Na pozoru byste měla být zejména, pokud máte k rakovině prsou rodinné dispozice. Za rizikové se považuje i první těhotenství po pětatřicítce či bezdětnost. Opatrná buďte, menstruovala-li jste poprvé před dvanáctým rokem nebo naposledy až po padesátce.

To jsou rizikové faktory. Ale pozor: pokud se na vás ani jeden nevztahuje, nikde není psáno, že se vám rakovina vyhne. Prevence je prvním krokem a je nezbytná. Proto by samovyšetření prsů mělo být pro všechny ženy starší dvaceti let alespoň jednou měsíčně samozřejmostí. Vaše zdraví, potažmo váš život za těch pár minut přece stojí.

 

Čeho si všímat

Při vyšetření si všímejte celkového tvaru prsů, jakékoliv bulky či neobvyklého útvaru. Nemá význam, usuzovat na základě porovnání s kamarádkou. Prsy každé ženy jsou totiž jiné a pohmatový vjem závisí na struktuře mléčné žlázy a podílu tukové tkáně.

Prsní žláza může být hrbolatá, v zevních částech je často objemnější. Platí, že ve stejných částech prsů na obou stranách je žláza na pohmat přibližně stejná. V podpaží byste za normálních okolností neměla nahmatat žádný útvar.

 

Nepodléhejte panice

Pokud najdete nový, neznámý útvar nebo jinou změnu, hlavně neplašte. Panika je zbytečná, v naprosté většině případů se jedná o onemocnění nezhoubné. Ale na to se nevymlouvejte a ihned navštivte svého lékaře nebo přímo specializovanou poradnu pro onemocnění mléčné žlázy. Jen odborník vyloučí rakovinu.

Pamatujte:  samovyšetření nenahrazuje pravidelné vyšetření prsu lékařem v rámci preventivních onkologických prohlídek!

 

 

POSTUP PŘI SAMOVYŠETŘENÍ PRSU

Prohlídku prsou provádějte nejlépe vždy dva až tři dny po skončení menstruace. V první polovině cyklu jsou totiž ňadra uvolněná.

Najděte si klidné místo, abyste nebyla několik minut rušena. Ideální je koupelna či ložnice, protože potřebujete zrcadlo a lůžko.

 

Vyšetření pohledem

1. Svlékněte se do půl těla. Sedněte nebo stoupněte si před zrcadlo, paže volně podél těla. Pátrejte po změnách ve velikosti či tvaru prsů. Sledujte pozorně, zda se na kůži prsů neukazují vtažená místa či naopak vyklenutí, případně barevné změny, zarudnutí či zvýšená žilní kresba. Všímejte si i obrysů prsů.

 

2. Dejte obě ruce nad hlavu a prohlížejte si prsa z různých úhlů. Zjistěte, jestli se od posledního vyšetření neukázaly nějaké změny.

Prohlédněte si také dvorec a bradavku a všímejte si, neobjevuje-li se výtok, krvácení či vpáčení bradavky.

 

 

Vyšetření pohmatem

1. Stále sedíte či stojíte. Představte si, jako by byl prs rozdělen na čtyři části. Vyšetření začněte v horní vnitřní části.

Prsty pravé ruky položte naplocho na kůži levého prsu a pomalými krouživými pohyby s mírným tlakem prohmatejte tuto část prsu. Vyšetřete okolí dvorce, dvorec a bradavku. Po stisknutí dvorce pečlivě pozorujte, neobjeví-li se výtok či krvácení z bradavky.

Stejným způsobem vyšetřete dolní vnitřní část prsu. Pak věnujte pozornost dolní zevní částí a horní zevní části prsu. Lehce zvedněte levou rukou tak, aby se uvolnilo podpaží. To pak pečlivě celé prohmatejte.

 

2. Teď si lehněte a levé rameno podložte složeným ručníkem a levou ruku si dejte pod hlavu.

Pravou rukou vyšetřujte levý prs od horní vnitřní části až po horní zevní (stejně jako vestoje). Při vyšetření zevních částí prsu položte levou paži podél těla.

Vleže vyšetřete podpažní jamku.

 

Nezapomeňte proceduru vykonat i u pravého prsu!

             
Reklama