Kvalitu kožní bariéry a stav pokožky s příchodem chladnějšího počasí neovlivňují pouze povětrnostní podmínky, ale i časté střídání teplot – chladu a tepla. Chlad má za následek menší produkci hydratačních složek, pokožku pak dál vysušuje i teplý suchý vzduch ve vnitřních prostorách. Povrch pokožky chrání tzv. film, který je tímto nepřetržitě namáhaný, a tak dochází k jeho přirozenému ubývání.

632db8a51aa28obrazek.jpg

Proto je hlavně v tomto období důležité věnovat pokožce dostatek času a péče. Tím je možné předejít narušení kožní bariéry – drobným prasklinkám, nevzhledným šupinkám či svědivému zarudnutí, které vznikají právě z vysušení pokožky.

Pět rad, jak pečovat o pokožku v zimě

  • Horkou vodou ne

Vyvarujte se umývání, sprchování a koupání v horké vodě, mohlo by dojít k dalšímu poškození už tak narušené kožní bariéry. Ideální teplota mytí by měla být zhruba kolem 40 stupňů. Po koupeli nezapomínejte na to, že není dobré pokožku utírat a drhnout ji ručníkem, zapomeňte na přínos prokrvení.

  • Oleje místo gelů

Někdy se může stát, že je pokožka vlivem nepříznivého počasí zarudlá, svědí, tvoří se na ní drobné prasklinky a svědivé šupinky. V koupelně proto vyměňte mýdla, gely a tělová mléka za oleje a mastnější krémy. Například mandlové či arganové oleje mají vyživující účinky. Tělové a pleťové krémy volte ideálně takové, které mají hutnější strukturu a které jsou na bázi glycerinu. Například Bepanthem Baby obsahuje kromě panthenolu i mandlový olej, pokožku vyživuje, regeneruje a zvláčňuje. Navíc je možné jej používat dlouhodobě.

  • Správná péče je základ

Věděli jste, že aby byla péče o pokožku účinná, měly by být krémy a tělová mléka aplikovány do tří minut od koupele? Pokožka je totiž „otevřená“, a tak dokáže mnohem lépe vstřebat dodanou výživu. Pokud už je pokožka ve fázi nepříjemného rozpraskání a svědění, je dobré ji pečlivě promazat a dát jí zábal, aby se krém dostal co nejhlouběji. Na ruce můžete použít například tenké bavlněné rukavice, na nohy zase teplé měkké ponožky. V případě velkého narušení je možné místo rukavic či ponožek použít tenké sáčky nebo potravinářskou fólii.

  • Hlavně ruce a ústa

Asi nejvíce namáhaná pokožka je na rukou. Ty si totiž několikrát denně umýváme, dochází tak ke smývání ochranného filmu. Navíc pokud nejsou ruce chráněny před chladem, vlivem vysušení na nich vznikají zarudlé svědivé suché šupinky a praskliny. Po každém mytí rukou je proto dobré používat vyživující mastný krém, který pomáhá tento film obnovovat. Vlivem chladu trpí i rty. Mějte u sebe vždy pečující vyživující balzám na rty či krém, který jim dodá potřebnou výživu. Můžete vyzkoušet například kosmetický přípravek Bepanthen Baby, který obsahuje regenerační panthenol, a navíc i zvláčňující mandlový olej.

  • Pozor na sílu slunce

Nezapomínejte, že i v chladném počasí má slunce svoji sílu. Používejte pleťové krémy s UV faktorem, který pokožku chrání.
Pokud dojde k prvním projevům narušení pokožky, první pomocí je intenzivní péče s pravidelným mazáním a dodáváním hydratace. Promazávání atopické a suché pokožky je nejdůležitější část její léčby. Tuto péči nepodceňujte, protože pokud se objeví praskliny, mělké i hlubší s krvácením, je třeba myslet na to, že jsou vstupní branou infekce, která může mít zdravotní následky a složitější léčbu.

63318ccd13614obrazek.jpg

Více informací o produktu a inspiraci, jak pečovat o pokožku najdete na  www.bepanthen.cz

632db81d4834dobrazek.jpg