nocnik

Příběh sedmiměsíčního Davida. Ve třech měsících se u něj objevily první průjmy. Chlapeček musel být poprvé hospitalizován. Maminka změnila dítěti umělou výživu a potíže pomalu ustaly, ale za další dva měsíce dítěti opět prudce stoupla teplota a znovu se objevily silné a opakované průjmy doprovázené zvracením.

Lékaři proto rozhodli o další hospitalizaci. Všechna provedená vyšetření ukázala na rotavirovou infekci. Zdravotní stav malého Davida se ale po pár dnech v nemocnici dramaticky zhoršil. Kvůli těžkému šoku, dehydrataci a úbytku na váze byl převezen na jednotku intenzivní péče. Díky zásahu lékařů se chlapcův stav po osmi hodinách mírně zlepšil. Další den byl už mimo ohrožení života. Jeho zažívání se začalo obnovovat až po 14 dnech. Výživa malého Davida však musela zůstat pod dohledem lékařů. Vzhledem k obrovské zátěži, kterou si tělíčko prošlo, bylo nutné několik týdnů zachovávat doporučení lékařů.

Nejčastější příčinou nebezpečného průjmu u malých dětí do pěti let  je rotavirová infekce. Těžký průběh této infekce může postihnout kterékoli dítě a ohrozit jeho zdraví a život. Těžké průjmy, doprovázené vysokou horečkou a dehydratací, jsou vysoce nakažlivé a znamenají pro malé děti vážné ohrožení. Ročně u nás rotavirovou infekcí onemocní více než 100 tisíc dětí z toho až 4000 dětí musí být hospitalizováno.

Co je to rotavirus a jak se přenáší?

Rotavirus vyvolává u dětí jedno z nejtěžších průjmových onemocnění. Je vysoce infekční, přenáší se velmi často zanesením viru do úst, kontaktem mezi dětmi, kontaminovanýma rukama, hračkami, ale i vzduchem. Vydrží na rukou, hračkách a pevných površích několik hodin až dnů a je relativně odolný vůči různým desinfekčním prostředkům. Jeho šíření není závislé na sociální a ekonomické úrovni rodiny. Ani kojené děti nejsou před infekcí účinně chráněny. U nás se vyskytuje po celý rok, nejvíce v zimě a na jaře.

Jak se projevuje?

Rotavirová gastroenteritida se projevuje horečkou, zvracením, bolestmi břicha a těžkým průjmem. Průjmem a zvracením dochází k velkým ztrátám tekutin, což vede k rychlému odvodnění organismu (dehydrataci). Typickými příznaky jsou oschlé sliznice, zapadlé oči, snížený kožní turgor, méně časté močení, nechutenství, slabost. V nejtěžších případech i poruchy vědomí, namáhavé dýchání a chladné končetiny.

rotaJaká je prevence?

Jedinou nadějí, jak předejít nebezpečným průjmům u dětí, je očkování. Vakcína RotaTeq působí proti všem pěti nejčastějším typům rotavirů. Vakcína RotaTeq působí proti všem pěti nejčastějším typům rotavirů. Očkování proti rotavirovým infekcím ochrání dítě v nejkritičtější době od narození do pěti let. (očkovat je možné po pár týdnech života, ale musí být ukončeno ve 24. týdnu)

Jak se očkuje vakcínou RotaTeq?

  • očkování je snadné a bezpečné
  • vakcína se podává do úst ze stlačitelné tuby
  • kompletní očkování tvoří tři dávky (cena těchto dávek je cca 3 500 Kč
  • první dávka mezi 6.–12. týdnem života, další vždy po měsíci