Když je řeč o injekční korektivní dermatologii, tak se většině vybaví botulotoxin, zkráceně „botox“. Ale ten zdaleka nestačí na všechno. Někdy je mnohem efektivnější aplikace kyseliny hyaluronové. Jaké jsou mezi těmito preparáty rozdíly? Na to jsem se zeptala MUDr. Lucie Růžičkové Jarešové.

 

Naše čtenářka Karin se rozhodla pro omlazení obličeje pomocí neinvazivní injekční metody. Svěřila se do péče doktorce Růžičkové Jarešové, která pro větší efekt zvolila kombinaci kyseliny hyaluronové a botulotoxinu. Je třeba vědět, že tyto dva preparáty hojně užívané v korektivní dermatologii mají naprosto rozdílné působení a efekt. Udělejme si v tom jasno.

botox

Ačkoliv se o botulotoxinu a kyselině hyaluronové píše už poměrně dlouho, lidé si je stále pletou. Mohla byste tyto dva pojmy vysvětlit a nastínit hlavní rozdíl?
V korektivní dermatologii se botulotoxin užívá k  odstranění mimických vrásek a k odstranění pocení. Botulotoxin je bakteriální produkt. Nástup účinku je opožděný, nejčastěji 3.–4. den po aplikaci, ale může nastupovat až do 1 měsíce. Jeho působení je založeno na vazbu nervových zakončení a hlavním účinkem je omezení pohybu svalů, tím dochází k vyhlazení vrásek.

botox

Kyselina hyaluronová je jednou z hlavních součástí mezibuněčné hmoty. Vyskytuje se ve větším množství v kůži, v očním sklivci, synoviální tekutině, měkkých vazivových tkáních. V kůži zajišťuje vlhkost, pevnost a pružnost. S věkem její množství klesá. Novější preparáty nejsou již živočišného původu (dříve vyráběny nejčastěji z chrupavek zvířat, kohoutích hřebínků). Před aplikací materiálu není nutné klienta testovat.

botox

Indikací k použití výplňových materiálů je korekce vad kůže, které jsou pod úrovní kožního povrchu, nejčastěji k odstranění vrásek.

Materiál je vpravován do různých vrstev kůže pomocí injekční aplikace ve formě gelu. Preparáty jsou baleny v originální stříkačce, ke které je přiložena jehla. Technika aplikace je volena dle indikace a druhu preparátu. Zákrok je možné provádět bez lokální anestezie nebo s ní.

botox

Na které partie se spíš hodí kyselina hyaluronová a na které botulotoxin?
Botulotoxin je ideální do míst, kde můžeme ovlivnit mimické svaly. Nejčastější aplikace bývá na vrásky v oblasti tzv. glabely (vrásky nad kořenem nosu), kolem očí a na čelo. Botulotoxinu se též aplikuje do oblasti horního rtu na tzv. „kuřácké vrásky“, zde ale musí být lékař velmi opatrný, protože je ovlivňován sval, který potřebujeme např. při mluvení a jídle. Aplikace do této oblasti je vždy spojena s omezením pohybu horního rtu a klienta na to musíme upozornit.

botox

Kyselina hyaluronová může být aplikována prakticky kamkoliv, buď ve formě mezoterapie, nebo k výplni vrásek v obličeji nebo krku, dekoltu rukou. Nejčastější aplikace bývá do oblasti nosoretních rýh, koutků a úst.  Při hlubokých vráskách na čele doporučujeme první aplikaci botulotoxinu a teprve po nástupu účinku doporučujeme podle potřeby dokorigovat kyselinou hyaluronovou.     

O botulotoxinu jsme si povídaly minule, ale mohla byste nám přiblížit výhody kyseliny hyaluronové v estetické medicíně?
Výhodou je, že se jedná o látku, kterou organismus zná. Sami si ji vyrábíme, ale její množství klesá s věkem. Výplně slouží na různé indikace:

  • výplně vrásek – horního rtu, kořene nosu, čela, zevních očních koutků, nasolabiálních rýh 
  • korekce atrofických - vpadlých jizev (po neštovicích, akné, po operačních výkonech, po úrazech)
  • augmentace  (doplnění, zvětšování rtů, zygomatických oblouků, brady)
  • mesoterapie  (aplikace do povrchových vrstev kůže – vnitřní hydratační maska či výplňová rejuvenance kůže)

Výhodou je ihned viditelný efekt po aplikaci látky.

botox

Jsou nějaká rizika, nebo nežádoucí účinky?
Každý zákrok má určitá rizika, ale pokud je látka aplikována zkušeným lékařem, tak se tyto problémy minimalizují. Nejčastěji bývá přítomen otok v místě aplikace, lehké začervenání, které ale ustupuje velmi rychle, modřinky. Závažnější komplikací je infekce místa vpichu, vznik alergické reakce (u dnešních preparátů velmi ojediněle), granulomatozní reakce (v místě aplikace materiálu se může vytvořit červené tuhé tvrdé ložisko, které může změknout a být naplněno hnisem), odumření tkáně při aplikaci do cévky. U klientů, kteří trpí na opary, může toto onemocnění propuknout.  

botox

Má klientka po aplikaci nějaká omezení?
Záleží na místě aplikace. Nejčastěji se jedná o aplikace kolem úst, do nosoretních rýh a úst. Doporučujeme omezení mimiky minimálně 4 hodiny po výkonu (nesmát se, nepohybovat výrazně ústy, nekousat tvrdá jídla, nedělat grimasy, opatrně si čistit zuby), 48 hodin není doporučován let letadlem, 2 týdny by neměla být prováděna profesionální kosmetická masáž.

botox

Měla jsem možnost vidět, že na rozdíl od „botoxu“ jsou účinky kyseliny viditelné okamžitě. Jak dlouho trvá, než se vstřebá a pleť se opět vrátí do původní podoby?
Efekt po aplikaci je okamžitý. Jeho trvání závisí na zvoleném preparátu, na jeho hustotě, velikosti a koncentrace částic, hloubce aplikace, místě aplikace, na  prokrvení, pohyblivosti, indikace a kombinaci metod.  V oblasti rtů je efekt přibližně 3 měsíce, ale může být i déle. V oblasti nosoretních rýh minimálně 6 měsíců. Výhodou je podpora tvorby vlastní kyseliny hyaluronové, proto s pravidelnou aplikací se efekt prodlužuje a spotřebovává i méně materiálu

 Po jak dlouhé době se její aplikace může opět opakovat?
Výhodou aplikace kyseliny hyaluronové je, že můžeme dopichovat gel kdykoliv, na rozdíl od botulotoxinu, kde bychom měli počkat minimálně 3 měsíce. Klienti se většinou vracejí po 6–12 měsících dle toho, jak rychle se látka vstřebává.

MUDr. Lucie Růžičková Jarešová

Dermatoložka, která je tu nejen pro ty, kteří chtějí omládnout, ale také pro pacienty s kožními chorobami. Ke každému, kdo do její ordinace přijde, vždy přistupuje individuálně. Je mimo jiné držitelkou licence a několika certifikátů v oblasti korektivní a estetické dermatologie. Její ordinaci najdete v areálu pražské Nemocnice Na Homolce a více informací získáte na www.l-dermamedest.cz.

Čtěte také: