Že se po alkoholu hloupne, víme všichni, ale že je mozek poškozen už po šesti minutách po pozření první sklenky, na to vědci přišli až nyní.

Šlo o první studii na téma vliv alkoholu na lidský mozek. Dřívější testy probíhaly dosud jen na zvířatech. Patnáct dobrovolníků se podrobilo experimentu, který zkoumal, jak rychle reaguje mozek na alkohol. Všichni účastníci testu dostali sklenice s alkoholem, z nichž pili přes 90 cm dlouhým brčkem, zatímco leželi pod mozkovým rentgenem. Jejich úkolem bylo vypít tolik alkoholu, aby ho jejich krev obsahovala 0,5 až 0,6 promile, což je hodnota, která již omezuje schopnost řídit vozidlo, ale ještě nezpůsobuje intoxikaci. Této hodnoty se dá dosáhnout vypitím přibližně tří sklenic piva nebo dvou sklenek vína. Pomocí mozkového rentgenu pak odborníci mohli pozorovat i ty nejmenší změny v mozkových buněčných tkáních.

Opilí jsme po 6 minutách

Pouhých šest minut od požití alkoholu stačilo k tomu, aby se poškodil mozek zkoumaných osob. I když se obecně má za to, že ženy jsou citlivější na účinky alkoholu a rychleji se „opijí“, němečtí lékaři překvapivě došli k závěru, že ženský i mužský mozek reaguje na alkohol v krvi zcela totožně.

Objevili Ameriku?

Výsledek studie potvrdil to, co už asi víme. Mírné a občasné popíjení alkoholických nápojů dokáže lidský mozek zvládnout, zatímco nadměrné užívání alkoholu může způsobit trvalé poškození mozku.

Jestli ze svého okolí znáte nějakého těžkého alkoholika, asi neoplývá inteligencí, že? Je to mimo jiné i tím, že člověk, který týdně vypije víc než 14 alkoholických drinků, má po roce zhruba o 1,6 % menší mozek, než kdyby byl abstinent.