Vosy, nedejbože sršni, komáři, ovádi, rezaví mravenci... Teplé letní večery jako stvořené pro zahradní párty či oblíbené grilování častokrát pokazí pranepatrný nepřítel – docela obyčejný hmyz. Vyrojí se zcela nevhod v desítkách drobných jedinců a zruší vaši pohodu a klid. Co však dělat, když na vás úspěšně zaútočí a bodne?

Zejména včely a vosy to nemají s lidmi jednoduché. Sotva se někde objeví, už jejich přítomnost provází jekot a ihned nastává hon. To ale teprve potom začnou být okřídlení tvorečkové agresivní!

Prevence
Jedním ze zaručených návodů, jak se vyhnout štípancům bodavého hmyzu, je zůstat naprosto v klidu. Ještě víc pomáhá nastolit takovou situaci, kdy se setkání s nepříjemným hmyzem přirozeně vyhneme.

Například na veřejném koupališti poletují včely a vosy nejvíc kolem odpadkových košů. Na zahradě nebo na terase se tomuto problému můžeme vyhnout. Jednoduše pečlivě zakryjeme veškeré potraviny a nápoje. Od piknikového stolku lze hmyz odlákat miskou vody s cukrem, kterou postavíme opodál.

Dále se doporučuje – zejména u dětí – užívat k pití zásadně brčka. Male bodavé mršky také silně přitahují světlé látky – zejména žluté
a oranžové – a také je přitahují parfémy. Čím sladší, tím jsou jejich roje hustější.

Ohrožení alergici
„Nejvíc jsou bodavým hmyzem ohroženi alergici. Ti by vůbec neměli chodit bosi a měli by si dávat pozor, kam (i na co) šlapou, a odpadkovým košům by se měli vyhýbat obloukem,“ radí soukromý praktický lékař Jiří Kučera z Prahy. Nebezpečné může být také česání ovoce – vosy si totiž skutečně vybírají ty nejzralejší,
a tudíž nejsladší plody.

Naproti tomu komáři zas létají za světlem. Zavřete proto okna dřív, než v místnosti rozsvítíte. Hmyz také dokáží zastavit různé přírodní bariéry. Například výhonky rajčat před okny. Za soumraku přitahují komáry rovněž světlé plochy, včetně oblečení. „Spolehlivou ochranu před komáry představují různé repelenty či elektrické odpuzovače hmyzu,“ doporučuje Kučera. Ten také radí, jak na vpich hmyzu reagovat:

Jak na ně?
• Včely bodají pouze ve strachu, po ztrátě žihadla umírají. První pomoc: Odstraníme žihadlo z rány, aniž bychom přitom porušili jedový váček na vrchním konci. Proti opuchnutí
a svědění pomohou chladivé obklady s francovkou, octem nebo s kolečkem cibule.

• Vosy štípnou rovněž v okamžiku ohrožení, většinou žihadlo na místě vpichu nezanechají. První pomoc: Jako u včelího bodnutí, důležité jsou chladivé obklady. Zasáhne-li vosa oko nebo ústa (rty, jazyk) je nezbytné přiložit kostku ledu a spěchat
k lékaři.

• Sršni jsou velmi obávaní, ovšem bodají jenom proto, aby chránili své sídlo. Nezajímají je ani koláče, ani grilované pochoutky. Jejich jed není nebezpečnější než vosí, ovšem bodnutí je bolestivější, protože mají silnější žihadlo. První pomoc: Provádíme opět pomocí ochlazení kostkou ledu, kterou stejně jako u včel a vos zabalíme do namočené tkaniny.

• Čmeláci jsou bručiví a roztomile baculatí. Nezabíjíme je, ani jinak nehubíme, protože jim hrozí vyhynutí! Bodají pouze samičky, prokazatelně ve výjimečných případech, třeba když si na ně sedneme. První pomoc: Je stejná jako u vosího bodnutí.

• Komáři naopak neštípnou, aby se bránili, prostě dostali chuť na lidskou krev. Vpichy provádějí pouze samičky, které mohou přenést nebezpečnou nemoc. První pomoc: Proti svědění a zanícení ranky pomáhá kolečko čerstvé cibule nebo směs soli a octa, z lékárny potom chladivý fenistil gel, který lze koupit i ve formě kuličky.

• Ovádi napadají zejména velké savce, proto se s nimi lze setkat poblíž pastvin dobytka. První pomoc: Zasažené místo je nutné zchladit. Ovádí štípnutí bolí a může se zanítit. Citliví jedinci by měli na postižené místo aplikovat mast s obsahem antibiotik.

Jsou bodnutí nebezpečná?
„Komáří kousnutí většinou nebývají v našich zeměpisných šířkách nebezpečná, komáři zpravidla nepřenášejí závažné infekční choroby,“
říká doktor Kučera. „Žihadla včel, vos a sršňů nepředstavují většinou žádný problém.“

Zhruba 2 % obyvatel mají prokazatelně alergickou reakci na hmyzí jed. Přecitlivělí jedinci proto mohou být ohroženi i na životě. Štípnutí u nich může vést až k selhání krevního oběhu.
 

Kdy jít za doktorem
♦ Lékařskou pomoc je nutné vyhledat při úporné kožní reakci: Vytvoří-li se mnoho svědivých
   pupínků nebo pokud dojde k velkoplošnému zarudnutí. Stejně tak při oběhových a dechových 
   obtížích, pokud bodnutí provázejí.
♦ Pacient je ohrožen při bodnutí do oblasti úst nebo do krku: Okamžitě ošetřete kostkou ledu
   a pak ihned vyhledejte lékaře.
♦ Lékařskou pomoc je třeba vyhledat také při velkém otoku: Pokud zasažené místo příliš
   opuchne nebo když otéká i část nezasažené pokožky.

Alergie na hmyzí jed
Imunitní systém alergiků utváří protilátky proti jedu po prvním štípnutí. Teprve při dalším styku těla s jedem reaguje organismus úporně,
a může dokonce dojít k selhání krevního oběhu provázeným bezvědomím.

Alergici by proto měli mít vždy u sebe průkaz a pohotovostní set s léky. Účinnou léčbu představuje hyposenzibilizace, během které se pacientovi pravidelně ve vzrůstajících dávkách podává jed proti hmyzu. Imunitní systém se tak stává necitlivým. Pokud je léčba správně indikovaná, potom musí trvat minimálně pět let.

Bojíte se hmyzu, nebo po sobě klidně necháte lézt mouchy či dokonce pavouky? Máte alergii na včelí bodnutí? Zažili jste někdy nepříjemnou alergickou reakci po kousnutí hmyzem?

Reklama