Do situace, kdy jste sice majitelem motorového vozidla, ale dlouhodobě s ním nejezdíte, se můžete dostat snadno. Třeba když vůz prodáváte. A jistě vás napadne, že je přeci zbytečné platit povinné ručení, když nemůžete způsobit žádnou škodu...

auto

Povinné ručení není pro člověka s běžnými příjmy zanedbatelný výdaj. Pohybuje se v řádu několika tisíc ročně a tak by bylo logické v době, kdy vůz z jakéhokoli důvodu neprovozujete (přes zimu si netroufáte na ulice a používáte auto jen v teplém období, vůz prodáváte a jezdíte již novým...), povinné ručení odhlásit, jenže to není jen tak.

Povinné ručení se nejmenuje „povinné“ nadarmo. K tomu, abyste mohla vůz bez následků od povinného ručení odhlásit, musíte splnit několik věcí.

Co říká zákon?

§ 15 odstavec 5 zákona č. 168/1999 Sb. říká, že vlastník vozidla musí do 14 dnů od zániku pojištění (povinného ručení) uzavřít pojištění nové. Porušením této povinnosti se dopouští přestupku, za který může dostat pokuta do výše 20.000 korun.

A to není celé, kromě až dvacetitisícové pokuty si na takového nepojištěnce došlápne i Česká komora pojistitelů (ČKP) a další tisíce vyhodíte z okna za platby do jejího garančního fondu, ježto se vozidlo v registru tváří jako provozované.

Jde se tomu vyhnout?

Odpověď zní ano. Správný postup, podle informací z ČKP je: Tabulky SPZ/RZ a osvědčení o registraci vozidla musí být odevzdány do depozitu na registru vozidel. Depozit zde není jen možností, ale současně i zákonem stanovenou povinností.“

A co s vozidlem, může zůstat na ulici?

Bohužel vás v tomto případě zklameme, jak jsme se dozvěděli v ČKP: „Vozidlo nesmí být po zániku povinného ručení ani provozováno ani ponecháno na veřejné pozemní komunikaci.“ Nemáte-li tedy kde zaparkovat nepoužívaný vůz, na ulici ho bez povinného ručení nechat nemůžete. Důvod je jasný, i nepoužívané auto může způsobit překážku v silničním provozu a být účastníkem nehody.

Ideálním místem, kde si takový vůz po dobu nepojištění uschovat, je vlastní garáž nebo pozemek. Další možností je nějaké veřejné parkoviště, ale zde se samozřejmě nabízí otázka, co na to bude říkat majitel parkoviště a zda se vám parkovné za tu dobu vyplatí více, než povinné ručení.

Čtěte také...

Reklama