S jakými obtížemi se na vás rodiče obracejí? Jak se problémy liší podle věku?
Asi se nedá úplně říct, které problémy dominují, ale často se jedná o různá pálení či svědění a bývají spojená se špatnými návyky a hygienou celkově. Potíže se samozřejmě liší podle toho, v jakém stádiu vývinu děti jsou. Nejdramatičtější rozdíly jsou mezi tzv. klidovou fází, která končí dejme tomu devátým rokem a obdobím pohlavního dospívání, které startuje okolo desátého roku. Už jak napovídají názvy, jedná se naprosto zásadní rozdíly ve vývoji dítěte a je třeba k nim přistupovat s obezřetností. Každé dítě se pochopitelně vyvíjí jinak, takže k němu musím přistupovat individuálně, a ne podle šablony.

blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Existuje nějaký mýtus v intimní péči dětí?
Ano, mýtů existuje hned několik. Pro mě zcela zásadní mýtus je, že se děti nemusí často mýt z důvodu, že navykne špíně a zlepší se mu imunita. To je naprostá hloupost. Dospělí se také nemyjí jen jednou týdně. A stejně bychom měli přistupovat k dětem. Zejména pak v problematice intimní hygieny, které je potřeba věnovat největší pozornost.

Může se stát, že se u malých holčiček objeví synechie. Mají o ní maminky více informací než dřív? Upozorňují dětští lékaři dostatečně na možnost srůstu?
Nemyslím si, že můžeme pozorovat jakoukoli pozitivní změnu. Synechie i další onemocnění jsou pro současnou společnost více méně tabu a o intimní hygieně holčiček se nemluví. Maminky, rozhodně se nebojte mluvit se svým ošetřujícím lékařem o tom, že se vám něco na genitálu vaší holčičky nezdá. Často se může jednat o závažné onemocnění, které si s sebou holčička ponese celý život.

Jak probíhá vyšetření? Nechají se holčičky vůbec vyšetřit?
Musíte být tak trochu psycholog. Nejdříve se snažím promluvit s holčičkou, abych zjistila, jaká je, jak moc se bojí či co jí trápí. Poté samozřejmě mluvím s maminkou či tatínkem. Ideální stav je, že všichni tři komunikujeme a holčička se tak uvolní a nemá strach. Určitě na to vždy musím jít pomalu a trpělivě, pacientka ze mě nesmí cítit tlak a nervozitu.

Jak psychicky připravit malou holčičku na návštěvu gynekologické ordinace? Jak jí vysvětlit, co se bude dít?
Nejlepší je, když je celou dobu s maminkou nebo tatínkem. To je jejich ochránce, který jim přece neublíží. Nemůžu poslat maminku za dveře nebo někam do kouta a říct holčičce, ať si odloží a položí se. Snažím se s nimi mluvit tak, aby se nebály, nestrašit je tím, co se bude dít, ale jak jsem již řekla. Musí být uvolněné a pokud možno zrelaxované. Vyšetření je vlastně taková krátká terapie.

Co je nějaký varovný signál, že bychom měli s holčičkou na dětskou gynekologii?
Každá viditelná změna na genitálu či v krizových místech jako jsou třísla či podpaží mohou signalizovat problém. Ráda bych na tomto místě apelovala na všechny maminky, aby se nebály své holčičky kontrolovat a případně přišly na vyšetření. Nepodceňujte například to, že vám vaše holčička řekne, že jí „tam dole“ pálí. Vnímejte, jak se vaše děťátko chová a co dělá. Musíte být ostražité každý den.

625ea45d9c2aaobrazek.jpg
Foto se svolením: MUDr. Klára Braunová

Jak naučit dítě správné intimní hygieně? Od jakého věku by to holčička měla zvládnout sama?
K intimní hygieně by se měly holčičky vést od té doby, co si jsou schopny utřít genitál po močení a konečník po stolici. Pokud tohle již umí, pak by měla nastoupit maminka, která jim ukáže jak na to. Neumíte si představit, kolik bakterií a virů po nesprávném utření může v oblasti genitálu zůstat.

A je lepší při mytí používat obyčejné nebo speciální mýdlo anebo vůbec žádné?
Zrovna mýdlo je jedna z věcí, na které se neklade dostatečný důraz. Holčičky by měly mít jiné mýdlo než maminky. Pohlavně vyspělé ženy mají pH kyselejší než malé holčičky, proto by jim dospělácké mýdlo mohlo ublížit. Takže bych ráda doporučila, aby maminky svým děvčátkům zakoupily nějaké intimní gel pro malé holčičky od tří let. Rozhodně jim tím prospějete.

Dospělé ženy by měly navštěvovat gynekologa jednou ročně. Jak je to v případě dětí? Doporučuje se také nějaká preventivní lékařská prohlídka?
V dětském věku nejsou preventivní návštěvy u gynekologa určitě nutné, pokud nejsou žádné obtíže. Běžná kontrola a poučení (např. o synechiích-slepení stydkých pysků v dětském věku) by měla standartně probíhat u dětského lékaře a ten holčičku s doprovodem zákonného zástupce doporučení k dětskému gynekologovi.

Zdroj informací: autorský rozhovor

MUDr. Klára Braunová má specializovanou způsobilost v oboru gynekologie a porodnictví, a v oboru dětské gynekologie už od roku 2005. Momentálně pracuje v gynekologické ambulanci ve Strakonicích, kde léčí děti, dorost a dospělé ženy. V ambulanci se však zabývá i prenatální péčí.