Mykózy trápí mnoho lidí. Většinou si je spojujeme s vaginálními problémy a s nehty na nohou, na rukou a pokožce plosky nohou a v meziprstí. Mykóza ale může napadnout i pokožku na jiných částech těla. Příznaky jsou často zaměnitelné s jinými problémy. Na toto téma jsme pro vás připravili rozhovor s MUDr. Katarinou Třískovou, dermatoložkou z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Paní doktorko, kde všude kromě nehtů můžeme mít plíseň? Na jakých místech na kůži?
Vlastně kdekoliv na kůži nebo i sliznicích. Jsou ale některé více predisponované, náchylnější lokality. Například nohy, hlavně meziprstí, dále ruce, třísla, trup, končetiny, vlasatá část hlavy, oblast obočí, řas, nehty.

kůže

Jedná se o běžné onemocnění, které může mít kdokoliv?
Ano, patří k běžným a v případě některých forem houbového onemocnění i častým potížím.   Houbové onemocnění  mohou být vyvolané 

1.tzv. dermatofyty (ty jsou nejčastější – živí se keratinem)                                                               

2. kvasinky (častěji v oblasti sliznic a v místech kde kůže na sebe naléhá, tře se – tzv. intertriginosní oblasti),

3. jiné mykotické onemocnění – např. saprofytické (velmi častá -pityriasis versicolor povrchové plísňové onemocnění tzv. pityriasis versicolor, které je způsobeno kvasinkami Pityrosporum ovale a P. orbiculare. Pityrosporum je součástí normální kožní flóry člověka jako saprofyt, ale za určitých okolností se stává parazitem. Vznik tohoto onemocnění podporuje například zvýšená potivost, mastná kůže, teplo a vlhko, léčba kortikoidy a imunosupresívy. Přenos z člověka na člověka je možný, ale vzácný, a to buď přímým stykem nebo zprostředkovaně osobním či ložním prádlem. V léčbě se používají různé šampóny, krémy, roztoky a při velkém rozsahu či opakování onemocnění i celkově tablety).

Jak toto onemocnění můžeme „dostat“?
Mykózam se daří tam, kde je teplo, vlhko. Jejich vznik zapříčiní i vyšší produkce mazu a potu, poranění kůže, nedostatečná hygiena, oslabená imunita, přidružené nemoci (cukrovka, neuropatie, poruchy cirkulace), obezita, nošení neprodyšného či těsného oblečení apod. Můžeme se nakazit i kontaktem s infikovaným domácím zvířetem (např. tinea corporis, capitis…). Spory hub mohou být také v prostředí bazénů, koupelen, v kobercích, botách nebo ručnících.

Co když je zasažena pokožka kolem vlasů?  Může být mykóza i ve vlasech?
Ano, může. Typický je pak pro ni dětský školní věk.

Jak ji můžeme poznat?
Vlasová pokožka je začervenalá, jsou na ní šupinky, někdy až krusty. Vlasy jsou křehké, lámavé, bez lesku, mohou se objevovat až lysinky.

Co může toto onemocnění způsobit?
Nejčastěji houby rodu Trichophyton a Microsporum. Přenášejí se kontaktem z člověka na člověka, z jedné části těla na jinou, anebo ze zvířete na člověka. Roli zda se nakazíme či ne pak hrají už výše popsané faktory.

Na co je třeba dát pozor?
Je nutné dbát na celkově dobrý zdravotný stav, hygienu. A pokud má domácí mazlíček na kůži problémy, tak je řešit, aby se omezilo riziko přenosu. 

Jak se máme chovat, když máme na hlavě, kolem vlasů plíseň? Co mytí vlasů a použití kosmetických přípravků, nemohou stav ještě zhoršovat?
Doporučuje se 2–3x týdně používat protiplísňové (antimykotické) šampony a na ložiska aplikovat lokálně 2x denně protiplísňové přípravky. Také členové rodiny by měli preventivně 2x týdně po dobu cca 6 týdnů používat antimykotické šampony. 

Kdy je potřeba navštívit dermatologa?
Když běžně dostupné antimykotické přípravky nezabírají, anebo se objeví zarudlá, více šupinatá anebo zánětlivá ložiska, případně dochází k ulamování vlasů. 

Jak tento stav dá léčit?
Podle typu plísně – buď lokálně, nebo celkově antimykotiky.

Existuje nějaká prevence?
Dodržovat hygienu, preventivně používat při náznaku potíží antimykotický šampon či jiné přípravky. Měli bychom myslet na to, že se jedná o infekční onemocnění a nemocný by mohl nakazit i ostatní členy rodiny, pokud by se neléčil.

Naše články na téma mykóza: //zena-in.cz/kategorie/mykozy

Náš letní speciál – vše o mykózách

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.