pro rozchod pro mě byl test otcovství, přiznává Alena (29)
 
Zdroj citátů: citaty.net