Vidět dítě, jak pláče, není příjemné asi nikomu. Dítě svým pláčem okolí sděluje, že mu něco chybí. Jako by „volalo“ o pomoc. Většinou se uklidní, pokud přijde maminka nebo tatínek a postará se o jeho potřeby.

 

 

Žádné dítě nepláče bez důvodu. Možná se mu něco ošklivého zdálo a potřebuje mít pouze pocit, že není samo. Nebo je od pozorování okolí a hraní tak přetažené, že potřebuje jen od někoho uklidnit. Pokud bude jeho potřeba ukojena, bude miminko zase spokojené.

 

Rodiče jsou někdy nejistí, jestli správně rozumí tomu, co jim chce jejich maličký říci. Být rodičem je sice naprosto odlišná role, než si užívat bezdětného života, ale zase tolik nového se toho k rodičovství učit nemusíme. Příroda to totiž zařídila za nás. Rodiče instinktivně vědí, co právě jejich maličký potřebuje. A pokud má miminko zrovna špatný den, je nemocné nebo mu rostou zoubky, nabízíme několik osvědčených tipů, jak vašeho drobečka zaručeně uklidnit. 

 

 

1. Pochovejte ho

Plačící dítě se uklidní, pokud ho vezmeme do náručí. Pomůže to většinou, pokud není dítě zrovna nemocné. Tělesný kontakt je pro miminko velice důležitý. Už v pravěku, kdy žili lidé v kmenech, znamenal pro dítě tělesný kontakt pocit jistoty a bezpečí. Miminko má pak pocit, že se na něj nezapomíná a že není samo. Děti se také často uklidní, pokud je pomalu pohladíme po zádíčkách nebo rytmicky poplácáváme po zadečku.

 

2. Noste ho v šátku

Příjemně a bezpečně se bude miminko také cítit, pokud ho budete nosit v šátku. V těsné blízkosti vašeho těla bude mít miminko neustále pocit, že není samo. Bude mu dělat dobře teplo vašeho těla a také tlukot srdce matky (nebo jiné blízké osoby). Miminko matku pozná podle čichu a při pohupování v šátku bude dítě v rychle v pohodě.

 

3. Dejte mu napít

Pokud je dítě neutěšitelné a vy jste s nervy na dně, někdy pomůže dát dítěti jednoduše napít. Pokud dítě přiložíte k prsu, někdy se zklidní celkem rychle. Pro miminka není kojení jen potřeba nasytit se, ale dítě tak vyžaduje i vaši blízkost a dostává se mu tím uspokojení. Dudlík je pro mnoho dětí v tomto případě také akceptovatelný, ale mámin prs je jednoznačný favorit.

 

4. Houpejte ho

Děti milují máminu náruč. Buď si položte dítě na prsa, nebo na záda do klína a houpejte, dokud se neuklidní nebo neusne. Platí to nejen na kojence, ale uklidníte tak i větší děti.

Co říkají odborníci na nadměrně plačtivé děti?

 

Názory na to, jestli je dnes více plačících dětí než dříve, se různí. Odborníci se shodují, že zhruba každé páté dítě je nadměrně plačtivé. Podle definice je totiž takové dítě každé, které pláče v časovém rozmezí tří týdnů, minimálně tři dny týdně, tři hodiny denně. Rodiče pak neznepokojuje pouze nezastavitelný pláč, ale často tyto děti velmi málo spí.

 

Odborné lékařské studie také nepotvrdily, že nadměrný pláč je spojen s problémy s trávením. Na jednom se ale oborníci shodli. Nadměrně plačící miminka jsou extrémně sensibilní a díky tomu bývají mnohem častěji podrážděné než ostatní děti. Je to podobné jako u dospělých. Po napínavém filmu z kina také kolikrát nemůžeme usnout. Přecitlivělému kojenci pak může stačit opravdu málo. U nadměrně plačících novorozenců jde často o špatné zážitky z porodu nebo těhotenství. 

 

5. Zabalte ho do zavinovačky

Děloha obklopuje nenarozené dítě a ke konci těhotenství v ní má opravdu málo místa. Možná právě proto jsou novorozenci, mající okolo sebe příliš mnoho prostoru, ne vždycky spokojení. V košíku nebo malé kolébce bude váš drobeček mnohem klidnější než ve větší posteli. Křičící miminko zkuste zabalit do zavinovačky. Vzpomene si na dobu v matčině lůně a dříve přestane plakat.

 

6. Zpívejte mu před spaním

Zpívání dětem před spaním má dlouholetou tradici. Klidné ukolébavky pomohou nejen dětem usnout, ale dospěláci se při nich krásně uvolní. Že zpíváte falešně? Co na tom? Miminko si maminčin hlas pamatuje ještě z bříška, a tak ho vždycky uklidní. Pokud nechcete zpívat, děti si někdy zvyknou i na natahovací hrací hračky.

 

7. Pofoukejte mu bolístky

Pokud se dítě někde bouchne, nebo ho něco bolí, zázračně funguje pofoukání nebo něžná pusinka na bolístku.

 

8. Něžná masáž

Masáž dělá dobře a je jedno, jestli je to proti bolesti nebo jen pro uvolnění. To neplatí jen pro dospěláky, ale i pro miminka. Něžné hlazení a úzký vzájemný kontakt s pokožkou často utěší všechny bolístky. Správnou masážní techniku se může každá maminka naučit v kurzu, nebo podle knížky. Co všechno potřebujeme? Teplou místnost, teplé ruce, jemný olejíček a asi tak půl hodiny času. Kdo ještě nezná masážní triky, může miminko jednoduše instinktivně hladit. Maličký si bude určitě něžnosti náležitě užívat.

 

9. Dopřejte mu změnu

Nic nepomáhá? Výměna tapet v dětském pokojíku udělá někdy zázraky. Běžte s miminkem do vedlejšího pokoje, pozorujte na silnici auta. Dejte dítě do náručí babičce, dědečkovi nebo kamarádce a dopřejte si chviličku pro sebe.

 

10. Nechte otevřené dveře

Když není dospělákům zrovna nejlépe, chtějí mít svůj klid. Kojenec oproti tomu potřebuje v pozadí zvukovou kulisu. Dává mu pocit, že je tu jeho rodina, která se pohybuje okolo něj. Někteří rodiče vymýšlí neuvěřitelné monotónní zvuky, aby uklidnili svého drobečka. Nechávají vedle v místnosti puštěný vysavač, vedle postýlky staví tikající budík. Někdy může dítě uklidnit i zvuk pračky nebo sušičky.

 

K tomu, abychom dítě uklidnili, potřebujeme vědět, proč pláče. Ze začátku je to složitější, než se miminkem naladíte na stejnou vlnu. Časem se to ale zlepší a vy se naučíte vašemu dítěti lépe rozumět a poznat, jestli má miminko hlad, potřebuje přebalit, nebo má jen dlouhou chvíli.

Reklama