Pryč je doba, kdy „u Karlova mostu chycenému lapkovi císař a král Karel IV. trest spravedlivý vyměřil. Utnout nenechavcovu ruku přikázal, a tak se i stalo.“

Dnes se chmatáci takového trestu nebojí a našinec se musí umět bránit sám.

 

Prohlédněte triky zlodějů

Nejoblíbenějším způsobem krádeží je odvedení pozornosti. Jeden zloděj (mnohdy cizinec) se ptá na cestu nebo žádá o rozměnění peněz a druhý vás olupuje.

Nebo vám sympatické děvče nabízí noviny, přitlačí je až k vám, a tím vám zacloní výhled na vaši tašku.

Kapsáři pracují často ve skupinách a neváhají k tomu zneužívat i děti. Přitom využívají takřka vždy vzniklou tlačenici a nepřehlednou situaci, kterou často sami vyvolávají.

Klasická je situace, kdy rodiče předstírají krutou hádku. Oba řvou jak na lesy a děťátka robátka mrskají prstíčky v naditých kapsách přihlížejících. Strýc andělská dítka ochraňuje pro případ, že by si někdo dovolil dítku říct svůj názor.

 

Kamenná pravidla

Buďte opatrní hlavně v místech s vyšší koncentrací lidí: v okolí nákupních center, tržišť a parkovišť, na tramvajových a autobusových zastávkách, v prostředcích hromadné dopravy.

Peníze a doklady nikdy nenoste společně, v případě krádeže tak nepřijdete úplně o všechno. Ztrátu dokladů ihned ohlaste, pachatelé je mohou předložit při uzavírání smluv na půjčky nebo nákupy zboží na splátkový prodej.

Své peněženky nikdy nenechávejte navrch kabelky či nákupní tašky, je lepší peníze rozdělit a uložit na různá místa někde dole v tašce či do náprsních kapes oděvu (nikdy ne do zadních kapes kalhot!).

Peněženky a tašky neodkládejte do nákupních vozíků. Než vyberete zboží z regálu, můžete se s nimi rozloučit. Noste kabelku s pevným zapínáním či s překrytím. Na trhu jsou i peněženky s řetízkem.

K ochraně peněženek a příručních zavazadel je možné využít i některých individuálních technických prostředků - osobními alarmy, detektory pohybu apod.

Pokud ale nedáte dopustit na batoh, hned po příchodu do prostoru s větším počtem osob ho sundejte a neste v náruči. V tlačenicích vůbec doporučujeme nosit tašky u těla a s rukou na jejich zapínání.

 

Čau, mám u sebe prachy

Takový nápis jako byste měli na zádech, když dlouho postáváte u škvíry bankomatu a přitahujete pozornost různých individuí. Takže:

● Nevybírejte peníze za tmy, pokud to není nezbytně nutné.

● Snažte se využívat těch automatů, které jsou na bezpečných místech - na rušných ulicích , a ještě lépe přímo uvnitř banky.

● Mějte připravenou kartu tak, abyste u bankomatu zbytečně neztráceli čas hledáním.

● Když si vybíráte peníze, pořádně se podívejte kolem sebe a přesvědčte se, že se v okolí nepohybuje někdo, kdo by se o vás nějak nápadně zajímal.

● Peníze si schovejte rovnou do peněženky, do kapsy nebo do kabelky. Nikdy tam zbytečně nepostávejte a nepřepočítávejte si je - automaty dělají chyby zřídkakdy a rozhodně to nestojí za riziko.

● Šekovou knížku a kreditní kartu nikdy nenoste společně. Zloději postačí údaje z vaší karty, aby si mohl vypsat šek.

 

A hlavně: Nechceme vás podceňovat, ale stává se to stále častěji: Nikdy, nikdy, nikdy si nepište PIN na druhou stranu karty!

 
Reklama