Svědění a pálení zevních rodidel, trvale vlhké spodní prádlo, bolestivé a déle trvající močení, tlak v podbřišku, teplota z následné infekce při neúplném vymočení. To jsou podle gynekologů nejčastější z příznaků, které do jejich ambulancí přivedou rodiče s malými holčičkami. Většinou ve věku od 1 do 6 let, kdy pohlavní orgány ještě nejsou ještě pod vlivem hormonů – estrogenů. Diagnóza synechie zní tajemně, ale nepředstavuje nic jiného, než srůst protilehlých okrajů sliznice poševního vchodu nebo celých malých stydkých pysků.

63c7bac2b7f48obrazek.png
Foto: Shutterstock

Proč ke srůstu dochází?

„Během novorozeneckého období je děvčátko chráněno matčinými hormony. Po skončení této etapy dochází ke ztenčení sliznic pochvy a poševního vchodu a dívčí genitálie se tak stávají citlivějšími. Pokud k sobě zůstanou protilehlé sliznice slepeny nečistotou nebo mázkem, mohou velmi rychle a pevně srůst, dochází k tzv. synechii vulvy,“ shrnuje tento jev praktická lékařka pro děti a dorost MUDr. Bohumila Kropáčová.

V první fázi vzniká jen slepení protilehlých okrajů sliznice poševního vchodu nebo celých malých stydkých pysků. Pokud ale nedojte k jeho rozrušení a očistě genitálu, přichází fáze druhá -  vytvoření pevného, kožovitého srůstu. „Srůst vzniká velmi rychle, třeba v průběhu 7 – 14 dnů,“ upozorňuje dětská lékařka.

Jak problém odhalit?

Kromě již zmíněných příznaků se často objevuje i takzvané „přečůrávání“ nočníku. Skrytí ústí močové trubice srůstem totiž může měnit směr proudu moči tak, že děvčátko močí až příliš dopředu. Toto, stejně jako stížnosti dcerky nepříjemné pocity v intimní oblasti rozhodně nepodceňujte. Svěřte se pediatrovi, nebo se objednejte k dětskému gynekologovi.

„Pokud matka zjistí blanitý srůst, tahem obou rukou jej může rozrušit. Vhodnější je navštívit dětského gynekologa, který uvolnění sám provede tenkou sondou a poučí matku o ošetřování. V případě pevnějšího srůstu je možné rozrušení provést v krátkodobé narkóze na lůžkovém oddělení. Tento stav je však velmi výjimečný,“ uvádí dětská gynekoložka MUDr. Jana Hrbková.

Nejdůležitější je prevence

Srůstům lze předejít velmi jednoduše - správnou péčí o dětská rodidla. „Při každodenní koupeli šetrně od sebe oddálíme stydké pysky a očistíme oblast poševního vchodu. Toto provádíme nejlépe umytou rukou, ve které máme cit a není plná mikrobů jako žínka. K odstranění zbytků moče, stolice a výměšků žlázek z poševního vchodu používáme dětské neparfémované mýdlo nebo mycí emulzi a oplachujeme jej proudící teplou vodou. Ulpívající zbytky nečistot mezi malými a velkými stydkými pysky lze jemně setřít hranou složeného navlhčeného hygienického ubrousku jedním tahem shora dolů,“ popisuje správný postup pediatrička.

Důležité je také pravidelně přebalovat, dětské pleny a spodní prádlo dostatečně máchat, otírat intimní partie vždy směrem zepředu dozadu (od ústí močové trubice ke konečníku) a pokud momentálně není k očistě k dispozici voda, použít alespoň vhodné hygienické ubrousky.

Máte obavy, že vás jako rodiče lékaři za vznik srůstu odsoudí? Zbytečně. „To, že je vznik synechie podmíněn nedostatečnou hygienou, nemusí být způsobeno nedbalostí rodičů, ale spíše obavami, aby důkladnějším mytím svému děvčátku neublížili,“ dodává doktorka Kropáčová.

Zdroj informací: MUDr. Bohumila Kropáčová, MUDr. Jana Hrbková

Čtěte také:

Reklama