Před nákupem pracího prostředku je nutné vědět, čeho chceme dosáhnout. Jaký typ prádla potřebujeme vyprat a do jaké míry je prádlo špinavé. V základním rozdělení prádlo dělíme na bílé, barevné a na speciální materiály.

Pro běžné prádlo vyrobené z často používaných materiálů, jako je bavlna nebo směsové tkaniny z kombinace bavlny a syntetiky, jsou určeny univerzální prací prostředky. Veškeré univerzální prací prostředky obsahují kromě standardních složek, jako jsou např. tensidy (odstraňují hlavně mastné skvrny), změkčovače vody a alkalické přísady i speciální přísady např. enzymy (odstraňují zejména zbytky jídel).

Pro bílé prádlo jsou určeny tzv. univerzální prací prostředky pro bílé a stálobarevné prádlo, jako např. Persil Green Power, Palmex Blue, Rex Automat, v jejichž složení mezi speciálními přísadami naleznete navíc např. optické zjasňovače – rozzáří prádlo, nebo bělicí látky – perborát, které se postarají o jeho dokonalou bělost.

Pro barevné prádlo jsou nejvhodnější tzv. univerzální prací prostředky s označením „Color“. Ty neobsahují bělicí látky, ale naopak mají dodatečnou speciální přísadu, která zajišťuje ochranu barvy. Stejně jako u variant pro bílé prádlo, i v Color variantě naleznete regulátory pěnivosti a samozřejmě parfémy (např. Persil Color Power, Palmex Color a Rex Color).

Pro speciální materiály, jako je například vlna a další jemné materiály, bychom měli použít speciální prací prostředek určený k jemné péči o tento určitý druh tkaniny. Běžný prací prostředek je vysoce zásaditý a například vlna by se po jeho použití srazila. Speciální prací prostředky se vyznačují velkou pěnivostí zaručující velmi jemnou péči o každé vlákno. To je pěnou dokonale obaleno, a nedochází tak k jeho mechanickému odírání během praní. Variant je hned několik, např. k péči o jemné barevné prádlo (Perwoll Color Magic), jemné černé prádlo (Perwoll Black Magic), vlnu a hedvábí (Perwoll Balsam Magic) nebo syntetická vlákna (Perwoll Fresh Magic).

Gely versus prací prášky

Univerzální prací prostředky se liší podle konzistence na gelové a práškové.

Zatímco „klasická“ prášková varianta je vhodná pro praní v pračce, „moderní“ gelové varianty jsou určené zejména pro praní v pračce, ale díky své dobré rozpustnosti i při nižších teplotách jsou vhodné i pro ruční praní a k odstranění lokálních skvrn.

Další rozdíl je ve způsobu dávkování. Prášek dávkujeme klasicky do dávkovače pračky, gel vložíme v dávkovací nádobce přímo do jejího bubnu. V případě nutnosti odstranění nepříjemných skvrn pak můžeme gel ještě aplikovat přímo na skvrny, vyčkat několik minut a poté vyprat běžným způsobem.

Poslední ne méně podstatný rozdíl mezi gely a pracími prášky je ve velikosti jejich balení. Prací prášky jsou k dostání ve velikosti 600 gr, 3 kg, 6 kg a rodinné 9 kg balení. Gely představují dvakrát koncentrovaný prací prostředek. Nabízeny jsou ve standardních velikostech balení 1,5 l (= 3 kg pracího prášku), 3 l a 4,5 l. Takže pokud potřebujete ušetřit místo nebo nechcete vláčet těžké balení prášku, gely jsou ideálním řešením těchto problémů. Koncentrované gely není potřeba před použitím ředit.

Reklama