Symbol ženy je od nepaměti spojován s mateřstvím, v symbolech muže většinou převládá obraz síly. U žen je také mnohem silnější pud mateřství a žena tak často prožívá situaci, kdy ne a ne otěhotnět, mnohem emotivněji, navíc muži chybu u sebe často nepřipouštějí.

 

Prvotní je tedy vždy vyhledat příslušného lékaře, aby se především odstranila možná příčina neplodnosti z důvodu nějakého onemocnění. U žen může jít především o vývojové vady vaječníků, např. jejich polycystická degenerace, významné poruchy látkové výměny jako cukrovka či nemoci štítné žlázy, může ale jít i o trvalou neprůchodnost vejcovodů nebo hormonální hypofunkce vaječníků. Mezi dalšími příčinami lze v literatuře nalézt poruchy zrání vajíčka, tzv. převrácenou dělohu, nesprávné uložení čípku nebo ohnutí vejcovodu, nalezneme tam ale i souvislosti s psychickou rozladěností a nevyrovnaností či různými poruchami imunitního systému.

 

Odborníci uvádějí, že pravděpodobnost otěhotnění zdravé ženy při pravidelném pohlavním styku třikrát týdně se zdravým mužem je přibližně 20 procent na menstruační cyklus u ženy do 25ti let, 16 procent u ženy věku 25 až 35 let a pak se dále výrazně snižuje. Proto je ke stanovení diagnózy neplodnosti potřeba určitého času, v současnosti je to většinou jeden rok. Problém neplodnosti se dnes týká více než 10ti miliónů párů na celém světě, tj. 60 až 80 miliónů dvojic.

 

Příčina neplodnosti je na straně muže přibližně 40ti-procentní, na straně ženy 50ti-procentní. U přibližně 10ti procent neplodných párů nebývá zpravidla žádná příčina nalezena. Vyšetřeni musí být proto zásadně oba partneři. Při vyšetření spermií muže (spermiogram) je třeba počítat s poměrně velkými rozdíly mezi jednotlivými vyšetřeními, proto je třeba provést minimálně dvě vyšetření, nejlépe s odstupem jednoho měsíce. Jsou-li výsledky těchto dvou vyšetření velmi rozdílné, je nutné provést ještě vyšetření další.

Problematika neplodnosti zajímá část široké veřejnosti, ale také mnoho odborníků, a to nejen z řad lékařů. V polovině listopadu loňského roku se například v Praze konala globální konference na téma "Neplodnost ve třetím tisíciletí". Zaznělo zde například, že se nezvyšuje výskyt neplodnosti a snížené plodnosti, ale spíše počet párů, které vyžadují léčbu neplodnosti. Odborníci dále diskutovali, že své sehrává i to, že se ženy v moderní společnosti vědomě rozhodnou mít děti v pozdějším věku. Antikoncepce dává ženám možnost odložit těhotenství. Snadná dostupnost antikoncepčních prostředků umožňuje oddělení sexuality a reprodukce. Tato skutečnost je důležitou podmínkou společenských změn, kdy děti nejsou pro všechny ženy něco samozřejmého.  Odborníci se dále shodli v tom, že dvěma závažnými dopady znečištění životního prostředí na lidské zdraví jsou rakovina a snížená kvalita spermatu. Dalšími faktory, které mohou negativně ovlivnit kvalitu spermií, jsou stres, konzumace alkoholu, kávy, cigaretový dým, drogy a léky, elektromagnetická pole a radioaktivita. Někteří odborníci tvrdí, že příčinou poklesu mužské plodnosti je těsné spodní prádlo, protože teplota varlat může dosáhnout příliš vysoké hodnoty.

Světová zdravotnická organizace WHO rozděluje neplodnost do následujících skupin:

primární neplodnost

Naprostá absence početí i přes pravidelný nechráněný pohlavní styk po dobu jednoho roku.

sekundární neplodnost

I přes pravidelný nechráněný pohlavní styk po dobu jednoho roku nedošlo k žádnému novému početí poté, co v minulosti k oplodnění došlo.

"neobjasněná neplodnost"

Absence početí způsobená faktory jako laktace, antikoncepce, snížená sexuální aktivita, nebo z neznámých příčin. Odhady výskytu neplodnosti se liší především z toho důvodu, že jsou založeny na demografických a statistických údajích, které je obtížné vyhodnocovat zvláště co se týče prvních dvou faktorů.

Přehled center asistované reprodukce a léčby neplodnosti najdete ZDE (stačí kliknout).

Reklama