Džusy, Coca-Cola, sladké limonády, ovocná pitíčka, ochucené mléčné nápoje… Odborníci ohledně nadváhy dětí bijí na poplach. Důležité je nejen, co naše ratolesti jedí, ale i co pijí. Nápoje jsou totiž jednou z hlavních příčin nadváhy.

Kolu, pijeme kolu

Není divu, vždyť dětský organismus potřebuje více tekutin než dospělý. Mladší školáci by měli vypít asi 1,8 litru tekutin denně, starší školáci 2,2 litru. V horku a při sportování i o litr víc.

A když jsou děti zvyklé na přeslazené nápoje, dostanou do sebe ohromné množství cukru a přibývají na váze, i když jinak jedí zdravě. Vždyť v jednom litru sladké limonády je v průměru 22 (!) kostek cukru. A v jedné láhvi koly dokonce 40 kostek! A to už je pořádná „darda“.

Děti mají v oblibě k přesnídávce i sladké mléčné a zakysané nápoje s různými příchutěmi. Jsou zdravé, ale pokud jich během dne spořádají třeba pět, což představuje i litr a víc, s jejich hmotností taková kalorická bomba pořádně zacvičí.

Alternativní řešení

Čím ale sladké nápoje nahradit? Vždyť právě děti upřednostňují sladké pití. Na řadu přicházejí stolní vody, ovocné čaje a minerálky. Nejspíš se jim to z počátku nebude příliš zamlouvat, ale brzy zjistí, že takto zaženou žízeň mnohem účinněji než slazenými nápoji, které žízeň spíše zvyšují.

Rodiče by měli mít na paměti, že dobrý pitný režim, tedy to, co děti pijí a kolik toho vypijí, se podepisuje nejen na jejich váze, ale i na zdraví, obranyschopnosti organismu a také na výkonnosti. Pokud tělo ztratí šest procent vody, tělesný i duševní výkon poklesne o 30 %.


Několik „pitných“ rad:

• nebojte se dětem podávat mléko, volte ovšem lehčí (polotučné) varianty
• přírodní džusy řeďte, budou stejně chutné a snížíte obsah cukru
• dávejte dětem do školy raději pití s sebou, nebudou pak odkázány na automaty
• naučte je pít neslazený čaj – pokud ho nepřelouhujete, má i černý čaj jemně nasládlou chuť
• jděte příkladem – děti se domácímu nesladkému režimu snadněji přizpůsobí


Sladíte doma čaj a kávu? Pijí vaše děti „černé“ kolové nápoje, i když obsahují kofein? Máte přehled o tom, co a kolik vaše děti přes den vypijí?

Reklama