Kromě čistého minimalismu najdeme snad na každém kousku oděvu nějaký detail. Může být funkční, ale i dekorativní. Oděvní detaily vždycky poutají pozornost a tak je dobré vědět, kdy je to ku prospěchu a kdy naopak ke škodě. O tom dnes bude naše Škola stylu.

Oděvních detailů je celá řada a nemůžeme je vyjmenovat všechny, ale připomeňme alespoň ty nejběžnější. Sedla, límce, kapsy, manžety, nabírání, sámky, řasení, výrazné štepování, knoflíky a v neposlední řadě volánky, které jsou letošním módním hitem.

móda

Důležitou roli hraje také umístění vzorů, aplikací, a kontrastně barevných ploch.

oblečení

Možná si to ani neuvědomujeme, ale oděvní detaily vždycky přitahují pozornost. Bohužel, často i na místa, která bychom raději nechaly bez povšimnutí. Pro příklad uvedu kapsy na kalhotách, případně na šatech a sukních. Máte-li široké boky, určitě si nepořizujte oblečení s kapsami umístěnými právě na těchto partiích. Pokud nechcete, aby vypadaly ještě širší.

fashion

Zdá se to logické, že, ale z praxe vím, že to mnoha ženám naprosto uniká, nebo nemají zájem vypadat lépe. Na velké břicho si klidně umístí vzor s komiksovou postavičkou a netuší, proč se jim nikdo nepodívá do očí.

Já vím, možná namítnete, ať si každý nosí, co chce, když je mu tak fajn, ale tohle „zaklínadlo“ (doufám) nebude vlastní ženám, které čtou naší Školu stylu. Stále věřím, že je více těch, které chtějí vypadat dobře. A pro ty mám pár užitečných rad, které mají obecnou platnost.

retro

Určitě už znáte svůj tvar postavy, takže moc dobře víte, kde jsou vaše „slabiny“ a jaké máte přednosti. (Pokud ne, klikněte na tento článek, který vám pomůže s jejím určením.)

  • Využijte oděvních detailů k odpoutání pozornosti od méně lichotivých míst vaší postavy a naopak. Zaměřte se na partie, kterými se můžete pochlubit

styly

U postav typu A to budou určitě horní díly oblečení a oblast kolem ramen. Například vodorovná nebo jinak zvýrazněná sedla, zajímavě řešené límce, ale i mírně rozšířená ramena pomocí náběrů jí udělají skvělou službu.

Postava typu X může oděvních detailů využít k zvýraznění svých křivek a připoutat pozornost ke štíhlému pasu. Třeba pomocí tvarovacích švů, nabírání, či rafinovaně umístěných vzorů.

Postava typu Ypsilon, která se vyznačuje úzkými boky a dlouhýma nohama si může dovolit detaily tam, kde by jiným postavám spíš škodily. Díky oděvním detailům může svému tělu dodat objem tam, kde není a přiblížit se ideálu. Příkladem může být obávané „peplum“ s volánkem od pasu k bokům. Ypsilonky jsou snad jediné, kterým sluší.