Na preventivní prohlídky očí by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem oční choroby – například lidé silně krátkozrací, diabetici, anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal. Pokud lékař odhalí oční vadu či onemocnění, rovnou doporučí vhodnou léčbu.
„V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za dva roky, u diabetiků jedenkrát za rok,“ radí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize.
obrazek.jpg
V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za dva roky, u diabetiků jedenkrát za rok.

Glaukom pozná jen lékař
Obzvlášť nebezpečným očním onemocněním je zelený zákal neboli glaukom. Rozvíjí se zcela bez příznaků a bez bolesti a dochází při něm k postupnému odumírání vláken zrakového nervu. Pacienti často nevidí celý obraz, mají menší výpadky zorného pole, poruchu periferního vidění, sníženou zrakovou ostrost nebo také rozmazané okraje zorného pole. Řada lidí si přesto zhoršené vidění neuvědomuje anebo jej přisuzuje např. věku. Neléčené onemocnění ale může mít za následek úplnou ztrátu zraku. Zbraň je přitom jednoduchá: pravidelná návštěva očního lékaře.

Šedý zákal: vidění jako přes igelit
Zhoršené nebo zamlžené vidění, někdy popisované jako pohled přes igelit či záclonu, tak se projevuje šedý zákal neboli katarakta. Jde o projev stárnutí očí a postihuje nejčastěji seniory ve věku nad 65 let. Řada pacientů si myslí, že je to běžné a na kontrolu očí nejde. Toto časté oční onemocnění se dá ale vyřešit bezbolestnou operací, během které se navíc mohou odstranit i dioptrie a astigmatismus. Pacientům se tak po operaci opět vrací zraková ostrost a barevnost a užívají si opět života.

Diabetici přichází o zrak zbytečně
Diabetici podceňují preventivní oční prohlídky. Na kontrolu by přitom měli chodit každý rok! A to i v případě, kdy žádné problémy nemají. Postižení očí u nich totiž probíhá nepozorovaně a v době, kdy už způsobuje zhoršené vidění, je šance na úspěšnou léčbu mnohem menší. Jednou z velmi častých chronických komplikací je diabetická retinopatie. Jedná se o nezánětlivé onemocnění sítnice.
Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá především v jeho nenápadnosti. Zpočátku totiž pacient nepociťuje prakticky žádné příznaky. Když je pocítí, bývá už pozdě. „Včas má tak šanci problém odhalit pouze lékař při preventivní prohlídce očního pozadí,“ upozorňuje primářka.

VPMD: zničí zrak během několika týdnů
U starších lidí bývá nejčastější ztrátou zraku věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD). Zejména její „vlhká“ forma postupuje velmi rychle a dokáže zničit zrak během několika týdnů či měsíců. Jedině včasné rozpoznání této nemoci a léčba pomocí moderních léků dokáže ztrátu zraku zastavit. „Prvními subjektivně pozorovatelnými příznaky věkem podmíněné makulární degenerace jsou zamlžený pohled, šedavá místa v centrální oblasti vidění, neobvykle rozostřený obraz nebo rozvlněné, zprohýbané linie a písmena,“ vysvětluje docentka Šárka Skorkovská, primářka 0ční kliniky NeoVize.

Více informací najdete na webových stránkách www.duovize.cz a www.neovize.cz


5a71921d2a3bfobrazek.jpg