Co dělat, když jste neplodní? Je to jen problém jednotlivce, nebo celého páru? Nechte si poradit lektorkou Lenkou Šimkovou a přečtěte si, co si o neplodnosti myslí slavné osobnosti!

Letošní červen je mezinárodním Měsícem reprodukčního zdraví. V našem magazínu jste se již dříve mohli setkat s články, které se týkají neplodnosti (např. ve článku Erektilní dysfunkce: Když muž nemůže... najdete jednoduchý test poruchy mužské erekce). V rámci tohoto měsíce pořádají různé instituce a společnosti dny otevřených dveří – my jsme si na jednom z nich promluvili o reprodukčním zdraví a neplodnosti párů s paní Lenkou Šimkovou, lektorkou a vedoucí projektu Ratolest. Projektu, který se zaměřuje na podporu a terapii párům léčeným pro některou poruch plodnosti.

Neplodnost není definitivní!

Dnes již velmi postoupily metody asistované reprodukce. To, co před pár lety nebylo možné, už možné je. Česká republika byla druhou zemí na světě, kde se narodilo v roce 1984 „dítě ze zkumavky“. Dnes je už možné také pomoci párům, kde je problém na straně muže, který nemá takřka žádné kvalitní spermie. Taková léčba ale může být vleklá a může trvat pět, šest i třeba osm let.
Pojišťovna hradí tři cykly IVF (In vitro fertilization - umělé oplodnění), ale i u těch hrazených cyklů si pacienti doplácejí a jsou to často desetitisícové částky. Když pacienti vyčerpají hrazené cykly, je samozřejmě možné pokračovat, ale to se rázem dostáváme na sumy okolo 50–60 tisíc za jedno IVF.

Většina neplodných párů tedy naději má a vždycky je to spíše o uvažování, jak dlouho to vydrží, na co mají peníze, jak dlouho jsou schopní zvládat to fyzicky, psychicky...

Na první vyšetření byste si, pokud se vám nedaří otěhotnět, měli zajít po roce až roce a půl nechráněného intimního styku: „Samozřejmě záleží i na věku. Když je někomu přes dvacet, tak je to úplně jiná situace, než když je ženě osmatřicet – tam ty hodiny bijí velmi intenzivně,“ vysvětluje Lenka Šimková. Zároveň s návštěvou gynekologa by se měl udělat i spermiogram muže, „a to proto, že na tom partneři v poslední době bývají hodně fifty fifty. Takže je potřeba vyšetřit oba dva,“ dodává Lenka Šimková.

Spermiogram je vyšetření, které zkoumá kvalitu mužských spermií. Provádí se proto, že příčin neplodnosti je nespočet. „Zdaleka to není tak, že je jeden z partnerů zdráv a druhý má zásadní problém s neplodností,“ řekla nám lektorka Šimková, „velmi často je to tak, že na obou stranách je nějaký problém, který se prostě nasčítá.“
 
A kde tedy nechat partnerovi udělat spermiogram? V každém centru asistované reprodukce nebo na sexuologii. „Žena se může zeptat svého gynekologa, kde je možnost poblíž jejich bydliště, většinou na nějaké poliklinice, udělat manželovi spermiogram,“ vysvětluje Šimková. Případně je možné požádat o doporučení i praktického lékaře.

Vraťme se ale k léčbě a problému neplodnosti samotné. Jedna strana mince jsou fyzické problémy, druhá psychické. Muži si většinou ty psychické potíže tolik nepřipouští: „Nejprve nás kontaktují většinou ženy, ale to je tak běžné ve všech poradnách, protože ženy více zjišťují informace – jsou v tomhle akčnější a zvyklejší svěřovat se,“ říká Lenka Šimková. Přitom je ale důležitá přítomnost obou partnerů, protože neplodnost se týká celého páru, byť by byl neplodný jen jeden z nich. „Vždycky je to výhoda, když přijdou ti partneři oba dva,“ dodává.

Na den otevřených dveří přišlo do poradny Ratolest pět nových zájemců, využili tak jedinečné možnosti bezplatné konzultace, která se jinak pohybuje v rozmezí 400 až 600 korun za hodinové sezení. „Do plodného věku se dostaly tak zvané Husákovy děti, to znamená třicátníci, a někteří z nich zjistili, že to není tak snadné, jak si původně mysleli,“ říká s úsměvem Šimková.

Co by vzkázala Lenka Šimková nerozhodným párům?

Spousta lidí se celkem pochopitelně obává, že se dozví nějakou hroznou diagnózu, kterou si představují. Že to bude neléčitelné. Proto ani nezkusí nějakého lékaře vyhledat a dojít si na vyšetření. Ale možná že tím ztratí velkou šanci, protože ta diagnóza může být docela banální, snadno odstranitelná, někdy třeba jen nějakou medikací, a takhle se vlastně připraví o šanci na miminko.

Jak vlastně vypadá vyšetření v podobné poradně? Většinou jde o klienty, kteří procházejí dlouholetou neúspěšnou léčbou neplodnosti a dostávají se díky ní do nemalých psychických obtíží. V poradně, nebo třeba u psychologa, je čeká povídání o tom, co vlastně od poradny očekávají. „Možná to zní trochu zvláštně, ale je důležité zjistit, jakou mají představu o tom, co by jim mohlo ulevit – často začínají třeba tím, že už to trvá dlouho, že už jsou umoření, protože celý život se postupně začal točit jen kolem plánování další léčby,“ vysvětluje Lenka Šimková.

Neplodné páry si často nemohou plánovat dovolenou, léčba jim zasahuje i do pracovních aktivit, které jí musí uzpůsobit. „Takhle to trvá dlouho a najednou zjišťují, že se jim ze života zcela vytratila spontánnost, že se milují pouze v určené dny a že se na to třeba přestávají těšit, protože najednou je to něco, co dělat musí,“ dodává Šimková.

V neposlední řadě jsou tu i sociální problémy, které je potřeba řešit. Rodiče, příbuzní, přátelé... Když páry svoji neplodnost tají (což je poměrně častý jev), setkávají se se dvěma přístupy. „Buď to prarodiče nebo přátele napadne, že mají nějaké problémy, a jednají s nimi podle toho, anebo je napadne, že dělají kariéru a děti jsou pro ně nedůležité.“

K takovým párům se pak nejbližší okolí chová buď jako k chudákům, kteří potřebují politovat, anebo jako ke kariéristům, kteří si nezaslouží dostatečné ocenění. I tyto „sekundární“ problémy je potřeba řešit, aby byl pár harmonický a nedocházelo ke zbytečným rozkolům a rozchodům nebo i rozvodům. Ovšem...

„Já bych řekla, že našimi klienty jsou většinou páry, které jsou velmi soudržné,“ dodává Lenka Šimková, „protože pokud vydrží takovou zátěž po tak dlouhou dobu, tak jsou to většinou páry, které mají na čem stavět.“ Přitom iniciátorem rozchodu bývá většinou, pokud tomu tak je, spíše nositel diagnózy. Neplodný občas sklouzne do melancholického stavu a řekne partnerovi třeba: „Tak si najdi někoho jiného, s kým budeš to děťátko mít, když to se mnou nejde.“ – to bývá příležitost potvrdit si, že k sobě partneři skutečně patří, že jsou schopni překonat i takový problém. 

Co si myslí slavní? Je neplodnost důvod k rozchodu nebo rozvodu?

Petra Černocká

Ne. Ale jsou to všechno jen teorie do té doby, než se člověk do takové situace sám dostane.

 

Lejla Abbasová

Nikdy.
 

 

Míša Kuklová

Na to není jednoznačná odpověď. Určitě záleží na situaci, ale přijde mi to jako Sofiina volba...

Obáváte se neplodnosti? Máte ve svém okolí nějaký neplodný pár? Jak se k němu ostatní chovají?

Reklama