Neplodnost, která v současné chvíli postihuje až čtvrtinu párů v České republice, je stigma. Neplodnost je spojována s neschopností a vnímána jako selhání. Neplodnost představuje obrovský komunikační problém a zátěž pro vztah.

Zdeňka (32) a Vladimír (33) pocházejí ze stejného, menšího středočeského města. Nyní oba žijí v hlavním městě. O víkendech pravidelně navštěvují své rodiče a přátele ve svém rodišti s čím dál menší chutí. „První, na co se všichni, úplně všichni ptají, jestli už jsem konečně v tom a na co sakra čekáme,“ posteskne si Zdeňka. „Nejhorší je to u tchyně, která mi neustále předhazuje, že v jejím synovi problém rozhodně není. Ani v rodině. Zdeňkova sestra už má tři děti a bez problémů,“ vypráví mladá žena o peripetiích života na malém městě.

žena

Muži se se situací vyrovnávají hůře

Ve svém muži, s kterým je v manželství už deset let, oporu moc nemá. Přestal chodit do místní hospody na pivo, protože mu prý přestalo chutnat. Oba dobře vědí, že je to proto, že si ho chlapi dobírají.

„I když jsme spolu v Praze, daleko od výčitek našich nejbližších, tak většinu času, který trávíme spolu, mlčíme. Na sex už vůbec nemáme náladu, protože ten se svedl jen na počítání plodných dnů a slzy pár týdnů poté, že to zas nevyšlo a kdo za to může. Jasně, že já…“ říká pomalu rezignovaně Zdeňka.

Stres a nejistota jsou nejčastější příčinou rozchodu partnerů.

Vladimír vůbec nevidí, že by problém mohl být na jeho straně: „Zdeňka přišla s tím, že bych měl jít na nějaké speciální vyšetření. To prostě odmítám.“

Pro muže představuje neplodnost velmi těžkou situaci, srovnatelnou s oznámením velmi vážného onemocnění. Na rozdíl od žen jsou muži méně ochotni o tomto problému mluvit a tím může žena získat pocit, že muži nejsou ochotni neplodnost řešit. Takové nedorozumění většinou přináší do vztahu konflikt.

„Možná má moje máma pravdu, že bych se měl poohlédnout po někom jiném. Se Zdeňkou se pořád jenom hádáme,“ vidí rozchod jako řešení jejich problému Vladimír.

Je však skutečně rozchod jediným možným řešením?

„Neplodnost představuje velkou zátěž pro vztah, ať už je jejím původcem kterýkoliv z partnerů. Nese s sebou pocit viny a dlouhodobý stres a nejistota jsou nejčastější příčinou rozchodu partnerů,“ vysvětluje psycholožka Markéta Rokytková.

„Dnes jsem byla u své gynekoložky, která mi doporučila Centrum asistované reprodukce, kde nám mohou pomoci. Nechci to vzdát,“ říká s odhodlaností zamilované ženy. „Chci mít dítě s Vladimírem. A udělám pro to všechno, co bude potřeba.“

Držme Zdeňce a Vladimírovi palce a s psycholožkou Markétou Rokytkovou pro vás chystáme rozhovor, z kterého se dozvíte, jak obstát na nelehké cestě za vytouženým dítětem.

ldodd

Reklama