Teplo především
- Při správném vytápění je nutné především dobře větrat. Nejlépe radikálně, na 3–5 minut tak, aby se stačil vyměnit vzduch, ale aby nevychladly zdi. Ventilace není vhodný způsob zimního větrání.
- I když nejste doma, je stále nutné prostory temperovat, a to na minimálně 16 stupňů Celsia. Maximální komfort a efektivnější správu vytápění za vás vyřeší termostatické ventily či chytré termostaty.
- Kotel topí na plný výkon, a v bytě je přece zima? Ve většině případů za záhadou stojí radiátor plný zbytečného vzduchu. Neodvzdušněné topení zvedá spotřebu o 25 %. Nezapomeňte proto s příchodem podzimu otočit odvzdušňovací ventily a zkontrolovat topná tělesa (revize a vyčištění plynových i elektrických topných těles a jejich přidružených součástí, jako jsou komíny a odvody spalin).
- Největší úsporu nákladů na topení bez jakýchkoliv investic dosáhnete snížením teploty v místnostech. Pozitivně se ve vaší peněžence projeví už stáhnutí teploty o 1 stupeň, který sníží náklady na topení o 6 %. Pokud například platíte ročně za vytápění domova 20 000 Kč, o stupeň nižší teplota stáhne vaše výdaje na topení o 1 200 Kč.
Největší úsporu nákladů na topení bez jakýchkoliv investic dosáhnete snížením teploty v místnostech. Pozitivně se ve vaší peněžence projeví už stáhnutí teploty o 1 stupeň, který sníží náklady na topení o 6 %.
Textilie, základ teplého domova
Interiérová designérka radí:
- Pokud nemáte podlahové topení ani velký plošný koberec, je dobré si alespoň na zimu do obývacího pokoje, ložnice či dětského pokoje pořídit kusový teplý koberec s dlouhým chlupem nebo kožešinu. Tyto kousky nejen že vnesou do prostoru opticky pocit tepla, ale přesvědčí vás o své výhřevnosti i na vlastní kůži. Pro pracovní místa (kuchyně) nebo jinak vytížené prostory (haly, předsíně) jsou vhodné tkané běhouny nebo koberečky, které jsou nenáročné na údržbu.
- Přizpůsobte délku závěsů radiátorům. V létě je možné použít dlouhé závěsy, ale v zimě je potřeba je vyměnit za krátké – tak, aby nebránily cirkulaci teplého vzduchu. Na zimní měsíce využijte těžší zatemňovací závěsy, které nejen že nepropustí světlo, ale také izolují od chladu či tepla.
- Vyměnit můžete i povlečení ložního prádla. Výměna chladivého povlečení, například z lyocellu, za povlečení z hřejivých materiálů hraje za chladných nocí klíčovou roli. Ideální je například flanel, který je díky svému typickému chlupatému povrchu vhodnou volbou pro zimní sezónu.
- Stejně tak není od věci měnit dle ročního období typ peřin. Zakoupit lze různě teplé přikrývky z přírodních i syntetických materiálů.
Pokud nemáte podlahové topení, zahřejte se kobercem. Pro pracovní místa (kuchyně) nebo jinak vytížené prostory (haly, předsíně) jsou vhodné tkané běhouny nebo koberečky, které jsou nenáročné na údržbu.
Bez světla to nejde
- I v zimě je ideální maximálně využívat přirozené sluneční světlo. Nenechávejte tedy přes den stažené nebo zcela zatažené žaluzie, aby sluneční svit fungoval jako žárovka, a zároveň přispěl k vyhřívání prostor.
- V zamračených dnech slunce zastoupí žárovky. Pokud ještě nemáte nainstalované úsporné žárovky, podzimní a zimní sezóna je ideální období ke změně. Běžné žárovky spotřebovávají o 80 % více energie než ty úsporné. Rok provozu klasické žárovky vás vyjde na zhruba 3 000 Kč, zatímco s LED osvětlením vás bude stát za stejnou dobu necelých 700 Kč. Úsporné žárovky navíc navzdory přesvědčení některých nejsou rozhodně úsporné světelně. Mohou zářit méně, stejně nebo více než vaše klasická žárovka, podle vašeho rozhodnutí při nákupu.
- I ten nejmodernější zdroj světla musíte uchovávat v dobrém stavu. Zaprášené žárovky spotřebovávají o 20 % více energie. Neuškodí je tedy čas od času otřít spolu se stínítkem, aby světlo zbytečně netlumil nános prachu a vy tak nemuseli zapínat doplňkové zdroje osvětlení.
Chytrá volba pro každou domácnost
Pokud hledáte to nejefektivnější řešení na míru vaší domácnosti, poraďte se online na www.chytra-volba.cz, kde naleznete celou řadů tipů i kalkulačku, která vám spočítá, kolik můžete ušetřit při chytrých investicích do domácnosti. Nebo se vydejte pro radu do některé z poboček energetického poradenství EKIS, které poskytují bezplatnou službu pro veřejnost a podporují zavádění energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie.
Tyto rady pro vás připravila Tereza Polcarová, interiérová designérka Po studiích archeologie na plzeňské Filozofické fakultě začala Tereza svou kariéru ve švédské nábytkářské firmě IKEA, kde se během let vypracovala na pozici oblastního designéra pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Mimo to se podílela na televizním pořadu ČT Bydlet jako. Momentálně se Tereza věnuje vlastní profesní dráze interiérového designéra a spolupracuje se svými klienty jak na rekonstrukcích a zařizování soukromých bytů, kanceláří nebo prodejen, tak i na větších strategických a marketingových firemních projektech. Terezina práce je charakteristická svým důrazem na funkčnost a praktičnost prostoru v kombinaci s jednoduchým, nenáročným designem, který umožní každému projevit svou individualitu. Nejraději má výzvy, jaké nabízejí malé prostory s vysokými nároky na užívání a zároveň s požadavkem na zachování příjemné vzdušnosti interiéru. |
Nový komentář
Komentáře
My se třeba na zimu pomalu připravujeme už teď. Tuto zimu jsme hodně šetřili, takže jsme doma topili maximálně na 19 stupňů. Bohužel na účtu za plyn se to skoro vůbec neodrazilo. Teď v létě si tedy domů chceme tady odtud koupit krbová kamna a příští topnou sezónu doma budeme topit dřevem. Jsou s tím sice také starosti (příprava dřeva atd), ale i tak to pořád vyjde levněji.
My toto bohužel minulou zimu trochu podcenili a finančně se to moc nevyplatilo. Topili jsme doma celou zimu plynem a při tom, jak ceny šly nahoru se to pěkně prodražilo. Zvažovali jsme, že na příští topnou sezónu přejdeme na jiný druh vytápění. Nejspíš si koupíme kamna na tuhá paliva. Ta nejsou tak drahá a například dřevo jako palivo pořád taky cenově vychází dobře.
My máme topení vyřešené dobře. Jezdíme do lesa na dříví a topíme v krbových kamnech, takže když pominu ty počáteční investice do kamen a komínové sestavy , tak nás teď topení stojí úplný minimum. Za tu práci se to rozhodně vyplatí. Hlavně od ohně je nejlepší a největší teplo :-) .
Za mě určitě dobré a užitečné tipy. Právě téma šetření na vytápění je u nás v současné době dost aktuální. Kalkulačka úspor za vytápění na kterou jsem před pár dny koukala nám totiž ukázala, že by se nám opravdu vyplatil přechod na tepelné čerpadlo. Něco jsem si o tom četla a musím říct, že to vypadá opravdu slibně. Má s tím někdo osobní zkušenost?
Dost teď s manželem přemýšlíme, jakou možnost vytápění zvolit do nového domu. Neřešil jste to někdo v poslední době? Můžete mi poradit, co by se mohlo hodit do nového nízkoenergetického domu?
Já už se dlouho dívám na růžové koupelnové pěnové rohože, ale ještě to promyslím a podívám se na textilní