637b4d22bac2bobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Letošní Vánoce nebudou ve většině rodin tak štědré, jako v uplynulých letech. Může za to hlavně zdražování, špatná finanční situace a obavy z budoucnosti. Jak ale připravit na méně dárků pod stromečkem děti?

Nejste v tom sami

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Home Credit je za dárky pod stromeček rozhodnuto utratit letos méně peněz 57 procent dotázaných. Dalších 15 procent respondentů s nákupy raději počká na povánoční výprodeje. A každý desátý oslovený člověk dárky dokonce kupovat vůbec nebude kvůli zdražování a nepříznivé ekonomické situaci.

Ještě horší je to v případě samoživitelů, jak dokládá i průzkum Klubu svobodných matek. Pouhá pětina má našetřené peníze na vánoční dárky pro děti. Devět rodičů z deseti nebude schopných dětem splnit jejich vánoční přání nebo pouze částečně. Polovina samoživitelů není schopná v průběhu roku kvůli vysokým životním nákladům na dárky ušetřit vůbec. Čtvrtina si dovolí za vánoční dárky pro děti utratit jeden tisíc korun.

Nepodceňujte dopis Ježíškovi

Zdaleka nejde jen o tradici určenou těm nejmenším, kteří na Ježíška ještě věří. Zachovat ji i po „prozření“, že dárky nenosí nadpřirozená bytost, je hezké, ale také užitečné. A to nejen v dětském a teenagerovském věku. Zcela jistě by pár tipů, čím udělat druhému radost, uvítali i dospělí. Dopis Ježíškovi je inspirací, která ušetří mnoho starostí. Tak proč z jeho sepisování neudělat rodinnou tradici?

Než pošlete přání na papír

Podat dítěti tužku a papír a zbytek nechat na něm, je velkou chybou, která v řadě případů končí obrovským zklamáním při rozbalování dárků. Sepisování či malování nejtajnějších dětských přání by měla předcházet rozprava s rodiči.

„Nikdy dítěti, a je jedno jakého věku, neslibujte nic, o čem víte, že pod stromečkem nemůže být! Pokud si o dárcích povídáte a zaznamenáte, že přání dítěte není možno splnit (zvíře, sourozenec, drahá hračka), řekněte to dítěti. Nevytvářejte falešná očekávání,“ doporučují Adriana Nováková a Iva Kyselá z Akademie rodičovství.

I když má Ježíšek v podání menších dětí nadpřirozené schopnosti, některé věci prostě nezařídí. Proč?

  • Je malé miminko, takže tolik dárků neunese.
  • Na světe je hodně dětí a on musí dárky mezi všechny rozdělit.
  • Nenosí zvířátka, protože to nejsou věci, ale živé bytosti.

S většími dětmi a teenagery mluvte na rovinu. V klidu a s pochopením jim vysvětlete, že na drahé dárky nemáte peníze. A rovnou se dohodněte na nějakém rozumném kompromisu.

Není to nákupní seznam

Velmi důležité je předem vysvětlit, že dopis má Ježíškovi jen připomenout, co se pisateli líbí, po čem touží. Rozhodně nejde o seznam dárků, které má do puntíku přinést. Ostatně, pak už by pod stromečkem ani nebylo překvapení, co malý nedočkavec z vánočního papíru vybalí.

Na druhou stranu by se nemělo stát, že dítě pod stromečkem neobjeví žádnou z vytoužených věcí. To by otřáslo jeho důvěrou ve Vánoce i ve vás. Ale to se opět vracíme k důležitosti diskuze před samotným psaním dopisu Ježíškovi.

„Vánoce nejsou jen o dárcích. Ukažte dětem, že tradice a vaše rodinné rituály jsou často hodnotnější než dárky samotné. Když dítě prožije hodnotné Vánoce, bude vnímat atmosféru a nebude se soustředit jen na dárky. Nebude pro něj fatální, když všechny vysněné hračky nedostane,“ připomínají poradkyně z Akademie rodičovství.

Zdroj informací: Adriana Nováková, Iva Kyselá - Akademie Rodičovství, Klub svobodných matek, STEM/MARK

Čtěte také: