Pády v zimě nejsou ničím výjimečným. Pokud se nejedná o zlomeniny či tržné rány, lidé následky pádu podceňují. Nejběžnější je úraz kostrče. Jenže i „hloupá“ naraženina kostrče může mít pro zdraví člověka nepříliš příjemné zdravotní problémy, je to tak?
V první řadě je důležité si říci, že jeden malý pád může mít opravdu nepříjemné následky. Člověk nikdy nespadne tak, aby se to obešlo bez následků. U pádu se často objevují posuny obratlů, rotace pánve, stažení/zduření kolem kostrče nebo křížové kosti. Všechny tyto problémy mohou do budoucna negativně ovlivnit život. Můžeme pociťovat bolestivé vystřelování do nohou, mohou se objevit bolesti hlavy, migrény či blokace zad. Rozhodně se nevyplácí i lehké pády s naražením kostrče podceňovat.

Mám to chápat tak, že když spadnu, měla bych ihned vyhledat pomoc například v podobě fyzioterapeuta?
Ihned je nejlepší vyhledat odbornou pomoc na pohotovosti, kde zjistí, zdali je kostrč opravdu jen naražená nebo zlomená. V případě potřeby mobilizace kostrče vyhledejte fyzioterapeuta, který se tím zabývá nebo terapeuta, který se zabývá Dornovou metodou.

Co je Dornova metoda?

Manuální masážní technika, která šetrně navrací klouby a obratle do původního stavu. Pomáhá proti bolesti zad, ke které dochází při nesprávné poloze páteře, při zablokování krční páteře, jež vede k migrénám. Dornovou metodou lze také vyléčit rozdílnou délkou končetin, skoliózu zad, tenisový loket, nesprávnou polohu kyčlí, atd. Délka masáže je obvykle jedna až dvě hodiny.Dokáže laik nějak rozeznat naraženou a zlomenou kostrč?
Zlomená kostrč opravdu hodně bolí. Nejde to slovy ani popsat. Naraženina do cca deseti dnů odezní. Bolest při zlomené kostrči se stupňuje při pohybech. Diagnózu zlomeniny stanoví hlavně ortoped nebo chirurg na základě obtíží a vyšetření pacienta.

V jakém případě bychom měli vyhledat lékaře?
Při akutním stavu doporučuji zajet na pohotovost. V případě chronických bolestí se objednejte k ortopedovi, který s vámi zkonzultuje daný problém a doporučí další léčbu/vyšetření.

Jak se léčí zlomená kostrč?
Vše záleží na diagnostice lékařem. V případě zlomeniny kostrče je vždy potřeba ji vrátit do správné polohy. Účinné je elimininovat otok a bolest v okolí kostrče léky na zmírnění bolestí nebo mastičkami tomu určené. Důležité je kostrč nepřetěžovat a sedět na měkké podložce. Chirurgické řešení je ve výjimečných situacích.

Banalita jako je naražená kostrč může mít pro člověka, zvláště pak pro ženy, celkem nepříjemné zdravotní problémy do budoucna. Jaké to jsou?
Může dojít k posunu dovnitř, ale i do stran. Následkem mohou být problémy při otěhotnění či samotném porodu. Pozorovat lze i zhoršení bolestí před, během nebo po menstruaci. Nesprávně postavená kostrč ovlivňuje zažívací systém, může způsobovat již zmíněné migrény, celkové tuhnutí zad, atd.

Lze řešit problém s pohnutou kostrčí i po delší době, řekněme po jednom roce?
Ano, však vždy je nejlepší řešit problém co nejdříve. Vyšetření a mobilizace probíhá podle metodiky Mojžíšové tzv. přes konečník. Mezi alternativními metodami se tímto problémem zabývá i Dornova metoda.

Já jsem si po pádu, kdy mě hodně bolela záda, napustila teplou vanu s tím, že bolest poleví. To ale byla chyba, že?
Určitě bych vlhké teplo nedoporučovala, akutní stav může spíše zhoršit. Nejvhodnější volbou je suché teplo.

Více na Nicolettefialova.cz

„Na závěr bych ráda upozornila, že pády se opravdu nevyplácí podceňovat. Tři dny před domluveným rozhovorem s Nicolette, jsem spadla ze schodů. Bolest po pádu byla značná, ale říkala jsem si, to “jen” naražená kostrč, to přejde. Nepřešlo. Naopak tenze v bederní oblasti byla den ode dne intenzivnější. Postupem času jsem se nemohla ani obout. Až pomoc fyzioterapeutky mi ulevila.“ 

Čtěte také:

Reklama