shutterstock-314580272.jpg

Foto: Shutterstock

Tento projekt podporujeme na našich stránkách a budeme rádi, když se ti, co s dárcovstvím váhají, stanou prvodárci. Rádi vám pro inspiraci představíme deset příběhů našich čtenářek, které jsou dárkyněmi krve. Mohou být inspirací pro vás, kteří o dárcovství přemýšlíte a rozhodli jste se krev darovat.

Prvních pět příběhů, které jsme ocenili si můžete přečíst ve článku:

Dalších pět příběhů, které oceníme čokoládami Milka:

5f351fed225afobrazek.pngTelelot
K dárcovství mě inspiroval táta, ač „bezohledný“ kuřák, jeho ÁČKO bylo žádané. Jako mladou mě nejvíc lákal placený volný den, dnes mám dobrý pocit, že někomu zachráním život. Hned první odběr byl neúspěšný, pro vysokou sedimentaci mě nenabrali a musela jsem měsíc čekat. Pak už to šlo jako po másle a ve svých 51 letech mám za sebou 73 odběrů a vlastním všechny 3 plakety doktora Jánského. Dřív jsem chodívala 3x do roka, nyní už jen 2x ročně, aby tělo vydrželo. Fenomén dárcovství sleduji, vím, že nových dárců je nedostatek, tak abych také přispěla svou „troškou do mlýna“, získala jsem pro dárcovství svoji 18letou dceru, má za sebou první odběr.

5f351fed225afobrazek.pngElis19
Impulsem k dárcovství krve byla těžká nemoc mého manžela, kdy dostal několik krevních konzerv, které mu zachránily život. Po jeho uzdravení jsme se oba přihlásili a pravidelně krev dávali, vždy jsme to brali jako malý výlet, kdy jsme spojili příjemné s užitečným, několikrát s námi jel i malý syn, kterému se moc líbilo, že nás tam hlídal. Manžel po několika letech musel přestat darovat ze zdravotních důvodů, tak jsem pokračovala i s dvěma kamarádkami z práce a podařilo se mi darovat celkem 44 odběrů. Bohužel před dvěma lety jsem vážně onemocněla a už mi darovat zakázali, moc mě to mrzí připadala jsem si hodně potřebná a hřálo mě vědomí, že mohu pomoci a splatit nějak manželův dluh. Co mě naopak těší, že syn v nás viděl příklad a už také chodí darovat.

5f351fed225afobrazek.pngMasle72
Poprvé jsem šla darovat krev v roce 2005.Dlouho jsem sbírala odvahu, hledala informace. Když jsem šla poprvé netušila jsem zda mohu vůbec krev dávat, neboť jsem sama transfúzi dostala a hned dvě dávky, které zachránili můj život. Přesto jsem to chtěla alespoň zkusila a po 8 letech od transfúze jsem se vydala na transfuzní oddělení. A ono se to povedlo. Příští týden mám naplánovaný 48 odběr. Chodím pokud mi to zdravotní stav dovolí každý třetí měsíc. A proč to dělám? Protože mám dobrý pocit, že mohu i já přispět malou kapkou k záchraně lidského života a vrátit tu šanci na život, kterou jsem dostala i já.

5f351fed225afobrazek.pngMishulka333
Dárkyní krve jsem asi „2 roky.“ A teď odpověď na uvozovky.... Jednoho dne jsem se rozhodla, že půjdu pomoci někomu, kdo to potřebuje. Krev mi odebrali, vše proběhlo v pořádku. Asi 3 měsíce na to, jsem měla klíště. Po cca dalších dvou měsících jsem zjistila, že mám boreliózu. Po vyléčení jsem nemohla další rok darovat krev. Když už jsem byla přichystaná, že půjdu na testy, zda mi borelióza vymizela, objevila se mi bulka v podpaží a následnými odběry mi zjistili, že se mi borelióza vrátila, protože byla špatně přeléčená. Nyní je to už 3/4 roku od druhého přeléčení, tak ještě pár měsíců vyčkám, půjdu na testy, zda jsem již vyléčená a pokud vše bude ok, zase budu krev darovat.

5f351fed225afobrazek.pngPájuš
Darovala jsem poprvé krev jako mladá holka na popud kolegy. Ten pocit, že někomu mohu pomoci nebo ho dokonce zachránit, byl pro mě úžasný. S přestávkami těhotenství, kojení jsem darovala krev léta a stala jsem se držitelkou Stříbrné plakety Jánského. Jenže potom mě třikrát za sebou odmítli z důvodu nízkého železa v krvi. Byla jsem nešťastná, ale paní doktorka mě uklidnila, že s 27 odběry můžu mít svědomí čisté a že kdyby každý daroval tolikrát jako já, měli by po starostech. A tak štafetu přebrala dcera. Všem doporučuji krev darovat, ten dobrý pocit stojí za to.
Všechny články s tématikou dárcovství krve najdete v našem speciálu https://zena-in.cz/clanky/podobne/darovani-krve


Podporujeme tento projekt:
5f280990be3dbobrazek.png

 Celá kampaň má za cíl nejen získat nové dárce krve, ale také znovu podpořit povědomí o této důležité problematice vůbec.

Letošní kampaň společnost GSK rozdělila do dvou komunikačních vln. V první vlně byly součástí marketingového mixu PR komunikace a televizní kampaň. Druhá vlna začne uprostřed léta, kdy bude důraz na osvětu v oblasti dárcovství krve největší. Součástí této vlny bude outdoorová kampaň, PR komunikace, influencer marketing a opětovné spuštění TV spotů. Společnost GSK také z každého prodaného produktu po dobu této kampaně věnuje vždy 3 Kč Českému červenému kříži na podporu dárcovství krve.

Naše články:

*Uvedené číslo je potřebné k tomu, aby Česká republika dosáhla početního stavu dárců krve doporučovaného Národní společností pro transfuzní lékařství, což jsou 3 % populace. (Dle posledního doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství v ČR.)
**V České republice. Zdroj: IPSOS, PARODONTAX NAME TEST, 3/19
Zubní pasty parodontax jsou zdravotnické prostředky. Ústní vody parodontax jsou kosmetické přípravky.
V případě otázek kontaktujte prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, e-mail: cz.info@gsk.com. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste na: cz.safety@gsk.com.
Ochranné známky jsou vlastněné nebo licencované skupinou společností GSK.
©2020 skupina společností GSK nebo poskytovatel příslušné licence.
Datum vypracování materiálu: 06 2020
ProMotion code: PM-CZ-PAD-20-0003

Reklama