Ručník, plavky, opalovací mléko a sluneční brýle, to všechno jsou pro nás nepostradatelné věci, které si určitě nezapomeneme zabalit na dovolenou. Zapomenout bychom ale rozhodně neměly ani na přípravky pro intimní hygienu. Ptáte se proč? Na léto se totiž stejně jako vy těší i kvasinkové infekce, které jsou typickým ženským letním strašákem. Jen si vzpomeňte, pravděpodobně i vy jste už alespoň jednou zažila nepříjemný výtok, pocit svědění nebo pálení. Takže pokud chcete období prázdnin a dovolených prožít takříkajíc bez úhony, zvlášť v horkých letních měsících nepodceňujte hygienu.

Ke vzniku různých mykóz, poševních zánětů, vyrážek a plísní v letním období nejčastěji napomáhá koupání v bazénech a přírodních koupalištích, mokré plavky, těsné a přilnavé oblečení, teplé a vlhké počasí, nadměrné pocení. Ke zhoršení stavu prostředí ženské vagíny přispívá také konzumace sladkých potravin, stres, únava, užívání antibiotik nebo intenzivní sexuální život. Svůj vliv má i období. Pozor by si měly dát ženy v době menstruace nebo těhotenství. „Mykózu provází svědění a pálení v intimních partiích, bolest při pohlavním styku i při močení a typický tvarohový výtok,“ vysvětluje Petr Kolek, pražský gynekolog. Aby nás v létě nepostihly gynekologické problémy, v první řadě musíme dodržovat intimní hygienu, která častokrát předčí i klasickou celkovou očistu, protože pohlavní orgány jsou mnohem citlivější než ostatní části těla. Naštěstí je náš trh poměrně dobře zásoben různými přípravky. Jedná se především o mýdla, emulze či gely, které zabraňují infekcím a zánětům, udržují a obnovují přirozené vaginální prostředí a eliminují vznik výtoků. „Důležité je používat takové přípravky, které jsou k tomu určeny. Každá žena si totiž nemusí uvědomit tuto okolnost a může použít přípravek, jehož pH je zásadité. To se týká běžných mýdel, která jsou navíc parfemovaná, což může dráždit,“ dodává Petr Kolek.

intimní hygiena

Velkým obloukem se vyhněte především koupání ve vodě, která nepůsobí důvěryhodně už na první pohled. Po koupání se vždy osprchujte pokud možno pitnou vodou. „Ženám, kterým se mykóza vrací, doporučuji, aby si po koupání v problémové vodě udělaly poševní výplach. Vyzkoušet můžete například AFLOVAG®, první poševní výplach dostupný v České republice, který je připraven k okamžité aplikaci. Nemusíte se tak bát složité přípravy roztoku a opakovaného použití toho samého aplikátoru. Proto je ideální na dovolenou. Pro případ první pomoci ho můžete nosit v kabelce, aplikovat se dá jednoduše na toaletě nebo ve sprše. Poševní výplach na bázi čisticích přírodních výtažků má zklidňující účinky a umožňuje omytí, po kterém zůstává příjemný pocit svěžesti a čistoty,“ radí MUDr. Kolek. Kvasinkám, které mykózu způsobují, svědčí i mokré plavky, proto se po koupání vždy převlékněte. Když už jsme u oblečení, v létě zapomeňte na nošení úzkých džínsů, nošení neprodyšných a příliš těsných kalhot totiž narušuje prostředí v intimních partiích. Typicky rizikové jsou například punčocháče, totéž platí pro spodní prádlo, nejlepší je bavlněné, neboť nylon a syntetika zabraňují prodyšnosti a zadržují vlhkost, tudíž opět dochází k přemnožení bakterií.

intimní hygiena

I přes přísné dodržování intimní hygieny může každou ženu mykóza postihnout. V takových případech vám přijdou vhod speciální čípky, které se zavádějí do pochvy. S jejich používáním bývá spojen zvýšený výtok, takže se doporučuje používat na noc. Navíc v noci, kdy jsme v klidu, se svědivý pocit, který mykózy doprovází, stupňuje. Vyzkoušet můžete nehormonální přípravek CICATRIDINA® poševní čípky. Používají se nejen při svědění či pálení pochvy v důsledku poškození či odření poševní sliznice např. pohlavním stykem, infekcí plísněmi či herpetickými viry, ale také ke zlepšení přirozené vlhkosti, elasticity a odolnosti vaginální sliznice. CICATRIDINA® poševní čípky jsou klinicky ověřeným přípravkem s obsahem kyseliny hyaluronové, která je přirozenou součástí lidského organismu a základním stavebním kamenem kůže a sliznic. Přípravek je volně prodejný zdravotnický prostředek k dostání v lékárnách.

intimní hygiena

Pokud dojde k narušení přirozeného vaginálního pH při takových aktivitách jako je koupání v bazénu či ve vaně, pohlavní styk apod., je nezbytné mu okamžitě navrátit potřebnou rovnováhu, v tomto případě sáhněte po přípravku VITAgyn C®. Tento vaginální krém obnovuje a udržuje fyziologické pH v pochvě, napomáhá růstu přirozené Petr Koleklaktobacilové flóry a navrací tak poševní rovnováhu. Dále napomáhá léčbě a prevenci bakteriálních vaginóz a infekcí močových cest. Přípravek obsahuje kyselinu mléčnou, která je přirozenou součástí zdravého kyselého vaginálního sekretu. Vaginální VITAgyn C® je bez zápachu, nezanechává skvrny na spodním prádle a je volně prodejný.

„Pokud léčba volně prodejnými antimykotiky nezabírá, potíže ani po třech dnech neustávají a naopak se přidávají bolesti při močení a pohlavním styku, bolesti břicha či horečky, rozhodně navštivte svého lékaře,“ dodává gynekolog Petr Kolek.

Reklama