Jak ovlivňuje obezita, nebo naopak podváha ženy její schopnost otěhotnět? 
Významně. Existuje mnoho prací, které jasně dokazují, že žena s Indexem tělesné hmotnosti (Body mass index - BMI) pod 19 a nad 30 má nižší šance na graviditu. A naopak vyšší pravděpodobnost rizik v těhotenství.

Může být obezita dokonce příčinou neplodnosti?
Neřekl bych zrovna příčinou, ale obezita může být významně přitěžujícím faktorem neplodnosti. Obézní pacientka je, co se gravidity týče, komplikovaná ve všech směrech.

Má obezita vliv i na riziko potratů?
Ano. Opět existují studie, které říkají, že žena s BMI nad 30 má statisticky vyšší riziko, že potratí v prvním trimestru, tedy do 12. týdne těhotenství.

6380b1895abe5obrazek.png
Foto: Shutterstock

Co přesně je příčinou, že obézní žena nepřijde tak snadno do jiného stavu? 
Spousta věcí. V první řadě hormonální status, protože obézní člověk obecně má hladiny hormonů trošku jiné než člověk, který má normální váhu. Proto se může stát, že obézní žena nemá ovulaci. Když se pak s neplodností léčí, vyžaduje delší cykly stimulace, více léků, s tím vším se pojí vyšší rizika. A v neposlední řadě hraje roli i sociální problém - obézní pacientka shání hůře partnera. Pokud si ho najde, přichází u přirozené reprodukce na řadu technický problém. Zvláště pokud mají pohlavní styk dva obézní lidé, je to technicky daleko méně efektivní.

Když už žena s nadváhou otěhotní, jaká rizika jí hrozí? 
Jde o to, o jaké fázi těhotenství hovoříme. Jak už jsme si řekli, v prvním trimestru hrozí ve větší míře potrat. Obézní pacientka je ale nemocná i interně. To znamená, že je ve vyšším riziku propuknutí všech možných onemocnění, která se v graviditě mohou objevit. Je to například vysoký krevní tlak až obávaná preeklampsie nebo těhotenská cukrovka. Obézní ženy také častěji končí těhotenství na operačním stole s indikací k císařskému řezu. Objevují se i poporodní komplikace – obézní ženy mívají více poporodních poranění, která se navíc hůře ošetřují. Obézní, těhotná žena je velmi rizikovou pacientkou.

A rizika pro miminko?
Děti obézních žen jsou daleko více ohroženy poporodními poraněními. Když navíc připouštíme vliv epigenetiky, dítě jde do života s rizikovým faktorem k interním onemocněním včetně obezity.

Jaká rizika hrozí, když žena velmi znatelně přibere až během těhotenství? Vyplatí se i v jiném stavu hlídat si váhu? 
Určitě! Příbytek by měl být úměrný, tvořit 10 až 20 % původní váhy. Proto těhotná žena chodí na pravidelné, prenatální kontroly, kde lékař váhu sleduje. Vnímám jako velkou chybu, když má těhotná žena pocit, že by měla jíst za dva nebo se šetřit. Není nemocná, měla by dál pokračovat ve svém životním stylu a jídelníčku.

Kolik kilogramů navíc už může způsobit potíže? 
Statistiky hovoří o rizikové váze při BMI nad 30. Ale zároveň je důležité říci, že jakékoli snížení této jednotky vede k poměrně výraznému zvýšení šancí na otěhotnění a zmenšení rizik v těhotenství.

Jak dlouho před plánovaným těhotenstvím by měla žena začít hubnout?
Čím dřív, tím líp. Nejde o to, kdy nebo jak, ale vůbec začít. Co se týče poruch plodnosti, je pro nás velice důležitý věk. Když do ordinace přijde pětadvacetiletá žena, máme luxus času. Ale něco jiného je, když přijde třiatřicetiletá, pětatřicetiletá a starší žena, což je naše typická pacientka. Tam už nemůžeme čekat moc dlouho. V tomto věku mají i ženy s normální váhou nižší šanci na graviditu, a to z jakékoli metody, tedy i z umělého oplodnění. Obézní pacientku se tedy snažíme přesvědčit, aby co nejdříve zredukovala hmotnost. Někdy ale bývá lepším řešením vzhledem k věku nečekat a zamrazit embrya, která do ženy můžeme transferovat poté, co zhubne.

6380e387e5710obrazek.png
Foto: Gynekolog, porodník a specialista reprodukční medicíny MUDr. Štěpán Budka

Musí zhubnout do ideální váhy, nebo se takzvaně počítá každé kilo dole? 
Mám zkušenosti, že pacientky, které započaly hubnoucí proces, ať už s nutričním terapeutem, nebo za pomoci chirurgického zákroku – bariatrického zmenšení žaludku, tak otěhotněly rychleji. Jakýkoli úbytek kilogramů vede k tomu, že žena má větší šanci. Zjednodušeně řečeno – tělo najednou pochopí, že když dochází k redukci hmotnosti, může se začít chovat normálně i jiných věcech. Někdy u pacientek vidíme, že stačí zhubnout kilo, dvě, aby se rozjela ovulace.

Může žena zahájit proces hubnutí až v těhotenství? Je to vhodné? 
To by nebylo úplně rozumné. Razantní bych v tomto případě stran redukce hmotnosti nebyl.

Mluvíte s pacientkami o rizicích, když vidíte, že trpí obezitou, a chtějí otěhotnět?
Lékař, který by s pacientkou nemluvil o tom, že má nižší šance a vyšší rizika, protože je obézní, by udělal poměrně zásadní chybu. Takže ano, mluvím s nimi o tom, a většina mých kolegů určitě také.

Je pro tyto ženy větší šance na otěhotnění silným motivem ke snížení váhy? Máte s takovými pacientkami nějakou zkušenost?
Spíš ne. Naprostá většina pacientek, které ke mně od roku 2015 přišly, a měly zásadní problém, tedy BMI nad 30 i nad 35, terapii neabsolvovaly. Když jsem jim sdělil, že problém je v jejich váze, tak se urazily a odešly. Jen malá skupina do terapie šla. A ještě menší skupina ji absolvovala až do konce. Obézní člověk je v přijímání informací o jeho váze velmi problematický. A věřte mi, že vím, o čem mluvím. Sám jsem podstoupil léčbu z těžké obezity a informace jsem si před jejím zahájením filtroval, snažil se je přetvářet. Cesta k normální váze je velmi dlouhá, v řádu let. Mně to trvalo dva roky, než jsem se dostal do nějaké, v uvozovkách optimální, váhy. Ale stále mám a budu mít nadváhu.

Pokud už na vás pacientky dají, radí se s vámi, jak zhubnout?
Jsem sice gynekolog, ale jednotlivé možnosti jim nastíním. Snažím se je nasměrovat do nějakého obezitologického centra. Já osobně mám výbornou spolupráci s 3. interní klinikou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, s panem docentem Martinem Matoulkem a jeho nutričními terapeuty. Ale v České republice existuje spousta takových center.

Takže byste pacientkám raději doporučil svěřit se do rukou obezitologa, než hubnout na vlastní pěst. 
Domácímu hubnutí nevěřím. Z vlastní zkušenosti vím, že obézní pacient v naprosté většině případů sám trvale nezhubne. Bývá to tak, že projde x dietami, ale nabere zpět to, co zhubnul. I s nějakým procentem navíc. Samozřejmě existuje malá skupina lidí, které se to podaří. Ale já osobně si myslím, že je mnohem lepší vyhledat odborníka. To znamená nutričního terapeuta a s analýzou jídelníčku jít následně k obezitologovi.

Jaké výhody má hubnutí za pomoci lékařů? 
Víte, jestli hubnete dobře, správnou rychlostí, jestli hubnutí nemá vliv na váš celkový zdravotní stav. Když hubnete pod kontrolou lékaře, tak jakákoli porucha funkcí vašeho těla může být velmi rychle zaznamenána a řešena. Máte jistotu, že vaše tělo nebude strádat. A navíc dostanete informace o možnosti léčby nadváhy a obezity pomocí moderních léků a zjistíte, jak se v současné době hubnout má.

Zdroj informací: rozhovor s MUDr. Štěpánem Budkou

Tipem pro vyhledání informací k nadváze a obezitě je edukační portál Netloustneme.cz, na jehož vzniku se podílel tým českých lékařů.

Návštěvníci zde najdou nejen řadu zajímavých a užitečných informací souvisejících s obezitou, poutavé příběhy lidí, kteří s podporou lékaře zhubli či originálně pojatou BMI kalkulačku, ale navíc tento portál nabízí přehled kontaktů na specializované lékaře po celé České republice, kteří s řešením nadváhy či obezity ochotně pomohou.

Více najdete na stránkách www.netloustneme.cz

Reklama