Symbol ženy je od nepaměti spojován s mateřstvím, v symbolech muže většinou převládá obraz síly. U žen je také mnohem silnější pud mateřství a žena tak často prožívá situaci, kdy ne a ne otěhotnět, mnohem emotivněji, navíc muži chybu u sebe často nepřipouštějí.
Prvotní je tedy vždy vyhledat příslušného lékaře, aby se především odstranila možná příčina neplodnosti z důvodu nějakého onemocnění. U žen může jít především o vývojové vady vaječníků, např. jejich polycystická degenerace, významné poruchy látkové výměny jako cukrovka či nemoci štítné žlázy, může ale jít i o trvalou neprůchodnost vejcovodů nebo hormonální hypofunkce vaječníků. Mezi dalšími příčinami lze v literatuře nalézt poruchy zrání vajíčka, tzv. převrácenou dělohu, nesprávné uložení čípku nebo ohnutí vejcovodu, nalezneme tam ale i souvislosti s psychickou rozladěností a nevyrovnaností či různými poruchami imunitního systému.
Odborníci uvádějí, že pravděpodobnost otěhotnění zdravé ženy při pravidelném pohlavním styku třikrát týdně se zdravým mužem je přibližně 20 procent na menstruační cyklus u ženy do 25ti let, 16 procent u ženy věku 25 až 35 let a pak se dále výrazně snižuje.
Příčina neplodnosti je na straně muže přibližně 40ti-procentní, na straně ženy 50ti-procentní. U přibližně 10ti procent neplodných párů nebývá zpravidla žádná příčina nalezena. Vyšetřeni musí být proto zásadně oba partneři. Při vyšetření spermií muže (spermiogram) je třeba počítat s poměrně velkými rozdíly mezi jednotlivými vyšetřeními, proto je třeba provést minimálně dvě vyšetření, nejlépe s odstupem jednoho měsíce. Jsou-li výsledky těchto dvou vyšetření velmi rozdílné, je nutné provést ještě vyšetření další.
Problematika neplodnosti zajímá část široké veřejnosti, ale také mnoho odborníků, a to nejen z řad lékařů. V polovině listopadu loňského roku se například v Praze konala globální konference na téma "Neplodnost ve třetím tisíciletí". Zaznělo zde například, že se nezvyšuje výskyt neplodnosti a snížené plodnosti, ale spíše počet párů, které vyžadují léčbu neplodnosti. Odborníci dále diskutovali, že své sehrává i to, že se ženy v moderní společnosti vědomě rozhodnou mít děti v pozdějším věku.
Světová zdravotnická organizace WHO rozděluje neplodnost do následujících skupin:
primární neplodnost
Naprostá absence početí i přes pravidelný nechráněný pohlavní styk po dobu jednoho roku.
sekundární neplodnost
I přes pravidelný nechráněný pohlavní styk po dobu jednoho roku nedošlo k žádnému novému početí poté, co v minulosti k oplodnění došlo.
"neobjasněná neplodnost"
Absence početí způsobená faktory jako laktace, antikoncepce, snížená sexuální aktivita, nebo z neznámých příčin. Odhady výskytu neplodnosti se liší především z toho důvodu, že jsou založeny na demografických a statistických údajích, které je obtížné vyhodnocovat zvláště co se týče prvních dvou faktorů.
Přehled center asistované reprodukce a léčby neplodnosti najdete ZDE (stačí kliknout).
Nový komentář
Komentáře
Napriek istým matematickým nezhodám
je to dosť smutné.Ak by nebol vyvíjaný taký tlak na ľudí aký dnes je,klesla by neplodnosť o dosť percent dole.
kamarádka má jedno děcko, kdy otěhotněla hned druhý měsíc a teď na druhý děcko čekají už půl roku
ale pár slov na vysvětlení na hlavní stránce by neškodilo
Meander: přesně tohle mě před chvílí napadlo - dokonce myslím změnili datum u názvu článku
monca13: Možná si to tak inzerent zaplatil.
nevíte proč je tenhle článek pořád mezi aktuálními?
Trocha matematiky - v článku je uvedeno následující: Problém neplodnosti se dnes týká více než 10ti miliónů párů na celém světě, tj. 60 až 80 miliónů dvojic. Ať se snažím sebe víc, více než 10 miliónů párů může být více než 20 miliónů lidí, ale 10 miliónů párů může být 10 miliónů dvojic. Čímž samozřejmě nechci zpochybňovat tak vážné téma - neplodnost.
to se teprv uvidí příští rok jak na tom jsem
Když tam uvádějí všechna cenatra asistované reprodukce, tak mi není jasné, proč tam není uvedeno Sanatorium Art v Českých Budějovicích,které je zaměřeno na stejnou problematiku. Sestra už byla 5x na umělém oplodnění-neuspěšně, dále na vyšetření v Plzni, v Praze a v každé klinice jí řekli něco jiného. Tak kde to jsme? Přijde mi, že akorát tahají z lidí peníze.
to se teprve uvidi
Naštěstí jsme mezi tyto páry nepatřily.
"Problém neplodnosti se dnes týká více než 10ti miliónů párů na celém světě, tj. 60 až 80 miliónů dvojic" -to jsou nějaké divné počty...
jsem rádas, že jsme s manželkem nepatřili mezi "postižené" neplodností
jo někdy je člověk rád aspon za jedno
monca13: Rono to tam nebylo.
Věrulinka: pro muže ještě víc, ženská, když nemůže mít vlastní je schopná přichýlit i cizí, ale chlap většinou ne
monca13: naše holčička je nádherná, jen nebyla u mě v bříšku, ale u cizí paní. Máme jen jedno dítko a to je adoptované, bude mít brzy 4 roky.
Meander: tak to je pravda
.
Macek123: já jsem to pochopila tak, že když se rozhodli pro adopci, najednou to šlo a mají vlastní holčičku?
Nyotaimori: 1. vždyť je na konci článku uveden Přehled center asistované reprodukce a léčby neplodnosti a tam určitě nepracují zadarmo